GlobalFoundries jsou prý na prodej. Mohlo by dojít i na rozdělení podniku

0

GlobalFoundries coby podnik na výrobu čipů vzniklý ze závodů AMD a poté Chartered Semiconductor vždy proklamoval ambice stát se jedním z lídrů v oboru. Ovšem na zakázkové scéně ho stále zastiňuje TSMC a bývá kritizován například za zpoždění či problémy při nasazování nových procesů. Po akvizici polovodičové divize IBM to vypadalo, že úsilí bude ještě větší. Je tedy poměrně překvapivé, že se nyní objevily zprávy v opačném duchu, podle nichž vlastník firmy, investiční fond emirátu Abú Zabí, začíná zvažovat, že by to v tomto byznysu raději zabalil a GlobalFoundries prodal.

Informace v tomto duchu přinesl tento týden Bloomberg, což zakládá slušnou pravděpodobnost, že nejsou úplně nepodložené. Odvolává se přitom na zdroj, údajně s věcí obeznámený. Podle tohoto informátora holding Mubadala Development, který GlobalFoundries drží, uvažuje o možnosti prodat buď část GlobalFoundries, nebo celý podnik. Toto rozhodnutí by mohlo souviset se současnými nízkými cenami ropy, z nichž Abú Zabí stále čerpá většinu příjmů (dlužno ale říct, že investice do polovodičového průmyslu měly právě tuto závislost omezit).

Mubadala údajně navázal kontakty s různými potenciálními zájemci o akvizici. Zatím ale asi jde spíš o sondování možností. Podle Bloombergu je proces ve velmi raném stádiu a finální rozhodnutí o osudu společnosti nepadlo, takže otevřená je kromě změny vlastníka nebo rozdělení asi i možnost zachovat status quo. Rozhovory zřejmě nejsou vedeny s cílem prodat za každou cenu, takže je možné, že k ničemu nepovedou. Případné rozhodnutí tedy asi bude záviset také na částkách, které vážní zájemci budou ochotni zaplatit. Podle Bloombergu by prý případný obchod mohl představovat transakci ve výši i 15–20 miliard USD.

GlobalFoundries, cleanroom továrny Fab 1 (Zdroj: PC Games Hardware)
GlobalFoundries, cleanroom továrny Fab 1 (Zdroj: PC Games Hardware)

 

Dopad na AMD těžko předvídat

Zatím není moc snadné odhadnout, jaké dopady by případný prodej měl na zákazníky GlobalFoundries, z nichž je pro nás podstatné AMD, které v těchto továrních vyrábí procesory. Záleželo by, jak by se měnil management, strategie, ale také cenová politika a v neposlední řadě investice do vývoje. Zda se technologie firmy zkvalitní nebo zhorší, to je ve hvězdách.

 

Problematické by na prodeji mohlo být nedávné začlenění výrobních divizí IBM do GlobalFoundries. Jednak se tvoří nejistota nad z nich pocházejícím programem vývoje (který o sebe nechal vědět například demonstrací 7nm čipů na bázi EUV a SiGe v červenci). Vedle toho by ale do obchodu mohly chtít mluvit americké státní úřady. Továrny IBM ležící na jejich území totiž kromě jiného vyrábí některé citlivé součástky, údajně používané i ve vojenských radarech. Tím pádem se jedná o předmět strategického zájmu a je možné, že například prodej do čínských rukou by se nemusel setkat s pochopením.

Čínský kapitál má přitom o nákupy takto stěžejních technologií údajně nyní zájem – měl se ucházet o Micron, hovoří se ale také o Hynixu a spekulovalo se právě i o koupi GlobalFoundries. S nimi by Čína mohla do velké míry dohnat svůj skluz ve výrobě na nejpokročilejších procesech včetně procesů s FinFETy.

Zdroj: Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!