Google a spol. už mohou auty s umělou inteligencí jezdit v celé Kalifornii

0

Kalifornské úřady udělily třem společnostem povolení k testům vozů s umělou inteligencí, jenž budou moci jezdit na území celého státu. Dosud se povolení týkala jen vybraných oblastí a silnic. Kalifornie uvolnila 29 povolenek, z toho 25 jich získal Google, po dva si pak rozdělily automobilky Mercedes-Benz a Audi. Google může na cesty vyrazit s upravenými SUV od Lexusu/Toyoty.

Google svým prototypům aut přidal volant
Google svým prototypům aut přidal volant

Google před čtyřmi měsíci ukázal také prototyp vlastního vozu budoucnosti. Malý elektromobil bez volantu a pedálů má maximální rychlost 40 km/h. Jeho ambicemi je stát se městským vozítkem dostupným pro každého. Protože mu ale chybí standardní řízení, Google jej může testovat jen na speciálních okruzích a dráhách, na veřejné silnice nesmí.

 

S tím si Google prozatím poradil tak, že do vozítka manuální řízení přimontoval. Dva pedály a k tomu volant v netradiční horizontální pozici jako v autobusu. Až úřady povolí veřejný test plně autonomních vozů, Google doplněnou výbavu zase odstraní. Ale to je spíš záležitost let než měsíců.

Zdroj: Google, The Guardian

Google a spol. už mohou auty s umělou inteligencí jezdit v celé Kalifornii
Ohodnoťte tento článek!