Google představil Android P. Tohle je 10 hlavních novinek

Android P je tady. Je rychlejší, bezpečnější a s novými funkcemi. Tohle jsou nejdůležitější nebo nejviditelnější novinky, které Google přidal.

8
Android P
Android P

1. Displeje s výřezem

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Výrobci se jali kopírovat iPhone X a letošní generace špičkových smartphonů (Asus, Huawei…) v honbě za co největším úhlopříčkou přinesou výřezy v displejích, do kterých se umístí přední foťák, sluchátko a senzory. Android P s tím počítá.

Výrobce nadefinuje požadovaný tvar a umístění výřezu, tvůrci aplikací se pak podle těchto informací budou řídit a rozhodnou, jestli budou výřez ignorovat (typicky u přehrávačů videa), nebo důležitý obsah zobrazí až pod ním. Vedle výřezu pak zůstanou hodinky a různé ikonky. Mimochodem, podle screenshotů Googlu to vypadá, že Android P přesune hodiny nalevo. Snad to půjde změnit.

Android P počítá s výřezy v displejích
Android P počítá s výřezy v displejích

2. Duální foťáky

„Péčko“ přinese také přímo podporu duálních foťáků (že by takový byl i v Pixelech 3?). I aplikace třetích stran tam budou moci využít obraz ze dvou snímačů současně a zužitkovat tak zoom, 3D efekt nebo simulaci bokehu. Google přidal také API pro využití předního displeje jako blesku.

3. Bohatší notifikace

Každá nová verze systému upravuje vzhled nebo funkce oznámení, Android P není výjimkou. Změny se dotknou hlavě chatovacích aplikací. V oznamovací roletce se nově zobrazí náhled konverzace, odeslané fotky či samolepky a přibude též podpora rychlých (předdefinovaných) odpovědí.

Konverzace a chytré odpovědi v notifikacích
Konverzace a chytré odpovědi v notifikacích

4. HEIF a HDR

Opět inspirace iPhony a velký skok do 21. století. Android P si bude rozumět s novým obrazovým formátem HEIF, který oproti JPEGu slibuje stejnou kvalitu fotek při poloviční velikosti. Do HEIFu půjde fotit, převádět z/do JPEGu a samozřejmě nový formát také zobrazovat. Kromě toho systém podporuje videoformát VP9 Profile 2 s podporou HDR. Videa s vyšším dynamickým rozsahem se začnou objevovat na YouTubu a v katalogu Google Play Movies.

5. Indoor navigace

Systém si dále rozumí se standardem 802.11mc, který do Wi-Fi sítí přináší funkci Round-Trip-Time (RTT). Mobil se může blízkých přístupových bodů dotázat, jak jsou daleko (aniž byste k nim byli připojeni). Respektive si to sám spočítá podle doby odezvy. A pokud jsou v dosahu tři a více bodů, pomocí triangulace lze vypočítat polohu. Google uvádí přesnost 1 až 2 metry.

Indoor navigace
Indoor navigace

Toho se využije v podzemních parkovištích nebo obchodních střediscích, kam nedosáhne signál GPS. Ostatně Google již ve svých mapách obsahuje plánky obchoďáků, letišť, muzeí a dalších míst. Standard je postaven tak, že vzdálenost může vypočítat jen mobil (routery vás tedy nebudou sledovat).

6. Vyšší rychlost

Google slibuje optimalizaci běhového prostředí ART, díky čemuž by se aplikace pro Android měly zase o něco rychleji spouštět a zároveň spotřebují méně paměti.

7. Snímač otisků

Opět inspirace i iPhonů (resp. iOS). Aplikace třetích stran budou moci využívat jeden univerzální systémový dialog pro ověřování otisků prstů. Dnes může mít každá otiskem chráněná aplikace vlastní okno (typicky banky nebo správci hesel) .

8. Konec šmírování

Aplikace uspané na pozadí nebudou mít přístup k foťáku, mikrofonu ani dalším senzorům. Google chce zabránit, aby vás nemohly šmírovat, aniž byste o tom věděli.

9. Delší výdrž

S procesy na pozadí souvisí též upravená správa napájení a nakládání se systémovými prostředky. Přeloženo do češtiny, telefony s Android P by měly na jedno nabití vydržet déle než s Androidem O a staršími.

10. Lepší zabezpečení

Android P přinese end-to-end šifrované zálohy aplikací a nastavení. Nikdo kromě vás (ani Google ne) si nebude moci zálohovaná data přečíst. Dále bude možné na vybraných zařízeních zapnout dynamickou MAC adresu. V každé síti se bude zařízení identifikovat jinou, což má znesnadnit možné sledování.

Časová osa sestavení Androidu P
Časová osa sestavení Androidu P

Android P už vyšel v první testovací verzi označené jako Developer Preview 1. Není určená k běžnému používání, není ani dostupná v oficiálním betatestu. Uživatelé tak musí telefon flashnout ručně. K dispozici jsou obrazy pro Pixel (XL) a Pixel 2 (XL).

Finální verze dorazí někdy ve třetím čtvrtletí 2018, předtím vyjdou ještě čtyři testovací sestavení. Až Developer Preview 3 přinese konečnou podobu API, takže do června se ještě funkce mohou měnit a přibývat nové.

Google představil Android P. Tohle je 10 hlavních novinek
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. Jako sympatický ale jsou to zas ty neviditelny optimalizace. Proc neudelaji nejaky pokrok v ovladani jako moderni systemi. Gestama swypnutim se vratit atd aby se usetrilo misto místo syst. tlacitek?

    • každýmu vyhovuje něco jiného – ty ty optimalizace považuješ za neviditelný, pro někoho jsou významné. První androidí telefon,který jsem měl byla S2. Když jsem ji rozbalil,tak na ní byl android 2.3, a výdrž byla slabej den, při aktivnějším používání ani to ne. Poté,když telefon dostal aktualizace na ICS a následně na JB,tak s původní baterkou najednou telefon vydržel 3 dny, a když byl telefon méně používán,tak vydržel i 5 dnů na baterku . Takže ty „neviditelné“ optimalizace na pár verzích prakticky víc jak 5krát prodloužily výdrž. Kdyby se jen nabalovaly nové a nové funkce a neprobíhaly optimalizace, tak se Androidí zařízení dnes už ani nezapne. A pokud ti vadí systémová tlačítka,tak je to problém výběru telefonu 🙂

  2. To som zvedavý, aké budú reakcie na tie výrezy, ked u iPhone X som všade videl len same blbé poznámky a posmešky. Ono ten výrez totiž vôbec neni špatný nápad. Prečo brať celú hornú lištu, ked to môže byť len nutná dlžka pre senzory a zvyšok môže taktne zobrazovať stav batérie, hodiny a dalšie ikonky, ktoré by inak museli byť o riadok nižšie a zaberať zase dalšie miesto z obrazovky. Ja som naopak rád, že Apple nerobí nič len z čisto imidžového hladiska, ako to býva pravidlom u Samsungu, ale vždy sa snaži riešiť veci hlavne účelne. V tých nápadoch je cítiť aspoň logika.

    • Ten výřez je, pravděpodobně, nejlepší řešení. O tom žádná. Ale aktuální Samsungy se mi s decentní linií nahoře a dole líbí víc.
      Někdy je ten design prostě důležitý. I tak už má Samsung minimální okraje a těch pár prohýřených milimetrů mu rád odpustím výměnou za to, že se mi na tu věc dobře dívá. Pořád je smartphone něco, co používáme i několik hodin denně a vyjma ergonomie od toho očekávám také líbivost. Řešení iPhone X je pro mě právě tím, co je sice o chlup lepší, ale vypadá to hrozně.