Google Android – velký výlet do historie

0

Přestavení Androidu, podíl na trhu

Slýcháte spousty informací o operačním systému Google Android, ale nevíte, kde se tu vzal? Kdo ho prvotně propagoval a jak se vyvíjely různé verze? Jak si aktuálně stojí na trhu? Kdo ho dostal na vrchol? Všechny tyto informace a mnohé další naleznete v našem dnešním článku. Dozvíte se, kdy a jak byl založen, projedeme si přehlednou historii všech uvedených verzí, nejúspěšnější modely, nejoblíbenější výrobce a další zajímavosti.

Představení

Slovo Android je v dnešní době skloňováno snad ve všech pádech a skoro každá druhá zpráva o mobilních telefonech (a tabletech) obsahuje alespoň jednu zmínku o tomto systému. OS Android si za velmi krátkou dobu získal obrovskou popularitu a jeho ústup ze scény se v dohledné době opravdu neočekává.

Tento operační systém v dnešní době podporují přední výrobci smartphonů. Najdeme mezi nimi značky jako Samsung, HTC, Sony Ericsson či znovuzrozenou Motorolu, která svého zmrtvýchvstání dosáhla z velké části právě díky Androidu. Pouze Nokia se zatím zdárně brání propuknuté mánii a dokonce i proti ní chystá válku ve spojení s Microsoftem. Díky současné oblibě veřejnosti se na trh sype velké množství modelů od všech výrobců. Určitě je z čeho si vybírat.

Historie

Softwarová platforma Android spatřila světlo světa 5. listopadu 2007. Tohoto dne byla oficiálně ohlášena a zároveň s ní vzniklo sdružení firem Open Handset Alliance (OHA), pod které spadá celkem 34 výrobců hardwaru a softwaru a telekomunikačních společností. Téhož dne byla platforma Android předána Googlem právě tomuto sdružení, které se chytilo otěží.

T-Mobile G1 (HTC Dream)T-Mobile G1 (HTC Dream), foto: T-Mobile

Vůbec první verze OS Android 1.0 byla představena 23. září 2008 a poslána do rukou vývojářů, aby se s ní mohli začít seznamovat a postupně už připravovat nejrůznější aplikace. Zásadní událostí ale bylo představení mobilního telefonu T-Mobile G1 (HTC Dream). Tento telefon v podstatě jako první dokázal udělat Androidu reklamu a prorazit s ním do světa. V té době to ostatně s GPS navigací, 3,1Mpx fotoaparátem a hardwarovou QWERTY klávesnicí neměl až tak složité.  Od 22. října byl veřejnosti zpřístupněn Android Market, který tehdy obsahoval něco přes 30 aplikací.

Jedna z dalších veledůležitých věcí se udála v říjnu roku 2008. Android byl uvolněn jako open-source a jeho kompletní zdrojový kód mohl využívat každý. Snad i proto po něm sáhlo takové množství výrobců, kteří svou masivní produkcí modelů s OS od Googlu pomohli systému k současným výsledkům.

Podíl jednotlivých verzí AndroiduPodle nejnovějších statistik už má dvojková verze Androidu velkou převahu (téměř 90 %), foto: Android

V první polovině roku 2009 se udály dvě zásadnější věci. Nejprve byla vydána aktualizace na Android 1.1, která však nepřinesla skoro nic nového. Druhá, o poznání podstatnější aktualizace na Android 1.5 z projektu konečně udělala plnohodnotný systém. Zde naší výpravu historií ukončíme a vrátíme se k ní v kapitole „6+1 verzí“, kde budeme podrobně probírat všechny releasy počínaje verzí 1.5 Cupcake.

Podíl na trhu

Android si poslední dobou na trhu nevede vůbec špatně. V posledním kvartálu roku 2010 strčil všechny ostatní systémy hravě do kapsy. Za poslední čtvrtletí se prodalo přes 32,9 milionů zařízení s operačním systémem Google Android. Na druhém místě se usadila Nokia s 31 miliony prodejů. Oproti loňskému roku, kdy se v posledním kvartálu prodaly „jen“ 4,7 miliony kusů, je to roční nárůst přes 600 %.

Co se týká jednotlivých verzí, jednoznačně vítězí s 57,6% podílem Android 2.2 Froyo. Za ním se krčí verze 2.1 Eclair s 31 %. Nejnovější verze Android 2.3 Gingerbread se zatím nachází pouze na 0,8 % zařízení. Nejstarší verze 1.6 Donut a 1.5 Cupcake si drží 6,3 % a 3,9 %.

6 + 1 verzí, od Cupcake až po Ice Cream

6 + 1 verzí

Nyní navážeme zpět na kapitolu „historie“ a ve vyprávění budeme pokračovat od verze 1.5 Cupcake. Ještě předtím bych ale měl menší poznámku. Určitě jste si nemohli nevšimnout kódových označení v názvu každé verze.  Opravdu to není fór ani chyba, Google si prostě zvyknul jednotlivé verze pojmenovávat podle různých sladkostí a s tím nic nenaděláme.

Android 1.5 Cupcake

Verze 1.5 Cupcake byla první, která udělala větší díru do světa. Aktualizace byla vydána 30. dubna 2009 a po boku T-Mobile G1 to měla značně zjednodušené. Oproti předchozím verzím přinesla přívětivější uživatelské prostředí doplněné o animace při přechodu mezi obrazovkami, podporu A2DP pro přenos hudby přes Bluetooth, nové widgety, funkci kopírovat/vložit či nahrávání videí na YouTube. V Android Marketu se v tomto období nacházelo kolem tří tisíc aplikací.

Android 1.6 Donut

O pár měsíců později v září roku 2009 byla představena další verze, revoluční především díky podpoře rozlišení WVGA. Vylepšení ale bylo mnohem více – nový Android Market, nové prostředí fotoaparátu, kamery a galerie, aktualizované vyhledávání hlasem a celkové zrychlení systému. Tyto a spousta dalších změn pomalu začínala Android dostávat do podvědomí veřejnosti.

Záchytným bodem pro tento systém ale bylo představení legendárního mobilního telefonu HTC Hero. Tento model způsobil nebývalý poprask a Android odeslal k výšinám. Pomalu začaly přibývat modely od i od dalších výrobců, vzpomeňme například na Motorolu CliQ.

Android 2.0/2.1 Eclair

Aktualizace obřích rozměrů pak přišla 26. října. 2009. Číslování se dostalo přes dvojku a verze dostala název Eclair. Hlavním bodem výdobytků bylo hlavně podstatné celkové zrychlení systému. Dále aktualizace přinesla podporu vyšších rozlišení, svěžejší uživatelské prostředí, nové prostředí prohlížeče s podporou HTML 5, přepracovaný seznam kontaktů a nové Google Mapy 3.12.

Velmi vítanou novinkou byla také podpora pro Microsoft Exchange a přisvětlovací diodu k fotoaparátu. Foťák navíc ještě dostal možnost digitálního zoomu a v celém systému jsme mohli nalézt kompletně novou softwarovou klávesnici. Nesmíme zapomenout ani na animované tapety na hlavní stránce a Bluetooth 2.1. V Android Marketu se v době vlády této verze pohybovalo kolem 20 000 aplikací.

V tomto období už přicházely i high-endové modely jako Motorola Droid, HTC Desire, Samsung Galaxy S a také vůbec první mobilní telefon od Googlu, Nexus One. Tento model, doprovázený masivní reklamní kampaní opět vzbudil velký rozruch, ale nijak úspěšný nebyl, především kvůli velmi problematickému uvádění v jiných částech světa kromě Ameriky.

Android 2.2 Froyo

Momentálně nejrozšířenější verzi Android 2.2 Froyo představil Google 20. května 2010. Froyo přineslo doslova vymodlenou možnost ukládat aplikace na paměťovou kartu. Tradičně se opět zrychlil celý systém, dále byla přidána možnost vytvořit z telefonu Wi-Fi hotspot či sdílet připojení k internetu přes USB kabel. Nadšené fotografy potěšilo rozmanitější prostředí fotoaparátu a kamery a hráči přivítali podporu pro OpenGL ES 2.0. Jako třešničku na dortu můžeme považovat poblikávající trackball různými barvami a vylepšení podpory Exchange.

V této době se už o Androidu hodně vědělo. Aby ne, Market se pomalu připravoval na překročení magické hranice 100 000 aplikací a Android poprvé ve čtvrtletních výsledcích porazil iOS. Pomalu se už i začínalo šuškat o androidích tabletech, například Samsung Galaxy Tab už nebyl žádným tajemstvím.

Android 2.3 Gingerbread

Zatím nejnovější verze byla představena 6. prosince 2010. Poslední aktualizace přinesla třeba podporu WebM pro HTML 5 video, upravenou softwarovou klávesnici, zlepšenou funkci kopírovat a vložit, podporu více kamer a senzorů a nové Google Mapy 5 s 3D přístupem.

Současně na trh přicházejí nové modely s touto verzí, ty starší dostávají možnost aktualizace. Bohužel se to však nestalo pravidlem u všech modelů, jelikož někteří výrobci (především Sony Ericsson) nestíhají dolaďovat systém pro své telefony a na starší modely radši zvysoka kašlou.

Android 2.4 Gingerbread?

V těchto dnech se už šušká i o připravované verzi Android 2.4. Tato přinese pouze jedno klíčové vylepšení – optimalizaci systému pro aplikace využívající dvoujádrový procesor. Vzhledem k tomu, že se nejedná o žádnou velkou změnu, nové verzi zůstane přívlastek Gingerbread. Nejde o nic neobvyklého, podobný jev jsme mohli pozorovat například i u verze 2.0/2.1 Eclair. Nic však ještě není potvrzené.

Android 3.0 Honeycomb

Zatím největší rozruch vytvořila určitě verze Android 3.0 Honeycomb. Prvotní informace hovořily o velkém skoku na poli operačních systémů pro mobilní telefony. Tato verze je optimalizována pro tablety a dává tak výrobcům skvělou možnost konkurovat velmi populárnímu iPadu. Dřívější modely tabletů se systémy Android 2.2/2.3 nebyly proti iPadu konkurenceschopné. Více informací o této verzi se dočtete v našem nedávném článku.

Budoucnost

Informace jsou ještě o jedné verzi a to o Androidu Ice Cream. Ten by měl spojit výhody Androidu 2.3 a 2.4, k tomu připojit pár vlastností verze 3.0 a přidat ještě něco svého. Všechny nové verze by dle Googlu měli přicházet v šestiměsíčním intervalu. Pokud se to ale podaří, pochybuji, že by výrobci aktivně doplňovali aktualizace pro všechny své modely. Můžeme se ale určitě těšit na další masivní rozvoj celého systému.

Výrobci a populární telefony

Výrobci

A jací že jsou největší dodavatelé mobilních zařízení s tímto operačním systémem? Dle čísel to je určitě HTC, Samsung, Sony Ericsson a Motorola. Dále se za nimi řadí LG, Dell a Acer. Určitě by se našli i další, ti však své výrobky nedodávají na evropský trh, proto se o nich nebudeme zmiňovat.

HTC

Začneme s tchajwanskou společností, a to především proto, že právě HTC může za takovou popularitu Androidu. Kdyby se na začátcích vývoje neobjevil T-Mobile G1 (HTC Dream) a o pár měsíců HTC Hero, mohlo být vše úplně jinak.

V České republice se momentálně prodává kolem deseti kousků s Androidem od této společnosti. Díky nízké ceně patří mezi velmi oblíbené telefony HTC Wildfire a to i přes velmi nepřívětivé rozlišení displeje. Z dražších modelů můžeme jmenovat například HTC Desire. Na trh k nám ještě dorazily modely HTC Desire Z s unikátním systémem vyklápění QWERTY klávesnice a HTC Desire HD.

HTC Desire HDHTC Desire HD, foto: Tisková zpráva

Na nedávno skončeném kongresu MWC bylo představeno ještě další pět telefonů. Jsou to nástupci oblíbených modelů – Desire S, Wildfire S a Incredible S. Jako třešničku na dortu si pro nás HTC ještě připravilo další dva kousky s unikátním dedikovaným Facebook tlačítkem – ChaCha a Salsa. Více o těchto novinkách se dočtete zde.

Samsung

Další kdo se svezl na vlně jménem „Android“ je společnost Samsung, která se nebála experimentovat. Největší úspěch určitě zaznamenal high-endový model Samsung Galaxy S. Velmi prodávanými se staly i levnější telefony, například Samsung Galaxy 3 či Samsung Galaxy 580.

Velký zájem je také o zatím jedinou vážnější konkurenci iPadu, o Samsung Galaxy Tab, který používá systém Android 2.2 Froyo s grafickou nadstavbou od Samsungu TouchWiz 3.0.

Samsung Galaxy S IIGalaxy S II, foto: Samsung

V očekávání je ale příchod nejnovějšího model Samsung Galaxy S II. Tento smartphone s dvoujádrovým procesorem a nejtenčím šasi na světě ukazuje další éru mobilních telefonů. Článek o tomto telefonu naleznete zde.

Sony Ericsson

Firma Sony Ericsson u nás momentálně nabízí čtyři androidí telefony. Prvním z nich je „obří“ Xperia X10, které sekunduje její menší sestra Xperia X10 mini a bratříček s QWERTY klávesnicí Xperia X10 mini pro. Čtveřici uzavírá oblíbená Xperia X8. U Sony Ericssonu se bohužel naráží na podporu ze strany výrobců. Aktualizace na Android 2.2 Froyo sice už sice přišla, avšak až po velmi dlouhé době a nekonečném dožadování ze strany zákazníků.

V lepším světle se snad blýskne připravovaný Sony Ericsson Arc, který už od základu přichází s verzí 2.3 Gingerbread. Jako novinky z Barcelony výrobce prezentoval tři modely. Jsou to tři high-endové modely – Xperia Play, pro a neo. Play, jak vypovídá název, je zaměřen na hraní her, pro je nejvyšší třídou pro manažery a neo je na multimediální vyžití. Preview těchto telefonů naleznete zde.

Sony Ericsson Xperia Play Sony Ericsson Xperia Play
Sony Ericsson Xperia Play: PlayStation, nebo telefon? Foto: Tisková zpráva

LG

Posledním zmiňovaným bude společnost LG a to v podstatě kvůli jedinému telefonu, zato momentálně nejvíce prodávanému. Ti co trochu sledují mobilní scénu, určitě uhádli, že řeč je o LG Optimus One, který na trh přišel s více než dobrou cenou a Androidem 2.2. Dnes se již dá koupit jeho nástupce, Optimus Chic, který však moc inovací nepřinesl a tak Optimus One neztrácí popularitu.

Opomenout nesmíme ani senzaci, která okouzlila svět v prosinci loňského roku. Svět totiž mohl spatřit vůbec první dvoujádrový smartphone. Nesl název LG Optimus X2 a veškeré podrobnosti o tomto stroji si můžete přečíst zde.

Ještě větší senzace se světu představila před pár dny. Je to dvoujádrový LG Optimus 3D a jak už vypovídá jeho název, celé vybavení telefonu se nese v duchu 3D. Nejenže 4,3″ displej telefonu díky dvěma vrstvám umožňuje pohled na 3D obraz bez brýlí, ale i díky dvojici kamerek je možné nahrávat 3D video a to až do rozlišení 720p.

LG Optimus 2x

LG Optimus 2X (Star): první dualcore na světě, foto: LG

Klady a zápory

Závěrečné zhodnocení – klady a zápory

Operační systém Google Android se na vrchol vyšplhal takřka během dvou let a strčil do kapsy legendární soupeře jako Windows Mobile, Symbian či iOS. Jak je to ale možné? Čím dokázal lidi natolik nadchnout, že se z něj velmi rychle stal operační systém pro masy? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď.

Svou roli v tom určitě budou mít masivní propagační kampaně, „novost“ systému, relativně rychlé vydávání nových verzí, od verze Eclair příjemné prostředí s animacemi, spousta lidí si určitě nemůže vynachválit kompletní provázanost s takřka všemi službami od Googlu a nesmíme zapomenout především na hlavní přednost – multimédia. Samozřejmě, systém má i spoustu odpůrců.

Android určitě není operační systém pro každého. Spousta lidí na mobilním telefonu využívá pouze volání a SMSky, pro ty se hodí telefon z mnohem nižších tříd. Telefony s Androidem jsou takřka multimediální hračky, na kterých občas zvládnete i nějakou tu kancelářskou práci. Pokud pracujete 24 hodin denně a vaší pravou rukou je právě mobilní telefon, Android v tomto případě asi také nebude zrovna to nejlepší řešení. Zde už to je však čistě o osobním názoru a potřebách.

Největším záporem je ovšem roztříštěnost. Několik různých verzí systému a neochota výrobců updatovat starší modely. Fragmentace se dotýká i různých marketů. Kromě oficiálního Android Marketu existují portály operátorů (Vodafone, Verizon…). Vlastní obchod buduje Samsung, Sony Ericsson (PlayStation), Nvidia (Tegra Zone) nebo třeba Amazon. Další aplikace můžete instalovat neoficiálně stažením instalátoru APK. Na jednu stranu dostane uživatel velkou svobodu, která ale úzce hraničí s chaosem.

Tegra ZoneTegra Zone: Market v Marketu

Když byl v roce 2007 představen první iPhone a iOS, celý mobilní svět se změnil. Stejný kolotoč se odehrál i při prvním větším úspěchu Androidu. Systém od Googlu má určitě našlápnuto do budoucnosti víc než dobře a pokud se internetový gigant v následujících letech vyvaruje kritických chyb, můžeme očekávat opravdu kolosálně úspěšný operační systém. To vše je ale ještě ve hvězdách.

A co vy? Jaký je váš osobní názor na operační systém Android? Vlastníte mobilní telefon s tímto systémem, jste spokojení? Určitě se nebojte zapojit se do diskuze pod článkem.

Ohodnoťte tento článek!