Google začal doporučovat konkurenční vyhledávače a prohlížeče (aktualizováno)

5

Aktualizováno 14. června 2019

Google pravděpodobně zahájil další vlnu ballot screenu. Vůbec poprvé jsme nucený výběr alternativního prohlížeče a vyhledávače objevili i na jiném telefonu než Pixelu. V tomto případně šlo o Sony Xperii X Compact.

Ballot screen Xperii X Compact
Ballot screen Xperii X Compact

Aktualizováno 3. června 2019

Tzv. ballot screen již zamířil mezi první uživatele. Po spuštění Play Storu vyskočí slibované obrazovky s výběrem alternativních prohlížečů a vyhledávačů. V první kategorii Gogle doporučuje Chrome, Operu, Edge, Firefox a málo známý Puffin. Ve druhém pak kromě jeho vyhledávače najdeme ještě Seznam, DuckDuckGo, zelenou Ecosii a ruský Yandex.

Poměrně netradiční výběr vzhledem k tomu, že Google chtěl seznam dynamicky měnit dle popularity v jednotlivých regionech. Výběr je zatím – zdá se – pro všechny uživatele stejný. Stejný software se objevil na seznamu Pavla Misáka (kterému děkujeme za poskytnutí screenshotů) i Přemysla Vaculíka z Dotekománie.

Obrazovky s výběrem alternativ se zřejmě nejprve dostaly k uživatelům googlovských Pixelů, na redakčních telefonech jiných značek jsme je zatím neviděli.

Ballot screen od Googlu zamířil do Česka
Ballot screen od Googlu zamířil do Česka (foto: Pavel Misák)

Původní článek z 18. dubna 2019

Před měsícem jsme se dozvěděli o dalším ústupku, který Google udělá v Evropské unii v důsledku čtyřmiliardové pokuty za zneužívání dominantního postavení na mobilech. Evropským uživatelům dá na Androidu na výběr z alternativních prohlížečů a vyhledávačů, podobně jako v minulosti musel Microsoft doporučovat jiné vyhledávače ve Windows v tzv. ballot screenu.

Na Androidu uživatelé mohou instalovat libovolné prohlížeče i vyhledávače a nastavovat je jako výchozí, fungovalo to tak vždy. Teď ale Google proces trochu zjednoduší, aby vyhověl úředním pokynům. V nadcházejících týdnech aktualizuje obchod Play Store, který následně po dalším spuštění zobrazí dvě nová okna s výběrem softwaru.

TIP: Utíkáme ze spárů Googlu: 10 jeho produktů a jejich alternativy

Firma dnes ukázala, jak tyto obrazovky budou vypadat (viz screenshoty v naší galerii). Na první si uživatelé vyberou z pěti různých vyhledávačů, na druhé z pěti prohlížečů. V seznamu již budou i ty předinstalované (tudíž i Chrome a Google Search), zbytek pětky se vyplní dle popularity u uživatelů, což se bude zřejmě odvíjet od regionálních žebříčků. Mezi vyhledávači je na demo snímku vidět i český Seznam, kromě něj je tam Qwant, DuckDuckGo a Ecosia. U prohlížečů vidíte Firefox, Edge, Operu a Puffin.

Po instalaci alternativních řešení pak Google ještě ukáže instrukce, jak si přidat ikonku aplikace či vyhledávací widget na plochu. V případě prohlížečů se v aplikacích objeví i zkratka vedoucí do nastavení, kde půjde Firefox a spol. nastavit jako výchozí.

Google začal doporučovat konkurenční vyhledávače a prohlížeče (aktualizováno)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

5 KOMENTÁŘE

 1. Ballot screen s vyberem vyhledavacu mi prisel pri spusteni Play Store uz v patek, krome Googlu, tam byl Duckduckgo a potom nejake exoticke, ktere jsem si nezapamtoval, takze asi ty jak pisete.

  Mam SGS4, ale je v nem neoficialni CM15.1 (Android 8), ktery je navic takovym slepencem, autor custom firmwaru vzal puvodni CM15.1 od jineho vyvojare, vytahl z toho nejake veci asi vcetne ovladacu Samsungu a narouboval to na Android 8 vytazeny z Pixelu, takze appka pro Play si mysli, ze se jedna o Pixel telefon. Proto mi to asi prislo jako jednomu mezi prvnima.

 2. Rád bych se dozvěděl faktický dopad „ballot screenu“ ? Chrome mi v telefonu absolutně nevadí a vlastně ani nezajímá. Pro brouzdání po netu používám PC a ne tu pitomost v telefonu.
  Vyhledávač Google za mě absolutně nepřekonatelný v relevanci výsledků.
  Tak co to vlastně komu přinese ?
  Kdo chtěl, mohl si i dnes prohlížeč + vyhledávač změnit a kdo to neuměl, nebude to umět ani dnes. A pokud náhodou zvolí nějakou pitomost, bude naštvaný, že se mu budou ukazovat absolutně irelevantní výsledky.
  Myslím si že EU má větší problémy, než nabídku prohlížečů na Androidu.

 3. No a nádavkem Google zprznil Obchod – v mé knihovně je několik appek, které chci vyhodit, ale ony nejdou – protože mi je Google doporučuje. Jaká logika vede programátory k tomu, aby mi doporučovali aplikace, které jsem úmyslně odinstaloval, a znemožnili mi je odmítnout a z knihovny vyhodit, to opravdu nechápu. Kombinace Amíků s Indy? Nebo na to zaměstnávají superšimpanze?