Aktualizováno 14. června 2019
Google pravděpodobně zahájil další vlnu ballot screenu. Vůbec poprvé jsme nucený výběr alternativního prohlížeče a vyhledávače objevili i na jiném telefonu než Pixelu. V tomto případně šlo o Sony Xperii X Compact.

Aktualizováno 3. června 2019
Tzv. ballot screen již zamířil mezi první uživatele. Po spuštění Play Storu vyskočí slibované obrazovky s výběrem alternativních prohlížečů a vyhledávačů. V první kategorii Gogle doporučuje Chrome, Operu, Edge, Firefox a málo známý Puffin. Ve druhém pak kromě jeho vyhledávače najdeme ještě Seznam, DuckDuckGo, zelenou Ecosii a ruský Yandex.
Poměrně netradiční výběr vzhledem k tomu, že Google chtěl seznam dynamicky měnit dle popularity v jednotlivých regionech. Výběr je zatím – zdá se – pro všechny uživatele stejný. Stejný software se objevil na seznamu Pavla Misáka (kterému děkujeme za poskytnutí screenshotů) i Přemysla Vaculíka z Dotekománie.
Obrazovky s výběrem alternativ se zřejmě nejprve dostaly k uživatelům googlovských Pixelů, na redakčních telefonech jiných značek jsme je zatím neviděli.

Původní článek z 18. dubna 2019
Před měsícem jsme se dozvěděli o dalším ústupku, který Google udělá v Evropské unii v důsledku čtyřmiliardové pokuty za zneužívání dominantního postavení na mobilech. Evropským uživatelům dá na Androidu na výběr z alternativních prohlížečů a vyhledávačů, podobně jako v minulosti musel Microsoft doporučovat jiné vyhledávače ve Windows v tzv. ballot screenu.
Na Androidu uživatelé mohou instalovat libovolné prohlížeče i vyhledávače a nastavovat je jako výchozí, fungovalo to tak vždy. Teď ale Google proces trochu zjednoduší, aby vyhověl úředním pokynům. V nadcházejících týdnech aktualizuje obchod Play Store, který následně po dalším spuštění zobrazí dvě nová okna s výběrem softwaru.
TIP: Utíkáme ze spárů Googlu: 10 jeho produktů a jejich alternativy
Firma dnes ukázala, jak tyto obrazovky budou vypadat (viz screenshoty v naší galerii). Na první si uživatelé vyberou z pěti různých vyhledávačů, na druhé z pěti prohlížečů. V seznamu již budou i ty předinstalované (tudíž i Chrome a Google Search), zbytek pětky se vyplní dle popularity u uživatelů, což se bude zřejmě odvíjet od regionálních žebříčků. Mezi vyhledávači je na demo snímku vidět i český Seznam, kromě něj je tam Qwant, DuckDuckGo a Ecosia. U prohlížečů vidíte Firefox, Edge, Operu a Puffin.
Po instalaci alternativních řešení pak Google ještě ukáže instrukce, jak si přidat ikonku aplikace či vyhledávací widget na plochu. V případě prohlížečů se v aplikacích objeví i zkratka vedoucí do nastavení, kde půjde Firefox a spol. nastavit jako výchozí.
Ballot screen s vyberem vyhledavacu mi prisel pri spusteni Play Store uz v patek, krome Googlu, tam byl Duckduckgo a potom nejake exoticke, ktere jsem si nezapamtoval, takze asi ty jak pisete.
Mam SGS4, ale je v nem neoficialni CM15.1 (Android 8), ktery je navic takovym slepencem, autor custom firmwaru vzal puvodni CM15.1 od jineho vyvojare, vytahl z toho nejake veci asi vcetne ovladacu Samsungu a narouboval to na Android 8 vytazeny z Pixelu, takze appka pro Play si mysli, ze se jedna o Pixel telefon. Proto mi to asi prislo jako jednomu mezi prvnima.
Rád bych se dozvěděl faktický dopad „ballot screenu“ ? Chrome mi v telefonu absolutně nevadí a vlastně ani nezajímá. Pro brouzdání po netu používám PC a ne tu pitomost v telefonu.
Vyhledávač Google za mě absolutně nepřekonatelný v relevanci výsledků.
Tak co to vlastně komu přinese ?
Kdo chtěl, mohl si i dnes prohlížeč + vyhledávač změnit a kdo to neuměl, nebude to umět ani dnes. A pokud náhodou zvolí nějakou pitomost, bude naštvaný, že se mu budou ukazovat absolutně irelevantní výsledky.
Myslím si že EU má větší problémy, než nabídku prohlížečů na Androidu.
„Myslím si že EU má větší problémy, než nabídku prohlížečů na Androidu.“
To tvrdis ty, ale EU si mysli neco jineho. 😉
já blbec a mě to nenapadlo 🙂
No a nádavkem Google zprznil Obchod – v mé knihovně je několik appek, které chci vyhodit, ale ony nejdou – protože mi je Google doporučuje. Jaká logika vede programátory k tomu, aby mi doporučovali aplikace, které jsem úmyslně odinstaloval, a znemožnili mi je odmítnout a z knihovny vyhodit, to opravdu nechápu. Kombinace Amíků s Indy? Nebo na to zaměstnávají superšimpanze?