Google bude ve Chromu od září blokovat webovou analytiku ve Flashi

0
Kde jsou ty časy, když nám Adobe slibovalo, že budeme díky Flashi hrát v prohlížeči velké hry jako Unreal Tournament.

Google začal o postupném vyřazení Flash Playeru ze svého prohlížeče hovořit před několika lety. Z prvních plánů ale slevil a vyřazování překonané technologie, která se s námi zatím pořád táhne jako přízrak minulosti, je velice pozvolné. (Flash na webu nemá rád ani Microsoft, postupné vyřazování zásuvných modulů v čele s Flash Playerem provádí také Mozilla.)

Poslední novinkou od Googlu bylo květnové oznámení, že od podzimu bude Flash ve Chromu standardně povolen jen na vyžádání pro desítku nejnavštěvovanějších stránek. Včera se ale internetový gigant na svém blogu podělil s detaily. Google řekl, že dnes 90% flashového obsahu tvoří analytické a další technologie běžící na pozadí. Tyto prvky budou od září ve Chromu 53 blokovány.

Jednorázové spuštění Flash Playeru
Jednorázové spuštění Flash Playeru

Vyjednávat firma nebude, je spokojená s loňským zavedením spouštění některých flashových prvků jen na vyžádání. To prý mělo pozitivní dopad na časy načítání webů a na běh počítače na akumulátor. Ani tomu nemohlo být jinak, otázka však zní, jaký je skutečný dopad na uživatelský zážitek uživatelů a uživatelek. Teoreticky už všechno důležité na webu Flash nepoužívá, minimálně videa se bez větších potíží adaptovala na HTML 5.

Jenže ani letos nenastane úplný konec Flashe ve Chromu, což naznačuje jeho trvající relativní důležitost. Ani kolos Google si nedovolí Flash v roce 2016 kompletně vyšachovat ze hry. V prosinci vyjde Chrome 55 a Flash bude zobrazovat jen na webech, které zatím alternativu nenabízí a zobrazují část svého obsahu prostřednictvím Flashe.

Tudíž se vlastně tolik nenastane, protože kdo podporoval HTML 5, zobrazí vám svůj obsah stejně jako ten, kdo se ještě zastaralé technologie nezbavil. Jen budete aspoň muset aktivaci Flash Playeru schválit při první návštěvě daného webu. To jsme věděli už v květnu, teď ale aspoň víme, se kterým vydáním prohlížeč vejdou pravidla v platnost.

Zdroj: Google Chrome Blog

Google bude ve Chromu od září blokovat webovou analytiku ve Flashi

Ohodnoťte tento článek!