Globalfoundries údajně koupí ProMOS, tchajwanského výrobce DRAM

0

Server DigiTimes přináší zprávu, že Globalfoundries, společnost vyrábějící mikročipy na zakázku spoluvlastněná AMD a investiční skupinou ATIC ze Spojených arabských emirátů, opět rozšíří své stavy o jednu továrnu. Tu získá akvizicí tchajwanského výrobce DRAM pamětí ProMOS Technologies.

V době, kdy i větší výrobci DRAM jednají o sloučení, aby přežili (konkrétně Elpidě hrozí bankrot), se malému ProMOSu dařilo špatně. Společnost již prodala svou továrnu v technologickém parku Hsinchu na severu Tchajwanu a ponechala si jedinou továrnu u města Taichung. Přesto však ukončila poslední kvartál roku 2011 ve ztrátě. Od září/septembra minulého roku je také pozastaveno obchodování s jejími akciemi na tchajwanské burze a za měsíc bude společnost z burzy stažena.

Právě na továrnu u Taichongu si Globalfoundries brousí zuby i za cenu, že kvůli tomu musí koupit celý ProMOS. Ten se chce přeorientovat na výrobu paměťových čipů pro speciální využití (zkrátka na segmenty s malým objemem výroby, ale vysokými cenami) a v plánu měl také nabízet své výrobní kapacity jiným firmám. Globalfoundries by měly za ProMOS zaplatit mezi 20 a 30 miliony tchajwanských dolarů, což je v přepočtu 700 milionů až miliarda amerických dolarů.

Továrna v okrese Taichong je vybavena pro výrobu 300mm waferů a její kapacita je 60 000 waferů za měsíc, řadí se tedy ke větším zařízením tohoto typu. Její největší výhodou je ale strategicky výhodné geografické umístění. Globalfoundries si prý od akvizice slibuje, že tak bude moci sebrat některé zákazníky z Číny a Tchajwanu svým hlavním soupeřům, společnostem TSMC a UMC. Doposud má Globalfoundries pouze komplex továren v Drážďanech, továrnu v New Yorku (která teprve začne vyrábět 28nm postupem) a několik továren v Singapuru získaných akvizicí Chartered Semiconductor.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!