Google začal doporučovat mobily vhodné pro firmy. Samsungy mezi nimi nejsou

4

Android Enterprise Recommended je nový certifikační program Googlu, jenž chce dát podnikům vodítko, které telefony by měly svým zaměstnancům kupovat. Google stanovil určitá pravidla na hardware, operační systém a softwarovou podporu. Zatím je splňuje 21 smartphonů sedmi různých výrobců.

Požadavky jsou v mnoha případech vágní, protože Googlu je jen o čísla, která ale nemusí znamenat kvalitu. Telefony musí mít alespoň 64bitový 1,4GHz procesor (bez ohledu na počet jader nebo architekturu), 2 GB operační a 32 GB úložné paměti (bez ohledu na rychlost), zadní/přední foťák s rozlišením 10/2 Mpx (na kvalitě snímače nebo objektivu nezáleží) a minimálně osmihodinovou výdrž při aktivním používání (bez uvedení, co je aktivní používání).

Mobily nesmí být blokované na jednoho operátora. Prodávat se musí s Androidem 7.0+ s tím, že musí garantovat upgrade na další majoritní verzi (8.0, nikoliv 7.1). Výrobce také musí poskytovat bezpečnostní záplaty do 90 dnů ode dne, kdy je vydá Google, a to podobu tří let. Smartphony musí nabízet všechny běžné telefonní aplikace, podporu pracovních profilů, vzdálené správy a jednoduchého přenosu dat a nastavení z jednoho zařízení do druhého (tzv. zero-touch enrollment).

Jak už jsme uvedli výše, pravidla Android Enterprise Recommended zatím splňuje jen 21 telefonů. Chybí mezi nimi tři z pěti největších výrobců smartphonů: Samsung, Xiaomi a Vivo.

 • BlackBerry KeyOne, Motion
 • Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL
 • Huawei Mate 10, Mate 10 Pro, P10, P10 Plus, P10 Lite
 • LG G6, V30
 • Motorola Moto X4, Z2 Force Edition
 • Nokia 8
 • Sony Xperia XA2, XA2 Ultra, XZ Premium, XZ1, XZ1 Compact

Telefon splňující Android Enterprise Recommended (únor 2018)
Telefon splňující Android Enterprise Recommended (únor 2018)

4 KOMENTÁŘE

 1. Dela to na me dojem nejakej levarny, protoze Huawei dovoluje u svych smartphonu vazani na operatora, takze by do seznamu rozhodne patrit take nemel.
  Proc tam neni Samsung je jasne, nevyhovi te podmince zaplatovat do 3 mesicu.

  • Taková podmínka je to nejjednodušší.
   Ale firemně přiznivý telefon by především měl mít vhodnou aplikační základnu, nějaké funkce už v základu nebo ideální kompatibilitu s běžnými řešeními. Takhle je to zase jen nějaká Googlí prasárna.