Google (Android) neporušuje patenty Oraclu na Javu, rozhodla porota

0

Po dvou letech obviňování odstartoval v dubnu soud mezi Oraclem a Googlem. První firma tvrdí, že Google v Androidu porušuje patenty a copyright vztahující se k jazyku Java, na kterém je Android postaven. Oracle požadoval až miliardové odškodnění. Obhajoba tvrdí, že programovací jazyk nelze copyrightovat a že patenty neporušil.

Android

Ohledně patentů včera desetičlenná porota sanfranciského soudu jednomyslně rozhodla, že je Google skutečně neporušuje. Konkrétně se jednalo o osm bodů ve dvou různých patentech. Byla to však pouze menší část sporu, za kterou by Oracle nedostal tak vysoké odškodnění.

Už na začátku května tehdy ještě dvanáctičlenná porota zkoumala možné porušení autorských práv. Tehdy rozhodla, že Google skutečně zkopíroval devět řádků zdrojového kódu (z milionů), ale už se neshodla, zda tak bylo učiněno v rámci zákonného užití (fair use), či nikoliv. Tady šlo o velké peníze. Do třetího kola, ve kterém měla porota rozhodovat o výši škod, se už soud ovšem nedostane.

Teď je na soudci Williamu Alsupovi, aby rozhodl, co se bude dít. Jestli lze aplikační rozhraní Javy opravdu chránit autorským právem, či nikoliv. Rozhodnout by se mělo příští týden. Zahraniční experti se domnívají, že Oracle už proces ztratil. I v otázce autorských práv byla porota z většiny pro Google (9 ku 3). Miliardový sen Oraclu se může rozplynout a zbudou jen milionové výdaje za právníky.

Google se už včera vyjádřil, že je rád, že porota takto rozhodla a bude klid. To Oracle je připraven se odvolat a chránit své intelektuální vlastnictví stůj co stůj.

Linus Torvalds, tvůrce Linuxu a hlavní popularizátor open source (kterým Android je), se včera trefně vyjádřil na Googlu+. „Předpovídám, že místo toho, aby Oracle ustoupil a přiznal, že byli pitomci, raději začnou dělat gesta, mluvit o zadostiučinění a zaplatí si právníky, kteří to dotáhnout na další stupeň idiocie. Někdy si říkám, kéž bych neměl vždycky pravdu. Je to prokletí.

 

Zdroj: Wired, Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1.  

    Vypadají pěkně, ačkoliv je to otázka vkusu. U předchozího (současného) modelu je myslím design zvládnutý na jedničku (kombinace černého matného pogumovaného plastu a shodně barevného eloxovaného hliníku kolem klávesnice). Tady bohužel připadla jakási kreace se světlým plastem kolem mechaniky. Zároveň doufám, že se vyvarují zbytečných dětských chyb, které byly u G74S. Může mi to být jedno, jeden takový vlastním, a nehodlám jej ani po roce měnit. Zmíněné chyby mi však otravují život. Za prvé je to chyba v dílenském zpracování na pravé podložce dlaně (plasty nelícují a tak skřípou; dělaly to od začátku, postupem času se to jen zhoršilo), možná je to však jen chyba kusu. Za druhé pak snaha vývojářů nabídnout klávesu rychlé kalkulačky (místo klávesy NumLock) vedl k neschopnosti psát čísla pomocí numerické klávesnice. Později na to sice vyšel update biosu, ale ne každý má koule se do změny pouštět.

    Tak jen doufám, že se výrobce těchto chyb vyvaroval, a nepřidal další.

     

  2. Ješpě bych se zkusil zeptat – nemáte náhodou z ASUSí tiskové zprávy nějaký náznak zda (a kdy) bude v ČR k dispozici nějaká verze G75 s GTX660M? Je zmiňovaná zpráva někde veřejně dostupná? Díky moc.