Goldmax Scorpius: SLI i CrossFireX v jednom notebooku (první pohled)

0

Mám na stole Goldmax Scorpius, přesně řečeno Eurocom P370EM Scorpius, prodávaný v ČR pod značkou Goldmax. S Goldmaxem hodně spolupracujeme, co se týče testů těch nejvýkonnějších možných notebooků na trhu. Nadpisy typu „nejvýkonnější několikapalcový notebook na světě“ vám možná připadají už ohrané, nicméně minimálně co se týče výkonu grafické karty a procesoru, je to pravda. Goldmax s extrémními konfiguracemi není zdaleka jediný, ale přichází na trh zpravidla včas a nechává vás v konfigurátoru si sestavit skutečně šílené kreace. Alespoň to tak můžu říct dnes, když mi přišel na recenzi právě 17,3″ model Scorpius.

Goldmax Scorpius – první pohled
Goldmax Scorpius – první pohled

Nejde o drobečka. S hmotností lehce přes 4 kg, tloušťkou mezi 4-5 cm a úhlopříčkou 17,3″ jde o masivní DTR (desktop-replacement), nicméně si myslím, že na přenášení to stále není nijak nemožné. Jde ale o protiváhu k Ultrabookům, jak jen může být. Masivní notebook v sobě může hostit až tři pevné disky nebo SSD, které můžete zapojit do různých režimů RAID, má slot mSATA na další mini-SSD a hlavně – má dva sloty na grafické karty. A právě toho využijeme ve velkém testu, který chystáme.

Goldmax nám totiž poskytl notebook se čtyřmi grafickými kartami, se dvěma GeForce GTX 680M a dvěma Radeony HD 7970M, notebook přitom zvládá jak zapojení jedné či druhé karty, tak obou karet v SLI nebo v CrossFireX. Jako malou ochutnávku vám dávám graf výsledků v 3DMarku 11. Neuvěřitelný výsledek Graphics Score přes 11 000 bodů asi nikoho nenechá na pochybách, že tohle je kategorie, která by si svým výkonem vydupala high-end pozici i ve stolních PC.

Goldmax P370EM Scorpius
Cena s DPH 91 118 Kč vč. DPH (SLI 2× GeForce)
Zapůjčil Goldmax ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-3720QM
Počet jader (virtuálních) 4 (8)
Frekvence 2,6 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,6 GHz
Operační paměť 8 GB DDR3
Pevný disk 256 GB SSD (Crucial M4)
Optická mechanika DVD-RW
Displej 17,3″, 1920 × 1080 px, lesklý, kalibrovaný
Grafická karta AMD Radeon HD 7970M 2 GB GDDR5
nebo
Nvidia GeForce GTX 680M 4 GB GDDR5
nebo
CrossFireX 2× AMD Radeon HD 7970M 2 GB GDDR5
nebo
SLI 2× Nvidia GeForce GTX 680M 4 GB GDDR5

Teď budeme nějaký čas testovat, a jakmile budeme mít výsledky hotové, přineseme vám letošní velký test nejvýkonnějších grafických zapojení jaké můžete v noteboocích potkat. Znovu otestujeme GeForce GTX 680M, tentokrát ji ale ve stejném notebooku porovnáme s Radeonem HD 7970M, proti oběma potom postavíme i SLI dvou GeForce GTX 680M a CrossFireX dvou Radeonů HD 7970M. Vliv výkonu procesoru tentokrát testovat nebudeme, vše budeme testovat s velmi výkonným čtyřjádrem Ivy Bridge na 2,6-3,6 GHz.

Goldmax Scorpius – první pohled Goldmax Scorpius – první pohled Goldmax Scorpius – první pohled Goldmax Scorpius – první pohled Goldmax Scorpius – první pohled

Sestava her zůstává stejná:

  • ArmA II
  • Battlefield 3
  • Crysis 2
  • Far Cry 2
  • Mafia II (s i bez fyziky APEX)
  • S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
  • World in Conflict

(vše tradičně v 1920 × 1080 px s vyhlazováním a maximálními detaily)

Goldmax Scorpius – první pohled

K nim i některé polosyntetické benchmarky:

  • 3DMark 06
  • 3DMark Vantage
  • 3DMark 11

Výsledky ze všech výše vyjmenovaných titulů můžeme srovnat i s výsledky Radeonu HD 6990M a GeForce GTX 580M z loňska. A možná se dostane i na jiné hry/nástroje. Pokud máte nějaký tip, připište ho do komentářů, vyzbyde-li čas, můžu ho otestovat taky.

 

Kromě testu grafik vás bude čekat samozřejmě i recenze notebooku samotného z ostatních stránek, než je výkon.

Ohodnoťte tento článek!