Goldmont má premiéru, Intel uvádí mini IoT modul Joule se „zrušeným“ Broxtonem

0

V uplynulých letech Intel na IDF i jiných akcích představil už několik hardwarových platforem pojmenovaných po slavných vědcích, určených pro vývoj embedded zařízení a různých aplikacích ve stylu internetu věcí. Začal relativně obyčejnou deskou Galileo, poté přišel minimodul EdisonCurie velikosti knoflíku. Nyní Intel vydává další takový miniaturní modul, nazvaný Joule. Opět jde o drobné zařízení, ovšem tentokrát Intel slibuje podstatně větší výkon pro aplikace jako jsou roboti, drony, virtuální realita nebo tzv. „počítačové vidění“, tedy analýzu dat z kamer například pro účely řízení vozidel. Zajímavé je, že v tomto modulu je osazen zcela nový, zatím neuvedený procesor.

Intel Joule

Joule, první zařízení s Broxtonem

Joule je založený na tom nejlepším, co Intel v oblasti úsporných SoC má – na 14nm Atomu Broxton s novou architekturou Goldmont, která by měla přinášet vyšší výkon CPU. Tento čip měl být zrušen, evidentně se to však týkalo jen jeho verze pro mobilní zařízení a Intel stejný SoC nakonec vyrábí pro další odvětví, v tomto případě embedded a „IoT“. Modul Joule bude založen na čtyřjádrovém Broxtonu s grafikou o 18 EU architektury Gen9, převzaté ze Skylake – u té se zřejmě také počítá s výpočetním využitím pro náročné úlohy jako je ono zpracovávání dat z kamery.

Joule je malá destička s rozměry 4,8 × 2,4 cm a tloušťkou 3,5 mm a Intel bude nabízet dvě její varianty. Joule 570X obsahuje čip Atom T5700, který má čtyři jádra taktována na 1,7 GHz v základu, s turbem až 2,4 GHz a jeho GPU má údajně běžet až na 650 MHz. Integrovány jsou 4 GB paměti LPDDR4 a 16GB úložiště eMMC. Joule 550X pak pak nese slabší Atom T5500, který je stále čtyřjádrový, ale jen s taktem 1,5 GHz. Tato verze má jen 3GB paměť LPDDR4 a úložiště má kapacitu 8 GB.

Intel Joule

Obě verze pak integrují modul Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (WiFi 802.11ac s MIMO a Bluetooth 4.1) a další konektivitu: GPIO, SDIO, UART, I2C, MIPI CSI a DSI, HDMI (s podporou rozlišení 4K) či USB 3.0. Tyto periférie jsou vyvedené konektory vespod a při vývoji je k nim přístup skrze pomocnou desku, do níž se Joule osadí (kromě jiného podporuje i připojení karty MicroSD). Sada má jinak podporovat například i propojení s kamerou RealSense. Spotřeba modulu bude o něco vyšší než s Edisonem, TDP by údajně mělo být 4 W a součástí sady je i malý pasiv pro SoC.

 

 

Vývojářské sady a moduly mají být dostupné v září (Joule 570X) a říjnu (Joule 550X), samostatné moduly v říjnu a později má přijít i balení obsahující i kameru RealSense. Vývojářská sada Joule 570X by měla stát okolo 370 dolarů – Intel ji zřejmě za tuto cenu již i prodává na IDF. Tento hardware bude tedy poněkud dražší než jiná podobná zařízení včetně třeba Edisonu, v souladu s tím, jak se s ním Intel snaží mířit na vyšší oblasti trhu (srovnávat by se asi dalo s Jetsonem od Nvidie).

 

Intel RealSense Euclid

Intel na IDF představil ještě jeden podobný kousek hardwaru, pojmenovaný dalším slavným jménem: Euclid po antickém geometru Eukleidovi, kterého si můžete pamatovat ze středoškolské matematiky. Euclid kombinuje v jedné krabičce formátu klíčenky kameru RealSense CR300 i s celým hostitelským počítačem založeným opět na čipu Atom, i s bezdrátovou a další konektivitou a předinstalovaným systémem Ubuntu a softwarem. Zařízení by tak mělo být okamžitě připraveno na vývoj aplikací – opět například robotů – pro tuto 3D kameru.

Zdroje: Intel (1, 2), ComputerBase, AnandTech (1, 2)

Goldmont má premiéru, Intel uvádí mini IoT modul Joule se „zrušeným“ Broxtonem

Ohodnoťte tento článek!