GlobalFoundries slaví tříleté jubileum osamostatněním

0

GlobalFoundries, společnost vyrábějící mikročipy na zakázku, se se svým spoluvlastníkem AMD dohodla na odkupu zbývajícího podílu a konečně se stane nezávislou společností, což bylo jejím dlouhodobým cílem. AMD bude i nadále jeden z  hlavních strategických zákazníků, ale jediným budoucím vlastníkem zůstane investiční skupina Advanced Technology Investment Company (ATIC), pocházející ze Spojených arabských emirátů.

Odkup podílu je součástí revidované smlouvy Wafer Supply Agreement (WSA) pro rok 2012 mezi GlobalFoundries a AMD, která se zaměřuje na posílení budoucí spolupráce. Smlouva dále zahrnuje např. cenu dodávaných waferů pro rok 2012, předběžnou cenu pro rok 2013, úpravu platebních podmínek AMD vůči GlobalFoundries či zrušení dočasné exkluzivity pro výrobu určitých 28nm APU čipů, což bude AMD společnosti GlobalFoundries finančně kompenzovat v celkové výši 703 mil dolarů.

V poslední době se „globálním slévárnám“ daří. Odkoupení zbývající podílu je jedním z  mnoha nedávných úspěchů:

  • Ze třetího na čtvrtý kvartál 2011 zvýšila společnost dodávky 32nm procesorů pro AMD o 80% a nyní jí dodává již třetinu všech procesorů.
  • Jako jediná společnost v roce 2011 expedovala statisíce 32nm waferů s technologií High K Metal Gate.
  • Dlouhodobému partnerovi, společnosti ARM, dodala první výkonné 28nm procesory Cortex-A9 s frekvencí přes 2,5 GHz a úsporné procesory do 2 GHz určené pro mobilní telefony a další mobilní zařízení.

V letošním roce hodlá investovat více než tři miliardy dolarů k rozšíření výrobních kapacit v Singapuru, Německu a New Yorku.

Zdroje: TechPowerUp (1, 2), TZ AMD

GlobalFoundries slaví tříleté jubileum osamostatněním

Ohodnoťte tento článek!