Gmail Labs v češtině: nezapomeňte si vylepšit schránku

0

Služba Gmail Labs nabízí experimentální vylepšení pro e-mailovou schránku Gmail. Objevují se v ní funkce, které občas později přejdou do standardní funkcionality, ale můžete je začít používat prakticky hned. Neměly by být nijak problematické, navíc je kdykoli možné použité doplňky zase vypnout.

Když jste chtěli donedávna nějaké rozšíření Gmailu nabízené pomocí Gmail Labs vyzkoušet, museli jste svůj Gmail v nastavení přepnout na angličtinu, zapnout rozšíření a vrátit zpět češtinu (viz návod). Aktivované rozšíření již zůstalo, ale v češtině se zkrátka přístup do Gmail Labs neobjevoval.

Nastavujeme Gmail Labs

Tomu je nyní konec. Stačí, abyste se přihlásili do své schránky na webu, klepli na Nastavení a uvidíte zbrusu novou záložku Laboratoř. Zde najdete několik desítek užitečných doplňků pro Gmail, včetně jeho provázání na další aplikace od Google.

Pozorně si přečtěte jejich popisky, a pokud se vám nabízené rozšíření zdá užitečné, zapněte jej volbou Aktivovat na pravé straně. Až takto projdete celý seznam, klepněte na tlačítko Uložit změny. Tím budou nové doplňky aktivovány. Podobným způsobem je můžete zase vypnout.

Z celé nabídky Gmail Labs jsem vybral několik zajímavých vylepšení, která byste neměli přehlédnout.

Offline

Bezesporu nejzajímavějším vylepšením Gmailu je jeho offlinový přístup umožněný i bez nutnosti instalovat poštovní program. Svůj počítač však musíte vybavit technologií Google Gears. Zapněte příslušný doplněk a vraťte se na úvodní stranu Gmailu.  Nahoře uvidíte odkaz Offline, na který klepněte – zobrazí výzvu k instalaci Google Gears. Spusťte stažený instalátor, software nainstalujte, restartujte svůj webový prohlížeč a vraťte se zpět do Gmailu.

Znovu klepněte na odkaz Offline, tentokrát se však již zobrazí průvodce nastavením. Potvrďte důvěru webu a vytvořte zástupce na Ploše. Po dokončení offline instalace se spustí synchronizační proces mezi webovým rozhraním a offline klientem. Funguje tak, že v případě náhlého odpojení od internetu budete mít přístup jen k určitým zprávám – informuje vás o tom plovoucí okno.

Offline podoba Gmailu vypadá úplně stejně jako online verze, a to včetně URL adresy v prohlížeči. Rozdíl je v tom, že i v případě odpojeného internetu je funkční. Na používání offline podoby Gmailu vás upozorní ikonka v jeho horní části.

Úkoly

Dalším užitečným rozšířením pro Gmail jsou Úkoly. Jedná se o velmi jednoduchý seznam, do kterého si budete zadávat úkoly, různě je třídit, přesouvat a označovat jako dokončené. Po zapnutí tohoto doplňku můžete pomocí nabídky Další akce přidat do úkolů i označené zprávy.

Náhledy

V sadě vylepšení v Laboratoři najdete i podporu náhledů obsahu z různých zdrojů. Když například dostanete od známých v e-mailu odkaz na nějaké video na YouTube, uvidíte jej přímo v e-mailu a nemusíte stránku s videem vůbec navštěvovat. Stejně tak je možné okamžitě zobrazit náhledy fotografií z Picasa Web Albums nebo Flickru.

Podobné vylepšení nabízí Google již nějakou dobu pro přílohy, které dovede zpracovat přímo v Google Docs, takže je vůbec nemusíte stahovat do počítače.

Rychlé odkazy

Tento modul doplní boční část s panely o boxík, do kterého budete moci jednoduše přidávat odkazy na aktuální zobrazení Gmailu – vyfiltrované zprávy, konkrétní maily a podobně. Stačí si například otevřít nějakou zprávu a klepnout na Přidat rychlý odkaz. V dialogu zadejte srozumitelné pojmenování – odkaz na aktuální zobrazení se pak pod tímto názvem objeví v boxíku.

Obrázky v chatu

Toto vylepšení asi není potřeba nijak složitě rozebírat. Dělá přesně to, co má specifikováno ve svém názvu. Oželíte-li trošku přenosové kapacity, pak si můžete do chatu doplnit obrázky z uživatelských profilů.

Klávesové zkratky

Zajímavě vypadá rozšíření nabízející předefinování standardních klávesových zkratek v Gmailu. Po jeho zapnutí přejděte do nastavení a na záložce Obecné klávesové zkratky aktivujte. Vše uložte a znovu se vraťte do Nastavení. Tentokrát se již zobrazí záložka Klávesové zkratky, kde se jednak můžete podívat, kterými klávesami se v Gmailu lze pohybovat, navíc pak můžete výchozí klávesové zkratky předefinovat.

Gesta myší

Funkce myších gest dobře známe za základních nebo doplňkových funkcí webových prohlížečů, a nejen odsud. V případě Gmailu vám toto vylepšení zapne myší gesta nezávisle na tom, jaký webový prohlížeč používáte. Gesta fungují jen v otevřených zprávách. Přidržte pravé tlačítko myši a zkuste s ní pohnout vpravo či vlevo (přesun mezi zprávami) nebo nahoru (návrat do Doručené pošty).

Vylepšení podpisů

Většina e-mailů, které mi chodí do schránky, obsahuje nějaký podpis. U webových rozhraní se podpisy většinou moc nepodporují, takže je musíte vkládat ručně. Nikoli u Gmailu s patřičným doplňkem. Svůj podpis pak můžete zadat v Nastavení na kartě Obecné.

Gadgety Dokumentů a Kalendáře

Posledními, nikoli však významem, doplňky, které jsem do tohoto stručného přehledu vybral, je dvojice gadgetů pro Google Calendar a Google Docs. Opět se zobrazují v bočním pruhu jako panely, ve kterých v případě Kalendáře najdete nejbližší události, u Google Docs zase odkazy na nejnověji upravované dokumenty. Hned tak vidíte, že někdo upravil sdílený dokument.

Laboratoř Google a rychlost Gmailu

Zapnul jsem si všechny zmiňované doplňky, plus několik dalších – jednodušších typu citace, jiné hvězdičky atd. Zcela subjektivně se mi zdá, že od té doby se mi Gmail chvílemi zpomaluje. Stále je samozřejmě velice rychlý a – opět jen dle subjektivního měření – je také rychlejší než Hotmail. S využitím rozšíření pomocí Laboratoře Google tak Microsoftí Hotmail předstihuje o velký vývojový kus.

Využíváte Gmail? Co je důvodem? Čekáme na vaše zkušenosti s tímto nástrojem a to, jako používáte rozšíření, v komentářích pod článkem.

Ohodnoťte tento článek!