Gimp oslavil 20. výročí. Alternativě Photoshopu ale ještě roky vývoje stále chybí

0

Gimp (GNU Image Manipulation Program) včera oslavil 20. narozeniny. Jeden z nejslavnějších open source programů vyšel poprvé 21. listopadu 1995 jako semestrální projekt Spencera Kiballa a Petera Mattise studujících na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Ani jeden z nich se už na vývoji nepodílí, ale jejich dítě žije dál.

Gimp slaví 20. výročí
Gimp slaví 20. výročí

K výročí vyšel nový Gimp 2.8.16 s podporou skupin vrstev ve formátech OpenRaster a Adobe PSD, několika opravami programu i lokalizací. Gimp dostal také nový web. Osobně můžu potvrdit, že Gimp už zase bez problémů běží ve Windows 10. Verze 2.8.14 byla v mém případě nepoužitelně pomalá. Vývojová větev 2.8 je již přes tři roky stará. Když vyšla v květnu 2012, přinesla podporu JPEG 2000, exportu do PDF, seskupování vrstev a režim s jedním oknem.

Tvůrci editoru přeskakují liché desetinkové verze, takže dalším stabilním vydáním bude Gimp 2.10 (prý už brzy). Ten už by konečně měl plně přejít na nový engine GEGL slibující nové funkce i vyšší rychlost. Kvůli němu se Gimp musel skoro celý přepsat, proto vývoj trvá tak dlouho. Bude podporovat 16- a 32bitové barevné kanály, formát OpenEXR, přinese lepší správu barev, nové nástroje nebo náhledy filtrů přímo na grafické ploše.

 

Následovat bude Gimp 3.0, který přejde na knihovnu GTK3. V budoucnu bude podporovat CMYK, nedestruktivní úpravy, dostane lepší správu vrstev a také modernizovaný nástroj pro vkládání a úpravu textu.

Zdroj: Gimp

Ohodnoťte tento článek!