Google bude v EU na Androidu doporučovat konkurenční vyhledávače a prohlížeče

0
Android
Ilustrační foto (zdroj Google, úprava Lukáš Václavík)

Před měsícem jsme se dozvěděli o dalším ústupku, který Google udělá v Evropské unii v důsledku čtyřmiliardové pokuty za zneužívání dominantního postavení na mobilech. Evropským uživatelům dá na Androidu na výběr z alternativních prohlížečů a vyhledávačů, podobně jako v minulosti musel Microsoft doporučovat jiné vyhledávače ve Windows v tzv. ballot screenu.

Na Androidu uživatelé mohou instalovat libovolné prohlížeče i vyhledávače a nastavovat je jako výchozí, fungovalo to tak vždy. Teď ale Google proces trochu zjednoduší, aby vyhověl úředním pokynům. V nadcházejících týdnech aktualizuje obchod Play Store, který následně po dalším spuštění zobrazí dvě nová okna s výběrem softwaru.

TIP: Utíkáme ze spárů Googlu: 10 jeho produktů a jejich alternativy

Firma dnes ukázala, jak tyto obrazovky budou vypadat (viz screenshoty v naší galerii). Na první si uživatelé vyberou z pěti různých vyhledávačů, na druhé z pěti prohlížečů. V seznamu již budou i ty předinstalované (tudíž i Chrome a Google Search), zbytek pětky se vyplní dle popularity u uživatelů, což se bude zřejmě odvíjet od regionálních žebříčků. Mezi vyhledávači je na demo snímku vidět i český Seznam, kromě něj je tam Qwant, DuckDuckGo a Ecosia. U prohlížečů vidíte Firefox, Edge, Operu a Puffin.

Po instalaci alternativních řešení pak Google ještě ukáže instrukce, jak si přidat ikonku aplikace či vyhledávací widget na plochu. V případě prohlížečů se v aplikacích objeví i zkratka vedoucí do nastavení, kde půjde Firefox a spol. nastavit jako výchozí.


Ohodnoťte tento článek!