GlobalFoundries nebude mít 10nm proces, potvrdilo, že přeskočí rovnou na 7 nm

0

V pondělí jsme zde tlumočili zvěsti hovořící o tom, že Nvidia údajně plánuje vynechat u svých GPU přechod na 10nm proces a ze současné generace FinFETů (tj. 14/16nm) má přeskočit přímo na 7 nm. Dovolil jsem si ne úplně originální dohad, že by to mohlo být proto, že 10nm proces nebude příliš významný a nevyplatí se na něj přejít. Shodou okolností se vzápětí vynořily informace, takovému scénáři nasvědčující – ovšem od továrny GlobalFoundries, která je spjata s konkurenčním AMD. Ani GlobalFoundries totiž v 10nm proces nevěří.

Vyplývá to z informací, které sdělil CTO (tedy technologický ředitel) GlobalFoundries Gary Patton pro web SemiWiki. V tom mělo zcela konkrétně zaznít, že GlobalFoundries žádný 10nm proces neuvede, což je poměrně závažná zpráva, nicméně ne úplně bez precedentu: firma totiž podobně zrušila svůj vývoj 20nm procesu a navázala jak známo až 14nm procesem, který ale byl licencován od Samsungu.

 

10nm se prý nevyplatí

10nm proces podle GlobalFoundries totiž bude jen krátkou epizodou a na trhu se údajně příliš neuplatní, právě tak jako planární 20nm výroba. Zdá se, že firma u 10nm procesu předpokládá podobný problém – tedy že nebude nabízet dostatečné zlepšení vzhledem k nárůstu ceny, který přinese (to na 20nm nastalo kvůli použití vícenásobné expozice). Pro klienty by tudíž přechod na 10 nm nepřinášel mnoho „muziky“ navíc a byl by zřejmě opět shledán spíše neatraktivní a postradatelnou zastávkou na cestě k 7nm.

GlobalFoundries 7nm a 10nm

Naopak u 7nm procesu chce údajně GlobalFoundries zajistit, aby zřejmě nevyhnutelný nárůst nákladů (příprava čipů by se podle některých odhadů mohla prodražit až trojnásobně proti 14nm FinFETům) byl dostatečně kompenzován lepším výkonem a spotřebou. U 7 nm má tedy nový proces údajně nabídnout výrazné „škálování“ proti 14nm FinFETům.

Pro GlobalFoundries je možná také důležité, že 7nm proces již bude moci plně opřít o výzkumný program získaný akvizicí výrobních provozů IBM. Na svém 10nm procesu přitom údajně pracovala ještě po vlastní ose – tedy v době, kde ještě v plánech firmy figuroval. Nyní je možná 10nm krok jakýmsi nevděčným bodem mezi fází, kdy se s 14 nm firma spolehla na Samsung a fází, kdy na 7 nm převezme zase technologii IBM – pokud tedy skutečně tato technologie bude postavena na dědictví „Velké modré“. Tím pádem asi 10nm generace částečně mohla být slepou uličkou, což limitovalo návratnost investic.

 Testovací čip, vyrobený 7nm procesem
Testovací čip, vyrobený 7nm procesem

Podle Pattona bude 7nm výroba započata ještě s konvenčním světlem používaným nyní, nikoliv tedy s EUV (extrémním ultrafialovým zářením), které použilo IBM při výrobě prvního pokusného 7nm čipu. To sice zkomplikuje tvorbu dostatečně jemných struktur, eliminace dosud ještě nezralé technologie ale odstraní jednu z možných překážek komerčního nasazení procesu. GlobalFoundries ale bude počítat s dodatečným přechodem na technologii EUV, která tak bude moci být aplikována jako zlepšení v pozdější fázi. Podmínkou ale bude, aby byla technika již zralá, proto se na ni základní 7nm výroba ještě nebude spoléhat.

 

Repríza věčných 28 nm?

Ve světle toho, že GlobalFoundries zrušení 10nm procesu oficiálně potvrdila, zpětně dává smysl tvrzení webu Fudzilla, že tuto generaci výrobní technologie přeskočí AMD se svými CPU, vyrábí je totiž právě u GlobalFoundries. Co to však může znamenat pro 10nm procesy zbylých hráčů, tedy Samsungu a zejména TSMC? Informace o plánech druhého uvedeného naznačují, že Patton má s onou krátkou životností této generace pravdu, jelikož TSMC prý chce mít 7nm výrobou jen asi s ročním zpožděním po té 10nm.

Nevíme samozřejmě jistě, zda 10nm proces TSMC bude odpovídat představám, které mají v GlobalFoundries, nicméně je zde asi skutečně reálná možnost, že nebude takovým velkým krokem, jakému by jméno odpovídalo, a že půjde spíše o malé vylepšení nad rámec 16nm technologie. V takovém případě nás asi čeká opět delší období, kdy GPU (a u AMD i procesory) zůstanou delší dobu na stejné technologii, než přijde zásadní přechod, kterým zdá se bude až oněch 7 nm.

Wafer s prvními 7nm čipy
Wafer s prvními 7nm čipy IBM

Zdroj: SemiWiki

GlobalFoundries nebude mít 10nm proces, potvrdilo, že přeskočí rovnou na 7 nm

Ohodnoťte tento článek!