Goldmax X3: konfigurovatelné herní dělo v 15,6″ šasi (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Goldmax v ČR prodává kanadské notebooky Eurocom, které původně pocházejí z čínských továren s nálepkou Clevo a rozprodávají se po světě pod řadou různých značek. Jde takřka výhradně o herní stroje. Nyní se nám na test dostal model X3. Jde o novinku, Goldmax kromě X3 letos uvádí i modely X5 a X7. Celá řada X je zaměřena na hráče. CPU-Z nám podle označení základní desky notebook identifikoval jako Racer 3.0, což by zhruba odpovídalo – Racer 3.0 také existuje, a jde v podstatě o identický stroj v trochu střídmějším šasi. Na recenzi jsme měli i Racer 1.0 a 2.0. Jde o pěkný herní notebook, nic levného ani pomalého.

Goldmax X3
Goldmax X3

Uvnitř máte čtyřjádra Haswell a v našem případě grafiku GeForce GTX 780M (máte i jiné možnosti včetně grafických karet od AMD). Coby vyšší řada má X3 i podsvícení klávesnice a touchpadu a další zajímavosti. Cena naší konfigurace je 62 700 Kč vč. DPH a stojí zato. Podle Goldmaxu je X3 nejvýkonnější 15,6″ notebook na trhu. Je pravda, že hardware spíše odpovídá 17,3″ notebooku.

Goldmax X3 – screenshoty

Design

Notebooky Goldmax obvykle nejsou zrovna krasavci, ani X3 v zahraničních recenzích příliš chvály za vzhled nezískal, ale já půjdu trochu proti proudu. Minimálně mezi jinými počítači od Goldmaxu se mi právě X3 docela líbil – což byl zřejmě účel nové řady X. Šedohnědé plasty či černé pláty kovu vystřídala sytá čerň z měkčeného plastu a minimálně v některých oblastech jako je přední či zadní bok notebooku, se objevily i trochu odvážnější tvary. Notebook na mě také působil trochu kompaktněji než některé předchozí stroje.

Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3

Důležitým designovým prvkem je barevné podsvícení. Klávesnice je podsvícena různými barvami ve třech oblastech, můžete si nastavit pro každou jakou barvu chcete. Touchpad má potom na sobě také kresbu, která je podsvícená stejnou barvou jako střední část klávesnice.

Finální názor nechám na vás, ale notebook mi rozhodně nepřišel ošklivý.

Zpracování

Ač je notebook plastový, základna drží jako by byla z kamene. Displej převážně taky, neprohýbá se, i když klouby jsou trochu slabší a displej se točí v krutu celkem ochotně. Povrch notebooku je kompletně černý plastový, přičemž opěrky pro zápěstí a víko displeje jsou z měkčeného – „pogumovaného“ plastu. Vše je matné, včetně displeje, takže otisky nezanecháte.

Víko otevřete jen na zhruba 120 °, to ale u tohoto notebooku (spíše DTR) stačí.

Specifikace

Goldmax X3
Cena vč. DPH 62 700 Kč
Zapůjčil Goldmax ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4800MQ (Haswell)
Počet jader (virtuálních) 4 (8)
Frekvence 2,7 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,7 GHz
Operační paměť 16 GB (4× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 128 + 1000 GB
Úložiště (typ, rychlost) SSD (Crucial M4) + 7200ot./min disk
Optická mechanika DVD-RW
Displej 15,6″, 1920 × 1080 px, matný, TN
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 780M 4GB GDDR5
Intel HD Graphics 4600 (integrovaná)
(přepínatelné – Nvidia Optimus)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, DisplayPort, mini-VGA
Porty (s výjimkou USB) 4× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet), mini-IEEE 1394, eSATA
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2+1 kombinovaný
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 375 × 268 × 22-45 mm
Hmotnost 3,27 kg
Baterie 77 Wh, osmičlánková
Software
Operační systém Windows 8 Pro (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Po levé straně najdete napřed mimiverzi konektoru IEEE 1394, pak konektor RJ-45 – Ethernet (síťovka je od Realteku, samozřejmě 1 Gb/s), dva porty USB 3.0 a kombinovaný port eSATA-USB 3.0. Nakonec pak ještě slot na SD karty. Přední strana je prázdná.

Pravá strana obsahuje DVD mechaniku, čtyři 3,5mm konektory pro až 7.1 zvuk, port USB 2.0 a vzadu je otvor pro zámek. Vzadu máte výdechy obou okruhů chlazení a mezi nimi DisplayPort, HDMI a miniVGA, a samozřejmě taky konektor pro napájecí adaptér.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n, a to síťovku Killer Wireless-N 1202 a Bluetooth 4.0 + HS.

Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3

Klávesnice

Klávesnice byla kvalitní, pohodlná, a při opatrném psaní i relativně tichá, i když ne bezhlučná. Šlo v podstatě stále o klávesnici starého, ne-chiclet typu. Psalo se mi dobře a přesně, a podložka takřka vůbec nepružila.

Důležitým prvkem klávesnice je její podsvícení. To je vyvedeno barevně a můžete si vybrat, jakou barvou bude která část klávesnice svítit – celá plocha je rozdělená na tři části.

Trochu se mi nelíbilo, že klávesy Home a End jsou až sekundárními funkcemi méně významných PgUp a PgDn. Kontextová klávesa chybí, pravý Shift je trochu zkrácený a šipky jsou nacpané mezi zbytek kláves. Numerický blok je oddělen hmatatelnou, mírně širší rýhou. Klávesy WSAD na sobě mají namalované šipky.

Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3

Touchpad

Touchpad je moc hezký, ale nepříliš dobře se používá. Zaprvé je ve výchozím stavu nastaven na nepěkně silnou akceleraci a pomalu se po něm prakticky nejde pohybovat, zadruhé má tlačítka poměrně tuhá a hlasitě cvakavá. Jinak je ale citlivý dostatečně a přiměřeně velký.

Na něm najdete jakousi plamennou kresbu (mrkněte na fotky) podsvícenou stejnou barvou, jakou je podsvícen střední blok klávesnice.

Displej

Displej byl výborný. Máme tu velmi kvalitní TN panel s matným povrchem a rozlišením 1920 × 1080 px. Za příplatek (zahrnutý v naší ceně) můžete mít přibalené i CD s kalibračním profilem. Po kalibraci jsou barvy docela přesné a barevný rozsah je slušný, podle Goldmaxu pokrývá 95 % barevného prostoru NTSC. Osobně mi přišly barvy po kalibraci poněkud zvláštní, jak sonda ukazuje, ujeté do modrozelena. Na IPS barvy to tedy nemá, nicméně na poměry TN matrice jde o velmi dobrý výsledek. Navíc tu máte i docela slušné pozorovací úhly. Podsvícení jde regulovat od velmi nízkých 21 až  téměř k 213 cd/m2, což v kombinaci s matným povrchem znamená relativně dobrou čitelnost i na slunci.

Goldmax X3 – screenshoty

Svítivost:  21-213 cd/m2
Kontrast: 1:420

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon, testy SSD

Hardware

Je tu čtyřjádro od Intelu, čtvrtá generace Core, tedy nový Haswell. Model Core i7-4800MQ pracuje na 2,7 GHz a v zátěži díky Turbo Boostu zrychluje až k 3,7 GHz. K procesoru tu je 16 GB pamětí DDR3 na 1600 MHz efektivně ve čtyřech slotech po 4 GB.

Goldmax X3 – screenshoty

Grafické karty jsou tu dvě – jednak výkonná Nvidia GeForce GTX 780M s plně aktivním čipem GK104 s 1536 shadery. Jádro pracuje na 771-797 MHz. Na 256bitové sběrnici tu jsou potom 4 GB pamětí GDDR5 na 5 GHz efektivně. Jde o naprostou špičku, společně s Radeonem HD 8970M o nejvýkonnější mobilní grafiky současnosti. V klidu je ovšem GeForce vypnutá a obraz vykresluje Intel HD Graphics 4600 z procesoru. Přepínání je dynamické a zprostředkovává jej technologie Nvidia Optimus.

Goldmax X3 – screenshoty

Coby systémové úložiště je tu 128GB SSD ve slotu mSATA – Crucial M4, jako datový disk potom 1000GB disk od Hitachi s rychlostí otáčení 7200 ot./min. Notebook je svými možnostmi osazení úložišť celkem unikátní – v 15,6″ těle najdete dvě 2,5″ šachty a dva sloty mSATA, přičemž notebook podporuje RAID 0, 1 a 5.

Výkon

Mám pro vás dnes pěkně širokou řádku testů, jednak velkou sadu testů procesoru a jednak highendovou herních testů. Vše v interaktivních grafech. Jak asi tušíte ze specifikací – procesor je výtečný, grafická karta je špička trhu a Crucial M4 je pořád dost slušné SSD. V podstatě nemám co vytknout, a musím dát Goldmaxu zapravdu minimálně v tom ohledu, že výkonnější 15,6″ notebook jsem v ruce nikdy neměl.

Testy výkonu SSD

Goldmax X3 – screenshoty

Goldmax X3 – screenshoty

Goldmax X3 – screenshoty

Goldmax X3 – screenshoty

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 benchmark HD 3.0

x264 benchmark testuje výkon procesoru při převodu videa v rozlišení 720p s použitím kodeku x264.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3.Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

  • Upravit barvy (automatický kontrast)
  • Automaticky vylepšit
  • Odstranit šum
  • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Vždy jsem zapisoval až druhý průchod. Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

PCMark 7, PCMark 8

PCMark Vantage a PCMark 7 jsou relativně podobné nástroje od Futuremarku měřící komplexní výkon počítače z několika aspektů. Výsledkem je řada bodových hodnocení. My zaznamenáváme celkové skóre a také body získané úložištěm.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Coby akcelerátor OpenCL vždy volíme nejvýkonnější grafickou kartu. Jinak nastavení neměníme.

Zatím neuvádím grafy, mám k dispozici jen výsledky několika málo notebooků.

Goldmax X3 – screenshotyGoldmax X3 – screenshotyGoldmax X3 – screenshoty

3DMark Vantage

3DMark Vantage

3DMark Vantage z roku 2008 na rozdíl od staršího 3DMarku 06 umí reflektovat skutečný výkon celkem realisticky, použitým API je hlavně DirectX 10, Shader Model 4.0. Podporována je i technologie PhysX, kterou ovládají všechny GeForce od řady 8000, a která u starších verzí přinese extrémní nárůst CPU Score. Test fyziky je totiž míněn jako test procesoru, u GeForce výpočty ale akceleruje grafika. Do celkového průměru jsem proto počítal pouze GPU Score, nikoli celkové body, které jsou výrazně ovlivněny právě proprietární akcelerací PhysX.

Používám základní nastavení v profilu Performance (výsledek tedy odpovídá skóre Pxxxxx), rozlišení 1280 × 1024 px.

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

Aliens vs. Predator, Battlefield 3

Aliens vs. Predator

Scénu z úvodu hry jsme nově nahradili samostatným benchmarkem, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a je o poznání náročnější než náš původní test.

Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

Aliens vs. Predator je v naší metodice nový, máme tu tedy jediný výsledek, který s příštím testem highendové grafiky doplníme a srovnáme. Momentálně můžete na srovnání mrknout třeba do recenze GeForce GTX 780 na ExtraHardware.

Battlefield 3

Oblíbený Battlefield 3 (DirectX 11) se testuje docela obtížně, FPS jsem měřil Frapsem a testovací běh provedl ručně. Stejně jako Adam Vágner na ExtraHardware jsem měřil první misi (nepočítám tutorial v metru). Benchmark zapínám při prvním slovu v transportéru, po vystoupení počkám, až se objeví za vojáky nápis Follow a jdu rovně po ulici až k vojákovi šacujícímu civilistu. U něj se otočím o 90 ° doprava, jdu k briefingu s poručíkem, obejdu stůl s mapou, zadívám se zpět na ulici, ze které jsem přišel a počkám, než briefing skončí, potom benchmark vypínám. To vše trvá téměř přesně 119-120 s.

Nastavení jako vždy – Ultra, rozlišení 1920 × 1080 px, 4× MSAA.

 

Crysis 2, Far Cry 2

Crysis 2

CryEngine 3 s DirectX 11 je občas kritizován za přehnanou teselaci, jde ale o relativně populární a náročnou hru, která očividně nijak moc nediskriminuje ani jednu značku, alespoň, co se grafiky týče. Používal jsem Adrenaline Benchmark.

Jako vždy, testoval jsem v 1920 × 1080 px, 4× MSAA a maximálních detailech (Ultra a jednotlivě nastavená maxima), testovací sekvenci Central Park a průměr ze dvou průchodů.

Far Cry 2

Far Cry 2 s enginem Dunia na DirectX 10 je starší hrou, v dnešním testu je už pouze ze setrvačnosti. Používal jsem Far Cry 2 Benchmark Tool.

V benchmarku jsem nastavil Ranch Small, 1920 × 1080 px, 4× MSAA, maximální (Ultra) detaily a zapisoval jsem průměr ze dvou průchodů.

Mafia II, Metro: Last Light

Mafia II

Nejen v ČR populární druhý díl Mafie sice staví na DirectX 9.0c, ale i přesto je docela náročný. Navíc je tu podporovaný fyzikální model APEX, který GeForce umí akcelerovat přes PhysX. Do celkového hodnocení jsem počítal pouze výsledky s vypnutým APEXem (první graf).

Rozlišení 1920 × 1080 px, 2× SSAA (zapnutý anti-aliasing ve hře), maximální detaily a APEX vypnuto, resp. na střední hodnotu. Měřil jsem v demoverzi vestavěným benchmarkem, zapisoval jsem druhý průchod.

Metro: Last Light

Nové Metro: Last Light vypadá na maximální detaily s nejvyšší úrovní teselace opravdu dobře, ale co se požadavků na výkon grafické karty týče, je to opravdu zabiják. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku z originální hry, v rozlišení 1920 × 1080 px, quality very high, tesselation very high, SSAA off, AF 16×. Ve druhém testu jsem zatrhl i položku Advanced PhysX.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, World in Conflict

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Nejnovější verzi populární hry nabité moderními technologiemi testuji v samostatném benchmarku.

V něm pak celkové nastavení Ultra, Enhan. full dynamic lighting na DX11. V Advanced Options zatrhávám DirectX 10.1.  Dále 4× MSAA navíc s MSAA for A-teste objects (anti-aliasing transparentních textur), SSAO Mode nastaveným na HDAO, kvalitou na Ultra (verze Compute Shader), zapnutou teselací i CHS (Contact hardening shadows). Jinými slovy maximální detaily v 1920 × 1080 px s 4× MSAA.

Zapisuji průměr čtyř různých průchodů.


World in Conflict

World in Conflict s API DirectX 10 (možno i DirectX 9.0c) už je taky docela stařečkem, ovšem relativně náročným na procesor i grafickou kartu. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku.

Nastavil jsem detaily very high, anizotropní filtrování jsem zvedl na 16× a měřil jsem v rozlišení 1920 × 1080 px s 4× MSAA.

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Výdrž byla vcelku průměrná. Vzhledem k dnešním šetřícím technologiím bych čekal nicméně o něco víc. Přehrávat film můžete 2,5 h, na webu můžete surfovat 3 h a psát dokument přes 5 h. Ani dobrý, ani špatný výsledek, zhruba odpovídá akumulátoru s kapacitou 77 Wh.

  • Web (ExtraNotebook.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, poloviční jas): 2:55 h
  • Film (720p film v MPC, hlasitost 20 %, max. jas): 2:25 h
  • Dokument (otevřený prázdný dokument ve Wordpadu, min. jas): 5:10 h

Notebook byl dost hlučný, v klidu nijak neřval, ale přesto byl jasně slyšet i přes celý pokoj, a na noc jsem ho musel vypínat. V zátěži se potom rozfučel dost hlasitě. Regulace byla několikastupňová a měl jsem bohužel pocit, že hluk jak okruhu GPU tak CPU je regulován vždy tou vyšší teplotou, aneb když zatížíte pouze procesor, tak fučí od grafiky studený vzduch. Ve výsledku si ale opět nemám na co stěžovat – jádro GK104 a čtyřjádrový Haswell jsou na uchlazení prostě náročné a když notebook srovnám s podobně vybaveným a v zátěži téměř odlétajícím MSI GT70, šlo takřka o tichošlápka.

Také je potřeba zmínit, že šlo o starší vzorek, který nemá zcela vyladěný BIOS.

Musím pochválit robustní plastové šasi za dobrou tepelnou izolaci. I při hraní her se totiž nestalo nic, než že se mírně zahřál spodek notebooku, a pokud necháte všechny větrací cesty volné, bude chlazení odvádět dobrou práci.

Goldmax X3 – screenshoty
Teploty – klid

Goldmax X3 – screenshoty
Teploty – zátěž CPU

Zvuk

Jsou tu reproduktory Onkyo v konfiguraci 2.1 a musím je určitě pochválit. Od subwooferu jsem moc nečekal, ale byl jsem mile překvapen. Krásné 20-50Hz basy samozřejmě nečekejte, ale je fakt, že notebook hraje opravdu hodně nahlas a stále dost přesně. Dva repráčky nahoře si rozdělí střední pásmo (perfektní) a výšky (nic extra) a subwofer vše podbarví mírnými basy.

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8 Pro v 64-bitové verzi. S předinstalovaným bloatwarem se naštěstí u Goldmaxu šetří. Můžete si samozřejmě vybrat i jiný systém nebo vzít notebook bez systému.

Výsledky testů a screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 22877; Memories: 14869, TV and Movies: Failed, Gaming: 21209, Music: 20710, Communications: 24487, Productivity: 26513, HDD: 46252
PCMark 7 6065; Lightweight: 6110, Productivity: 5656, Entertainment: 4642, Creativity: 9889, Computation: 18961, Storage: 5147, Raw storage: 4709
PCMark 8 Home: 4252; Creative: 5754, Work: 4904; Storage: n/a
Herní testy a benchmarky
3DMark Vantage P26906; GPU: 27513, CPU: 25233
3DMark 11 P7802; Graphics: 7920, Physics: 8480, Combined: 6338
3DMark Ice Storm: 89266, Cloud Gate: 18808, Fire Strike: 4808
Aliens vs. Predator (1080p) 47,0 fps
Battlefield 3 (1080p) 47,1 fps
Crysis 2 (1080p) 69,2 fps
Far Cry 2 (1080p) 106,9 fps
Mafia II (1080p) 71,3 fps
Mafia II (1080p, APEX medium) 49,5 fps
Metro: Last Light (1080p) 37,3 fps
Metro: Last Light (1080p, Adv. PhysX) 32,0 fps
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (1080p) 70,0 fps
World in Conflict (1080p) 91 fps
Testy výkonu procesoru
CineBench R11.5 xCPU: 7,31 pts., 1CPU: 1,64 pts., OpenGL: 63,45 fps
x264 Benchmark HD 3.0 39,02 fps
x264 Benchmark FHD 64-bit 21,35 fps
WinRAR 4.20 64-bit 8200 kB/s
TrueCrypt 7.1a 841,5 MB/s
Zoner Photo Studio 15 64-bit 116 s
Lame Encoder – WAV do MP3 64 s
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 (čtení) Seq: 499,2 MB/s, 512k: 373,7 MB/s, 4k: 29,95 MB/s, 4k QD32: 286,5 MB/s
CrystalDiskMark 3 (zápis) Seq: 197,9 MB/s, 512k: 190,7 MB/s, 4k: 111,4 MB/s, 4k QD32: 155,6 MB/s
HD Tune Pro 5.00 Min: 303,8 MB/s, Max: 407,7 MB/s, Avg: 377,2 MB/s, přístupová doba: 0,111 ms
AS SSD Benchmark 709
AS SSD Copy Benchmark ISO: 345,63 MB/s, Program: 189,87 MB/s, Game: 412,16 MB/s
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 2:55 h
Výdrž video (čas) 2:25 h
Výdrž dokument (čas) 5:10 h

Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty Goldmax X3 – screenshoty

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Goldmax X3 je skutečně prakticky nejvýkonnějším, nebo jedním z nejvýkonnějších 15,6″ notebooků na trhu. Je ovšem pravda, že třeba MSI GT60 i řada notebooků jiných značek má parametry podobné – stejnou grafiku v 15,6″ strojích najdete.

Goldmax X3
Goldmax X3

V naší vcelku vysoké konfiguraci tu máme extrémně výkonnou grafiku i procesor a i docela chytře řešené úložiště. V konfigurátoru máte možnost si celý notebook poskládat podle svého, a není problém osadit hned dva pevné disky do 2,5″ pozic a dvě SSD do mSATA. My tu máme slušné SSD na systém a 1TB disk na data. Celková rychlost je vysoká a vyvážená.

Z pár prémiových vlastností musím zmínit pěkně podsvícenou klávesnici i touchpad, rychlou síťovku Killer nebo zkalibrovaný displej. Máte tu i čtečku otisků prstů, protože Goldmax svoje notebooky stylizuje i jako výkonné pracovní stanice. Musím nicméně přiznat, že jako přenosný workstation bych si vybral jinou značku. S Goldmaxem X3 jako s herním notebookem jsem však naprosto spokojen.

 

Průměrný herní výkon se skládá z výsledků testů v programech a hrách: 3DMark Vantage GPU Score, 3DMark 11, 3DMark: Fire Strike, Aliens vs. Predator, Battlefield 3, Crysis 2, Far Cry 2, Mafia II, Metro: Last Light, S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat a World in Conflict.

Co se ceny týče – náš notebook stojí dle konfigurátoru včetně současně platných akcí 62 700 Kč vč. DPH, a počáteční cena je 41 134 Kč. Goldmax ale slibuje na každou objednávku alespoň 10 % smluvní slevu, během prázdnin se objevovaly i akce s garantovanou slevou 20 %. Proto vychází stroje od Goldmaxu cenově celkem slušně, jen je třeba se informovat konkrétně.

Konkurenční MSI nabízí třeba nejlevnější model GT60 s GeForce GTX 780M od 51 491 Kč. U Goldmaxu byste se dostali se smluvní cenou o něco níže – s Core i7-4700MQ, 8 GB RAM, GeForce GTX 780M, 500GB SSHD, českou podsvícenou klávesnicí a Windows 8 mi vyšla cena 53 216 Kč vč. DPH, a určitě byste dostali i pár procent slevu.

Goldmax X3 je tedy velmi dobrý 15,6″ herní stroj. Výkon je velmi vysoký, vyvážený, Goldmaxu se naučili dělat i trochu hezčí šasi a ačkoli cena v konfigurátoru je vysoká, s akcemi se poslední rok trhá pytel. Hodně vás navíc potěší možnosti konfigurace.

Hlučnější chlazení v klidu dávám do závorky, šlo přeci jen o testovací vzorek s nefinálním BIOSem. Nicméně jsem ještě neviděl herní dělo s dobrou regulací ventilátoru.

Plusy / mínusy
velmi výkonný procesor vysoká cena (bez slev)
velmi výkonná grafická karta (hlučné chlazení v klidu)
rychlé SSD + 1TB disk horší touchpad
možnosti konfigurace
dvě 2,5″ šachty, dva mSATA sloty
slušné zpracování
kvalitní matný 1080p displej
pohodlná podsvícená klávesnice
dobré reproduktory
Hodnocení: 90 %

Specifikace

Goldmax X3
Cena vč. DPH 62 700 Kč
Zapůjčil Goldmax ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4800MQ (Haswell)
Počet jader (virtuálních) 4 (8)
Frekvence 2,7 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,7 GHz
Operační paměť 16 GB (4× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 128 + 1000 GB
Úložiště (typ, rychlost) SSD (Crucial M4) + 7200ot./min disk
Optická mechanika DVD-RW
Displej 15,6″, 1920 × 1080 px, matný, TN
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 780M 4GB GDDR5
Intel HD Graphics 4600 (integrovaná)
(přepínatelné – Nvidia Optimus)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, DisplayPort, mini-VGA
Porty (s výjimkou USB) 4× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet), mini-IEEE 1394, eSATA
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2+1 kombinovaný
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 375 × 268 × 22-45 mm
Hmotnost 3,27 kg
Baterie 77 Wh, osmičlánková
Software
Operační systém Windows 8 Pro (64-bit)

Galerie fotografií

Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3 Goldmax X3

Ohodnoťte tento článek!