Google Assistant letos zamíří do Česka. Možná za vás bude umět i telefonovat

Google na I/O oznámil, že v roce 2018 zamíří Assistant i do Česka. Navíc se naučí hromadu nových funkcí, například telefonovat a rezervovat místa v restauracích nebo domlouvat návštěvu kadeřnice.

0
Google Home
Google Home

Google před pár hodinami odstartoval svou vývojářskou konferenci I/O 18 a hned na úvod potěšil i Čechy. Jeho Assistant bude ještě letos dostupný ve více než 30 jazycích (a 80 zemích) včetně češtiny. To je dobrá zpráva hned ze dvou důvodů.

Jednak si konečně plnohodnotně užijeme hlasovou asistenci, protože společnosti Apple, Microsoft ani Amazon ty své ještě nepočeštily. A jednak by to konečně mohlo znamenat, že u nás Google začne prodávat hardware. Jeho Store je totiž alespoň v zahraničí vázaný na dostupnost Assistanta. Když bude v Česku, nic nebude bránit oficiálnímu prodeji Pixelů, Chromebooků, chytrých hodinek, reproduktorů Home apod.

Google Assistant letos zamíří i do Česka
Google Assistant letos zamíří i do Česka

Pěkně prosím

Assistant se navíc naučí nové funkce, byť ne všechny budou dostupné všude. Google umí například rychle (v řádu týdnů) přidávat nové hlasy. Momentálně jich přidal šest a během roku ještě přinese hlas zpěváka Johna Legenda. Google využívá technologií své dceřinky DeepMind zabývající se strojovým učením a slibuje, že hlasy budou ještě přirozenější než dřív.

Dále se Assistant naučí rozeznávat, jestli mluvíte k němu, či někomu jinému. Konverzaci sice zahájíte klasickým „Hey Google“, ale později už obejdete bez této fráze. Assistant také rozpozná více složitější dotazy týkající se více předmětů. Například: „Jaké je počasí v Praze a Brně?“ Zajímavost: Podle Googlu prý lidé oslovují asistenta kvůli počasí asi 10 000 různými způsoby.

Uživatelé budou moci tvořit vlastní tzv. Rutiny. To jsou příkazy, které spustí více akcí současně. Například řeknete „jdu spát“ a Assistant vypne televizi, ztiší zvuk na mobilu, rozsvítí v ložnici atd. Vše bude záležet na tom, jak chytrou domácnost máte. Assistanta již prý podporuje přes 5000 zařízení a spotřebičů.

Tam, kde fungují rodinné účty (tedy i v Česku), budou moci rodiče nastavit, aby Assistant u dětí reagoval jen v případě, že poprosí. Virtuální člen domácnosti běžně poslouchá na slovo, ale to by prý mohlo děti naučit, že všechno dostanou okamžitě bez remcání. Při komunikaci s jinými lidmi by pak mohly být nezdvořilé.

Assistant všude

Hlasový asistent byl prozatím součástí mobilů, Android TV a reproduktorů Home, nově jej budeme vídat i na Chytrých displejích. Stolní tablety se stereo reproduktory budou přehrávat videa, půjde jimi (video)telefonovat, fungovat budou jako fotorámečky a kalendář atd. Nová zařízení dorazí v červnu, zařízení chystají Lenovo, Sony, LG a JBL.

Assistant se objeví i v mapách během navigace. Při řízení tak budete moci hlasem diktovat zprávy, měnit hudbu nebo pokládat jiné dotazy, aniž byste museli pustit volant a koukat na displej.

Assistant na mobilech dostane nový vzhled. Na hlavní stránce ukáže, co se dá v tuhle denní dobu a na tomto místě dělat. Zobrazí také seznam úkolů z Google Keepu, ale také úkolovníků třetích stran jako Any.do, Todoist a dalších.

V USA se Assistant nově naučil rezervovat lístky v kinech… pokud to daný řetězec podporuje. Na I/O však Google ukázal mnohem zajímavější demo. Pracuje na technologii Duplex, která za vás bude moci telefonovat.

Assistant například zavolá do restaurace, aby objednal místo, nebo ke kadeřnici, aby se domluvil na vhodném termínu. Zavolá až podle otvírací doby, kterou zjistí z map. Přirozeně se přitom bude bavit s obsluhou na druhé straně a dojednávat termín vhodný pro ně i pro vás (podle volných slotů v kalendáři). Až jej Assistant dojedná, událost zapíše do kalendáře a upozorní uživatele pomocí notifikace.

Jak takový hovor vypadá, si můžete poslechnout v přehrávači pod tímto textem. První hlas je od paní v kadeřnictví, druhý pak umělý hlas Assistanta (až se tomu nechce věřit).

Google Assistant letos zamíří do Česka. Možná za vás bude umět i telefonovat
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 16 hlasů