Google bude Mozille platit 300 milionů dolarů ročně

0

Před několika málo dny jsme psali o tom, že se Mozilla dohodla na prodloužení kontraktu s Googlem. Ten jí bude platit za pozici výchozího vyhledávače, byť si nevyjednal exkluzivitu. Stejně jako v minulosti tak ve Firefoxu v některých částech světa najdete ve výchozím stavu vyhledávač jiný, v Rusku je to třeba Yandex. V České republice máme Google, byť jednička ve vyhledávání, Seznam, poskytuje svůj Firefox obarvený červenou alespoň neoficiálně.

Tip: Vyšel Firefox 9 a Mozilla prodloužila kontrakt s Googlem

Dřívější kontrakt byl na tři roky, ten nynější platí minimálně na další tři. Prakticky asi bude Google s Mozillou spolupracovat déle. Nebyly však zveřejněny detailnější informace, třeba kolik bude světoznámý poskytovatel vyhledávání platit. V roce 2010 se Google podílel z 84 % na příjmech Mozilly, které dosáhly celkové výše 123 milionů dolarů. Nejmenovaný zdroj prozradil, že nyní bude Mozilla každý rok dostávat velmi zajímavou sumu: skoro 300 milionů dolarů. Firefox si docela slušně polepší, že?

Tomuto skoku kupodivu může nezávislý prohlížeč poděkovat Microsoftu a Yahoo. Podle všeho se obě firmy rovněž pokoušeli získat pozici výchozího vyhledávače. Není divu, Firefox má pořád solidní uživatelskou základnu a výchozí vyhledávač použije řada lidí, protože se nechce potýkat s přenastavováním. Zdravá konkurence tudíž vyhnala ceny za výchozí pozici do závratných výšin. Finanční možnosti Yahoo nakonec byly překročeny. Ani Microsoft se neodvážil nabídnout víc.

Zdroj: Neowin

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. No na oficiálního klienta jsem se velice těšil, ale teď mám strach jej vůbec zkoušet 🙂 Jen mi nějak nejde do hlavy ta informace o přihlášení v prohlížeči. Tam se přece člověk nikam nepřihlašuje a na chatu je automaticky online, pokud vstoupí na stránky FB (ano někdo to má vypnuté). Pokud má autor na mysli prostě první login na stránky FB, tak v tom problém nevidím. Pokud se ovšem na jednom počítači a jednom profilu nestřídá více lidí. Jinak autorovi fTalk stále funguje? Mně tak před třemi týdny Facebook automaticky smazal aplikaci fTalk z profilu a tím pádem ukončil veškerou funkčnost aplikace, jelikož program se nemá jak propojit s FB účtem. fTalk jakožto aplikace už ani nelze najít na Facebooku. Asi v tom byla nějaká špinavost, takže s tím fTalkem opatrně, jestli vám ještě funguje…

  2. Pár mých postřehů z testování Facebook Messengeru:
    Aplikace je hezky svižná a jednoduchá, prakticky neobsahuje žádné nastavení. Pouze lze vypnout zvuky. Přihlášení při prvotním spuštění není vůbec žádný problém, tak jak je uváděno v článku. Stejně je 99 % lidí přihlášeno k chatu i Facebooku v prohlížeči trvale, takže po volbě Přihlásit v aplikaci, jen problikne okno prohlížeče a to je vše. I když se odhlásíte v prohlížeči, aplikace je neustále přihlášena a musíte se odhlásit z ní. Nikde tedy nevidím tu tunu negativ, které jsou vedeny v článku. Já očekávám jednoduchého kecálka a ne veliký program se vším možným. Pokud alespoň zde bude bez problému fungovat chat a upozornění na aktuality, budu naprosto spokojen a zatím to k tomu směřuje… Rozhodně se nebojte program zkusit. Nesmíte ovšem čekat moloch typu Live Messenger nebo ICQ…