Google opisuje u Applu. Zrychlí připojování bezdrátových sluchátek

6
Plantronics Voyager 8200 UC
Plantronics Voyager 8200 UC

Loni v létě Google představil novou funkci Fast Pair, která zrychlí a zjednoduší připojování Bluetooth sluchátek. V párovacím režimu se okolním mobilům sama přihlásí a ke spojení dojde stisknutím jednoho tlačítka. Nově tuto funkci ještě vylepšil. Informace o párování se sdílejí v rámci googlovského účtu, takže pokud jste přihlášení na více zařízeních současně, rovnou již na nich sluchátka uvidíte a budete je moci používat, aniž byste je museli opětovně párovat. Stejně to funguje s AirPods na platformách Applu.

Funkce je dostupná na zařízeních s Androidem 6.0 a novějších, příští rok zamíří také na Chromebooky. Pomalu se tak blíží doba, kdy sluchátkové konektory zmizí i z počítačů. Ostatně Pixel Slate od Googlu už jej nemá.

Fast Pair kromě softwarové podpory potřebuje i tu hardwarovou. Google nemá žádný ucelený seznam kompatibilních sluchátek, ale z jeho blogových příspěvků vyplývá, že jej nabízejí Pixel Buds, Libratone Q Adapt On-Ear, Plantronics Voyager 8200 a nově pak Jaybird Tarah. Nové modely chystá Bose a Anker. Google navíc navázal spolupráci se společnostmi Airoha, BES a Qualcomm, které vyrábí příslušné čipy, a Fast Pair implementují přímo do svých vývojářských nástrojů.

Jaká u mobilu používáte sluchátka?

Jak funguje Fast Pair?

  1. Je třeba přepnout sluchátka do párovacího režimu (obvykle delším podržením vypínače). Sluchátka sama o sobě vysílají signál Bluetooth LE, mobil signál automaticky zachytí a ze serverů Googlu získá název, fotografii a případný odkaz ke stažení doplňující aplikace.
  2. Na mobilu vyskočí notifikace s vysokou prioritou a výzvou, že po kliknutí se sluchátka spárují.
  3. Sluchátka se připojí klasicky přes Bluetooth (nikoliv LE).
  4. V notifikaci bude případný odkaz ke stažení aplikace z Google Play.
Google opisuje u Applu. Zrychlí připojování bezdrátových sluchátek
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. Asi jsem blbej, ale v čem je rozdíl proti klasickému párování? Jen ten, že nemusím v telefonu jít do nastavení BT a zapnout vyhledávání a že budu mít možnost i přímo stáhnout případnou aplikaci? Připomíná mi to „výhody“ párování přes NFC, které sice teoreticky bylo rychlejší (nikdy jsem ho nepoužil, nechtělo se mi studovat, jak to má fungovat :- ) a ušetřilo polovinu času, takže reálně ušetřilo 10 sekund z činnosti, kterou dělám tak jednou za rok.

    BTW, to všem v okolí při párování vyskáčou notifikace na mobilech a kdo bude první, tak vyhraje?

    U PC má jack stále uplatnění. Sice do monitorů se může zvuk dostávat přes DP nebo HDMI, do AVR také (nebo třeba přes optiku), ale stále je myslím hodně lidí, kteří mají klasické PC repro a tam by byl BT pořád dražší a komplikovanější, jak kabel. Nehledě na to, že si pořád myslím, že kabel má vyšší spolehlivost a je prakticky bezúdržbový. U BT sluchátek se mi třeba občas stane, že je znovu připojit (nikoli spárovat) atd.