Google opět neplatil daně. Díky daňovému ráji v roce 2016 ušetřil 3 miliardy eur

Abychom byli féroví, takhle se chovají také jeho velcí kolegové z branže.

1
Ilustrační foto (zdroj: Maklay62 / Pixabay)
Ilustrační foto (zdroj: Maklay62 / Pixabay)
-
Zdroj: Pixabay

Koncept vyhýbání se placení daní je velmi starý, přesto k těmto činnostem dochází stále. Kreativní v tomto ohledu bývají i velké technologické firmy a jak zjistil Bloomberg, nemalou sumu si pro sebe dokázal ulít Google i v roce 2016.

Mateřská firma Alphabet v kalendářním roce 2016 zaznamenala příjmy ve výši 90 miliard dolarů a čistý zisk ve výši 19,5 miliardy. Drtivá většina příjmů byla zajištěna Googlem, který prodává reklamu. V roce 2016 konsolidované příjmy Alphabetu vzrostly meziročně o 20 %. Nedá se říct, že by se tomuto subjektu dařilo zrovna špatně.

Google na daních šetřil i loni

Podle Bloomberga daňové přiznání podané v Nizozemsku ukazuje, že Google v roce 2016 přesunul takřka 16 miliard eur (19,2 mld. dolarů) do fiktivní firmy v Bermudách, jež ovšem nikoho nezaměstnává, díky čemuž ušetřil na daních minimálně tři miliardy eur (3,7 mld. dolarů).

Nejedná se technicky vzato o jednání nelegální, je ale rozhodně v šedé zóně. Firma stejně jako řada ostatních využívá mezery v legislativě. Možná si v této souvislosti vzpomenete na Irsko, které bylo rovněž považováno za daňový ráj. To již možnost podobného způsobu danění zakázalo, stávající subjekty však mohou jet podle starého systému až do 2020.

Google

Nulové danění v Bermudách se Googlu líbí. Loni tam podobně převedl 14,9 mld. eur, čímž ušetřil na daních 3,6 miliardy dolarů, jak opět uvedl Bloomberg. Proti neduhu v podobě obcházení placení daní se snaží bojovat také v USA, kde se v tomto roce změní zákony. Irsko legislativu upravilo na nátlak EU, která hledá další cesty, jak přesouvání kapitálu za cílem vyhnout se placení daní zabránit.

Kromě vymýcení daňových rájů se mluví o možnosti danit nikoli čisté zisky, ale příjmy. Apple např. začátkem loňského prosince odsouhlasil, že EU zaplatí 13 miliard eur (14,5 mld. dolarů) na daních, které nezaplatil opět díky využití daňového ráje – Irska. Své zkušenosti s touto zemí má ovšem také např. Microsoft. Problém je to tedy rozšířený a žádá řešení.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. V podstate je situace podobna moznosti stazeni pro vlastni potrebu u multimedialniho obsahu.

  Kazdy vi, ze je ten obsah kradeny a kazdy stejne stahuje.

  Co je uzasne, ze existuje pozitivni priklad, ktereho ale temer nikdo nenasleduje: PC hry. U pocitacovych her doslo diky Steamu ke znacnemu zlevneni, staci si pockat na pulrocni letni a zimni vyprodejove akce a ziskate obsah za treba i desetinu puvodni ceny. Pokud si k tomu pridate herniho vydavatele jeko je CD Projekt, ktery svou hru Zaklinac 3 siri zcela bez jake ochrany, kdy si ji lide mohou v podstate stahnout zadarmo a stejne je hra uz tretim rokem jednou z nejprodavanejsich her na Steamu a to hlavnim prodejnim kanalem je GOG, kde suverene vede, tak je zrejme, ze lide za cizi praci zaplati ikdyz nemusi, protoze si prace vazi, pokud je cena odpovidajici te praci.

  U videoobsahu nic takoveho neni, obsah bud vubec neni k dispozici nebo naprosto predrazeny a tak lide hledaji cesty, jak se k tomu dostat a placeni se pripadne vyhnout.

  U dani je ten princip stejny, zase je to o tom, ze dane jsou vysoke, staty za ty penize nevykonavaji odpovidajici praci a tak lide hledaji cesty, jak se platbam dani vyhnout.
  Samozrejme me stve, ze ja se jako zamestnanec placeni dani vyhnout nedokazu a Google dokaze ulit 3 miliardy, ale chapu to. Dokud se dane nesnizi a staty za ne nebudou odvadet odpovidajici praci, tak je to jednani pochopitelne.