GlobalFoundries podává patentovou žalobu TSMC. A také na Apple, Qualcomm, Nvidii…

GlobalFoundries tvrdí, že TSMC porušilo 16 patentů na výrobní procesy, žaloba míří také na výrobce procesorů, GPU i telefonů, notebooků a další elektroniky.

10

Loni společnost GlobalFoundries, do té doby vyrábějící procesory AMD (a také GPU Radeon) opustila plány na 7nm výrobní proces a rozhodla se přijít na různé alternativní technologie pro speciální použití (jako procesy s technologií FD-SOI). Ze soutěže továren na čipy používajících nejmodernější procesy tím bohužel zmizela. V jednom ohledu to ovšem tak docela neplatí. Nyní totiž GlobalFoundries podala patentovou žalobu na lídra polovodičové výroby TSMC s cílem dotlačit ho k nějaké licenční dohodě a poplatkům za tyto patenty.

GlobalFoundries včera oznámila, že podala několik patentových žalob, podle nichž TSMC používá technologie, které má patentované GlobalFoundries. A to u amerických federálních soudů v Texasu a Delaware, americké ITC (komise pro mezinárodní obchod) a německých soudů v Düsseldorfu a Mannheimu. V žalobě je porušení těchto patentů vyčítáno 28nm, 16nm, 12nm, 10nm i 7nm procesu TSMC. GlobalFoundries požaduje zákaz dovozu konkrétních na nich vzniklých čipů vyráběných u TSMC do Německa a USA.

To samozřejmě není konečný účel, ale spíš nátlakové opatření. Patentové žaloby mají za cíl dotlačit protistranu k uzavření licenční dohody na dané patenty a pak placení jednorázových nebo dlouhodobých poplatků. Toto se obvykle stane formou mimosoudního vyrovnání, kterým jsou žaloby vzaty zpět, takže k reálnému zastavení dovozů typicky nedochází (výjimky ovšem jsou, například Apple ve sporu s Qualcommem – je to však možná atypické tím, že gigant Apple si mohl dovolit zákazy dovozu snažit ustát, případně je obejít). GlobalFoundries se zde jednoduše řečeno snaží monetizovat své portfolio technologií a získat z něj příjmy navíc.

Výroba testovacího čipu v továrně Intelu

Pod palbou je i Apple, Google, Qualcomm, Nvidia a další firmy

Rozsah sporu je docela velký. GlobalFoundries totiž zdaleka nežaluje jen TSMC, ale u většiny případů jde žaloba zároveň jednak na klienty, tedy výrobce křemíkových produktů, kteří si TSMC svůj design nechávají vyrobit, ale zároveň pak ještě na výrobce celého kompletního zařízení, v jehož vnitřnostech je teprv takový čip do USA nebo Německa dovezen.

Z výrobců procesorů/GPU a tak podobně se pod zaměřovač dostal Qualcomm, Mediatek, Broadcom, Xilinx a také Nvidia, kde to zřejmě bude o GPU (proč GlobalFoundries nežaluje rovnou i konkurenční AMD, je zjevné – to je totiž jejím zákazníkem). Protože TSMC přímo svoji vlastní službu přes hranice nedistribuuje a sídlí a podniká mimo USA nebo Německo, nelze logicky požadovaný zákaz dovozu aplikovat na samotnou výrobu, ale jen na její produkt, byť je prodávaný pod značkou další firmy.

A zařízení a jejich výrobci, na které žaloba dopadla, jsou pak Apple (zároveň i výrobce svých u TSMC realizovaných procesorů), Asus, Lenovo, Google, TCL, Cisco, Arista, OnePlus, Hisense, Motorola. A žaloba jde dokonce i proti některým distributorům – Mouseru, Digi-Key a Avnetu a také proti pobočce Applu v roli prodejce/distributora (v Německu). Tyto firmy by patrně ve finále v případě vítězství GlobalFoundries asi nemusely nic platit, dohoda by asi byla uzavřená tak, že by TSMC získalo právo patenty používat a další firmy v řetězci odběratelů, výrobců zařízení a distributorů by tím byly z obliga.

Výroba čipů v továrně (zdroj: AMD)

16 patentů

Předmětem žaloby je 16 patentů, mezi nimiž jsou možná i věci patentované ještě pod hlavičkou AMD, ale také asi hlavně IBM, jehož výrobní divizi GlobalFoundries koupila. Seznam patentů s jejich čísly, názvy a vynálezci dala firma k dispozici, můžete ho vidět zde v tabulce. Ovšem pozor, názvy ovšem typicky pokrývají jenom oblast dané inovace, ne konkrétní postup, který je patentován. Ten je mnohem konkrétnější, než to, co je uvedeno v názvu.

Patenty GlobalFoundries v zalobe na TSMC
Patenty GlobalFoundries v žalobě na TSMC

Zatím ještě nevíme, o jaké sumy se v tomto souboji bude hrát, ale při současné prosperitě a velikosti TSMC by patrně ani poměrně drahá prohra neměla tento podnik výrazně poškodit do budoucna. Asi se také zatím nemusíme bát, že by byl ohrožen přísun telefonů a grafikcých karet na naše trhy, jelikož rozhodnutí o případných zákazech dovozu budou chvíli trvat, a pokud už k nim dojde, obvykle je stejně uzavřena dohoda a zařízení se tedy reálně prodávat nepřestanou.

TSMC se bude zuřivě bránit

TSMC už vydalo prohlášení, podle kterého se bude proti této technologii vší silou bránit a své vlastní technologie před obviněním z porušování cizích patentů hájit. Uvádí, se v něm také, že TSMC si je jisté, že obvinění není podložené. Také poukazuje na to, že je lídrem oboru a samo má více než 37 000 patentů vztahujících se ke křemíkové výrobě. Tchajwanský podnik je dnes se svým 7nm procesem skutečně nejpokročilejší výrobce čipů (Intel, jenž si tuto pozici dříve nárokoval, selhal při vývoji nm procesu a podle všeho svůj dřívější náskok promrhal).

Pozice lídra ve výzkumu samozřejmě nemusí zabránit situaci, kdy se při nezávislém vývoji paralelně přijde s technologií, kterou si mezitím stihl patentovat konkurent. Ovšem TSMC má možnost pro změnu podat protižaloby na GlobalFoundries (a jeho klienty) za své vlastní patenty, a docílit toho, že obě strany uzavřou nějakou smírnou dohodu s oboustranným licencováním. Jak ale celý tento spor dopadne, to zatím nevíme. Patrně se ještě potáhne poměrně dlouho.

Galerie: Výroba čipů v cleanroomu polovodičové továrny

GlobalFoundries podává patentovou žalobu TSMC. A také na Apple, Qualcomm, Nvidii…
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  • GF niekedy niečo dosiahlo?

   V čase založenia fungovali na 32nm SOI technológii, ktorá bola prakticky ešte pod AMD.

   GF v nej pokračovalo uvedením 28 bulk, ktorá bola parametrovo horšia ako 32 SOI. (kombinácia odskúšaného 32nm procesu a bulk waferov)

   No a všetko ostatné sú už len sľuby, zlyhania a dráma. 😀

   Sľubovali 20nm, s ktorým to vyzeralo nádejne, ale na poslednú chvíľu ho zrušili. AMD už malo hotové tape-outy = obrovské straty za zrušený vývoj v tak neskorej fáze.
   https://www.reddit.com/r/Amd/comments/368034/project_skybridge_cancelled/

   Sľubovali vlastný 14nm, opäť zrušený.

   Následne licencovali 14nm od Samsungu, aj keď mobilný proces, tak podal pomerne dobré výsledky v x86 (dovtedy si mnohí mysleli že procesy TSMC a Samsungu sú podpriemerné a na x86 treba niečím výnimočný proces).

   No a zvyšok sú už len zlyhania. Nejaké SOI procesy, v poslednom čase som neskúmal ale predpokladám coming soon. A samozrejme, 7nm proces, zrušený len pár mesiacov pod uvedením procesorov.

   AMD, našťastie malo hotový design aj v TSMC, takže sa neopakovala katastrofa z 20nm. (aj keď peniaze za vykonaný návrh a tape-outy im GF pravdepodobne nevrátilo).

   IBM zaplatilo GF za to, že GF prebralo továrne, know-how a patenty… Takže oni už raz za tie patenty inkasovali 😀

   Tu je toľko vecí, ktorých sa dá chytiť. Vlastne by bol zázrak, keby ešte nejaká firma mala odvahu zveriť im výrobu nejakých čipov. Neplánuje redakcia nejaký článok so zhrnutím histórie GF? 😀

   • Jp, přesně tohle je pravý stav věcí až na malý detail. Od AMD zdědili defakto 45nm SOI proces a ten 32nm SOI na kterém pracovali měl rok skluz a Bulldozer na něm vyrobený měl příšernou spotřebu….. Tahle firma svojí neschopností málem pohřbila celé AMD, dobří byli akorát na tahání pokut. Zbytek procesů byl samý fail od 28nm bulk až po fiasco se 7nm. V Global Foundries akorát dokázali, že jsou naprosto neschopní a vlastně pohřbili i velice zajímavé technologie od IBM.

    Je jen dobře že AMD odešlo k TSMC. Při představě že by uvedení nových 7nm procesů záviselo na GloFo jednoho až zamrazí, protože doteď by ty CPU nebyly na trhu.

    • Vsechno je relativni, sveho casu psali na nekolika (i ne CZ) webech, jak to ma AMD skvele, kdyz ma v zadech GF. A jak se opet na stejnych webech (hlavne v diskusich) objevovaly vykriky, jak je TSMC neschopne…jak rychle se dokaze karta otocit…

     • Tak otázka, je, kdy se to říkalo (ale GloFo bylo vždycky menší, takže tam pravděpodobně vždycky byly iluze/přání otcem myšlenky).
      TSMC se ale tak nějak zvedlo k tomu současnému leadrovství s FinFETy. 20nm proces byl také problematický jako ten GloFo, akorát že ho nezrušili. Myslím, že potenciální 20nm GPU u TSMC zrušené byly.
      Problém 20nm procesu je, že byl stále planární, ale už to k tomu nebylo, ty FinFETy na té úrovni už opravdu byly třeba. TJ. to asi nebylo 100% o schopnostech GloFo.

      U 28nm procesu GlobalFoundries by se zase muselo porovnávat s 28nm TSMC, ne s tím SOI 32nm.

      Byl horší než 28nm TSMC? Jestli ne, nebo jenom mírně, tak to nebyl fail, ale prostě naplnění úkolu. (Až na to, že byl opožděný, viz zrušení GloFo verze Jaguaru.)
      To, že je nanometrové číslo nižší, neznamená automaticky, že proces musí dosahovat lepší frekvence nebo být obecně lepší. Viz třeba rozdíl, který dělaly finFETy u 22nm Intel proti tomu slabému 20nm TSMC.

      IIRC AMD neopouštělo SOI proto, že čekalo, že bulk bude lepší, ale proto, že GloFo by pro ně muselo dál vyvíjet separátní proces, což by AMD nemohlo zaplatit. Tak přešli na bulk a tím používali normální proces jako ostatní zákazníci a nestálo to extra. To asi museli udělat, i když ta technologie byla horší.