Gmail.com už mají i Němci, pro Google to ale znamená jiný problém

0

Britové už Gmail mohou používat od května roku 2010, kdy Google vyřešil spor s tamní firmou a noví uživatelé už se registrují pouze pod doménou @gmail.com. Ti původní mohli zůstat, nebo přejít, uživatelské jméno měli stejně zarezervované. Už dříve byl e-mail poslaný na adresu kralovnaalzbeta@gmail.com přesměrován na kralovnaalzbeta@googlemail.com.

Google Mail
Google Mail existuje ve Spojeném království a Německu, foto: Wikipedia

Minulý týden už Google získal značku Gmail (včetně domény gmail.de) i v Německu. Oficiálně to firma zatím nepotvrdila, ale databáze whois to dokazuje. Je pravděpodobné, že už brzy pomalu @googlemail.com zanikne i u našich západních sousedů a uživatelé celého světa budou moc adresovat pouze @gmail.com.

Tahanice v Německu přitom trvaly téměř 7 let, tamní majitel Daniel Giersch na této adrese provozoval vlastní poštovní službu G-mail. Google se s ním chtěl dohodnout už v roce 2006, kdy mu údajně nabízel 250 000 dolarů. Kolik však doména a registrovaná značka stála Google v současnosti, není známo.

 

Gmail.com není pro všechny

Univerzální doména @gmail.com ale pro Google není až taková výhra. Odhaduje se, že Gmail má asi 350 milionů účtů. V adresách nezáleží na počtu a umístění teček, takže „jan.novak“, „jannovak“ i „jan.nov.ak“ je z hlediska adresáta stejná adresa a při registraci schránky tak mají lidé s obvyklými jmény smůlu. Konkurenční Hotmail a Yahoo Mail nabízejí i další domény, Google pouze jednu. S rostoucí oblibou a počtem zařízení s Androidem ale jednou dosáhne stropu, protože adresy jako „jannovak981@gmail.com“ nebude chtít nikdo používat.

Kompaktnost a jednoduchost u tak velké služby znamená problém. Ale kdyby chtěl Google uvést Gmail i s národními doménami, narazí také. Patří mu sice gmail s koncovkami us, fr, de, co.uk nebo eu, ale například ru, cz, sk či org vlastní jiní. To by znamenalo další tahanice, odklady a náklady.

Zdroj: TechCrunch

Gmail.com už mají i Němci, pro Google to ale znamená jiný problém

Ohodnoťte tento článek!