Gmail zlepší bezpečnost. Zastaví 99 % spamu a bude bojovat s phishingem

5
Spam
Ilustrační foto

Google tvrdí, že 50 až 70 % zpráv, které dorazí na poštovní servery Gmailu, tvoří spam. Díky umělé inteligenci dokáže v 99,9 % případů nevyžádaný e-mail správně detekovat. K tomu ale nasadí několik dalších bezpečnostních prvků.

Nově blokuje o přílohy s javascriptem. Tento formát se připojil na černou listinu k desítkám dalších. Přes Gmail neprojdou tyto: .ADE, .ADP, .BAT, .CHM, .CMD, .COM, .CPL, .EXE, .HTA, .INS, .ISP, .JAR, .JS (novinka), .JSE, .LIB, .LNK, .MDE, .MSC, .MSI, .MSP, .MST, .NSH, .PIF, .SCR, .SCT, .SHB, .SYS, .VB, .VBE, .VBS, .VXD, .WSC, .WSF, .WSH. Gmail skenuje i archivy, takže nepomůže nevhodné soubory zabalit. A ty, co zabalíte s heslem, zablokuje také.

Gmail skenuje soubory již při vkládání do přílohy. Pokud obsahují virus, nenechá vás jej odeslat. Pokud naopak obdržíte zprávu s virem, Gmail ji odmítne a odesílatele o tom uvědomí. A pokud objeví nějakou závadnou přílohu zpětně, nenechá vás ji stáhnout.

Google dále zlepšil detekci phishingových stránek a odkazů vedoucích na stránky s malwarem. Opět díky umělé inteligenci dokáže rozpoznat některé hrozby, které ještě nejsou známé. Podezřelé zprávy (který je méně než 0,05 %) navíc zdrží až o 4 minuty, než je zobrazí v inboxu. Ty čtyři minuty by měly stačit na otestování odkazů. Sám ale říká, že žádná ochrana není dokonalá a uživatelé by jednak měli být sami obezřetní a jednak by měli používat bezpečnostní software.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. jednodušeji řečeno: Čteme si co si posíláte i když to zaheslujete. Pokud to zašifrujete tak vám to odmítneme poslat. No o tom se soudruhům STBákům před rokem 89 ani nesnilo. Měl jsem u gmailu email, jakmile se mi v něm začli objevovat adresy zákazníků z firemního počítače okamžitě jsem jakoukoliv činnost s googlem ukončil. Pokud něco potřebuji vyhledat tak jedině přes TOR síť. Google je skynet, který o Vás shromažďuje data větší než malá a to není dobré.

  • Naopak, zatím je to dost ubohé. Nedávno jsem hledal 15 let starý email který zřejmě nepřežil nějaké to moje čištění. Věděl jsem co tam bylo, ale už byl k nenalezení. A tedy dost mě zklamalo, že mně Google nesdělil, že informace odpovídající hledání co jsem mu za posledních pět minut posílal odpovídají starému emailu a jestli ho nechci náhodou obnovit.

 2. Jo, tak nutno podotknout, že ultrakvalitní programátoři z Google sice šmírují obsah archivů v příloze, ale pouze do první úrovně, takže zip soubor obsahující zip soubor obsahující soubor faktura.doc.exe směle projde a kdejaké sekretářce zaviruje počítač.

  Jinak jejich skvělá umělá inteligence mi hodila do spamu všechny maily s domácími úkoly od studentů… Na její obhajobu nicméně nutno říci, že totéž udělala i s maily od ředitele, takže docela poznala, kdo spamuje :-).

  Nu a závěrečná věta mě pobavila, je přesně ve stylu Google nebo třeba M$. „Žádná technologie není spolehlivá, takže uživatelé, nainstalujte si další technologii na svůj počítač.“ Jinak řečeno, nepoužívejte mozek, neučte se, sviňte si počítač dalším spyware…

 3. Super a co mám dělat, když na svůj gmail mám někde účet od kterého nevím heslo. Gmail absolutně ignoruje mail o obnově hesla. Takže si můžu klikat na obnovu hesla jak chci, ale yntelygenty z goole mi ho nedají ani do spamu, prostě vůbec nedorazí. A klidně zablokují i mail, který je jednoznačně odpovědí na můj, obsahuje totiž celý můj předchozí text, tak to je jasný spam že jo. Fakt už nevím kde si založit mail, aby to bylo použitelné. Ta jejich umělá inteligence je poměrně debilně nastavená. Když vyhodnotí u jednoho člověka, že z této domény mu chodí spamy, tak všem ostatním takové maily ani nedorazí do schránky. Ale proč se snažit chápat, že odsoudit celou doménu je hovadina. Fakt by bylo potřeba, aby tyhle giganti padli, protože jejich představa reality je dost vzdálená skutečnosti. A univerzálnost mailu se za chvíli omezí na to, že pokud chci poslat někomu mail, musím mít schránku u stejné služby jako on.

  • Pozor, to není jejich představa, to je řízené loutkařema s vyššími zájmy. Zkouším ten protonmail.com, ale taky na prd, sám pošlu deset mailů (pracovně nic neobvyklého) a hnedka se mě to ptá jestli náhodou nejsem spamovací robot. A jednou jsem dostal dokonce ban na dva dny protože jsem chtěl poslat html stránku.