GlobalFoundries + Chartered = 7 továren na čipy

0

O tom, že investiční společnost ATIC (Advanced Technology Investment Company) odkoupila výrobce polovodičových součástek Chartered Semiconductors, vás začátkem podzimu informoval Lukáš Fiala. ATIC je rovněž většinovým podílníkem v GlobalFoundries. Ve středu minulého týdne vydala společnost GlobalFoundries oficiální prohlášení ve formě tiskové zprávy, kde oznamuje ukončení všech náležitostí spojených se sloučením společností. Chartered Semiconductor do svých rukou symbolicky převzal sám CEO GlobalFoundries, Doug Grouse.

Aktuální přehled továren (“Fabs“), které GlobalFoundries nyní vlastní

GlobalFoundries doposud vlastnila pouze jednu továrnu Fab 1 v Drážďanech a další, Fab 8 v městečku Saratoga County ve státě New York, je ve fázi výstavby. Spojení s Chartered jí vyneslo dalších pět továren produkující 200mm wafery, jednu s 300mm wafery a seznam zákazníků čítající 150 firem. Společnost nyní předpokládá, že do roku 2014 bude schopná dodávat až 1,6 miliónu 300mm waferů a až 2,2 miliónu 200mm waferů ročně, čímž by se stala jedním z největších výrobců polovodičových součástek na světě.

Tabulka právě používaných a připravovaných technologií

Co se výrobních technologií týče, GlobalFoundries vloni úspěšně najela 45/40nm výrobní proces, letos rozjela linky pro 32nm čipy a už se připravuje na přechod na 28nm. Na letošním veletrhu spotřební elektroniky Customer Electronic Show (CES) 2010 prezentovala 300mm wafer plný 28nm čipů. To značí, že přechod na tento výrobní proces se daří celkem slušně. Výrobci polovodičových součástek prezentují většinou  jen waffer plný jednoduchých SRAM buněk namísto mnohem komplexnějších čipů.

Závěrem snad jen dodám, že GlobalFoundries má opravdu slušně našlápnuto a jde tvrdě za svým cílem stát se jedním z největších výrobců polovodičových součástek, a konkurovat tak zatím nepřekonanému Intelu. Pokrok, který tato společnost za 15 měsíců předvedla, tomu skutečně napovídá.

Zdroj: PC Perspective, GlobalFoundries

GlobalFoundries + Chartered = 7 továren na čipy

Ohodnoťte tento článek!