GlobalFoundries hlásí tape-out na 14nm procesu, jímž se má vyrábět Zen od AMD

0

Pokud fandíte AMD a vyhlížíte jeho novou procesorovou architekturu Zen, asi vás zprávy posledních dvou týdnů spíše znervóznily než naopak. Nejprve se objevily informace o tom, že procesory s těmito jádry se objeví až nejdřív v čtvrtém kvartále roku 2016 (to ale nebylo nic tak nového, takový plán předestíraly již dokumenty uniklé na jaře), poté přišla překvapivá zpráva, že z AMD odchází šéf vývoje CPU Jim Keller, do kterého se (přinejmenším ze strany „internetu“) vkládaly velké naděje. Jsou zde ale i zprávy dobré. Společnost GlobalFoundries totiž minulý týden konečně provedla tzv. tape-outy na 14nm výrobním procesu, na kterém mají být procesory Zen vyráběny. Tím se otevírá cesta k tomu, aby tato architektura skutečně mohla být uvedena ještě příští rok – tedy pokud se neobjeví další problémy.

GlobalFoundries mají 14nm proces používající FinFETy licencovaný od Samsungu a výroba na něm začala už před časem. Tato technologie má ale dvě varianty: proces 14LPE (Low Power Early) je jednodušší a snáze zvládnutelnou verzí s horšími vlastnostmi, zatímco 14LPP (Low Power Plus) možnosti křemíku napíná o něco víc a za cenu větší náročnosti má dosahovat lepších frekvencí. Dosavadní zprávy o tom, že Samsung a GlobalFoundries již na 14 nm vyrábějí, se týkaly jen procesu 14LPE. Zen ale coby výkonné CPU bude potřebovat proces 14LPP, jinak by nebyl schopen dosáhnout použitelných taktů; varianta 14LPE se hodí jen pro nízkospotřebové mobilní SoC s takty do nějakých 2,0–2,5 GHz.

Jelikož o rozjezdu varianty 14LPP doposud nebyly zprávy, zaznívaly obavy, že GlobalFoundries tento proces nezvládne a Zen kvůli tomu bude mít výrazné zpoždění. Společnost ale nyní oznámila, že se technologie 14LPP už dostala do použitelného stavu. Zatím sice ještě neběží komerční výroba (tu podle různých drbů ještě asi nemá ani Samsung), už ale došlo na tape-out prvních čipů. To znamená, že někteří klienti nyní dokončili návrh svých čipů a začali zkušebně vyrábí první wafery; v následujících týdnech dostanou (pokud již nedostali) zpět první vzorky.

Křemíkový wafer

Tyto „tape-outy“ by se přitom měly týkat nikoliv testovacích obvodů, ale skutečných produktů. Teoreticky by tak mezi nimi mohly být první zkušební verze procesorů Summit Ridge (což bude první CPU s architekturou Zen), ale v tomto ohledu zatím žádné informace nemáme. AMD samozřejmě mezi prvními pionýry být nemusí, jeho čip bude patrně jeden z nejsložitějších a největších z těch připravovaných.

Podle Global Foundries bude komerční masová produkce čipů procesem 14LPP až záležitostí roku 2016, rozjet by se měla na jeho začátku. Kvalifikace by ovšem měla být hotová ještě letos. Výtěžnost údajně jak pro logické obvody, tak pro SRAM prakticky odpovídá plánu, i když z použitých slov vyplývá, že úplně splněno ještě není („at near 100 % of target“). Jednodušší proces 14LPE prý dokonce očekávání předstihuje; ale všechny tyto zprávy je asi lepší brát s rezervou.

 

 

Zen u TSMC? Pravděpodobně kachna

Rovněž minulý týden se na různých webech objevila i protichůdná zpráva, že AMD procesory Zen u GlobalFoundries nakonec vyrábět vůbec nebude. Údajně totiž kvůli problémům produkci přesunula do TSMC na 16nm proces, který stejně jako 14LPP používá tranzistory typu FinFET. Tato zvěst je ale velmi pravděpodobně fámou, neboť v tuto chvíli by na změnu výrobního procesu bylo už dávno pozdě. Pokud by k ní AMD bylo přinuceno, tape-out a produkce by byly zpožděny o minimálně několik měsíců až rok, navíc by přepracování stálo mnoho práce (což by se promítlo do zpoždění celé následující roadmapy) a také financí.

Tato zpráva pokud vím pochází od italského webu Bits and Chips. Velmi pravděpodobně ale vznikla jako produkt špatného vyhodnocení informací, či podobnou chybou. AMD totiž u TSMC podle všeho na 16 nm vyrábět bude také, jenže čipy GPU. Pokud by se skutečně rozhodlo na Tchaj-wanu vyrábět i Zen, muselo by toto rozhodnutí asi padnout ještě loni, jinak by nabral uvedené zpoždění. Výrobu čipů Summit Ridge na procesu 14LPP (tedy v Samsungu či GlobalFoundries) ale explicitně zmiňují poměrně důvěryhodné materiály z letošního  března a ještě teď v září AMD sdělilo, že přípravy Zenu jedou podle plánu. Okolnosti tedy přechod k TSMC vylučují, pokud o něm nebylo rozhodnuto až nyní. Pak by ale zase nemohl být hotov včas.

GlobalFoundries, cleanroom továrny Fab 1 (Zdroj: PC Games Hardware)

Zdroje: KitGuru (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!