Google Chat a Gtalk přidají podporu AIM, chystá se i ICQ?

0

Google a AOL dosáhnou dalšího milníku ve vzájemné spolupráci. Před více než dvěma lety se prostřednictvím klientů svých Gmail Chat (GTalk) a AIM mohly obě sítě navzájem spojit a komunikovat mezi sebou. Problém byl v tom, že jste museli mít účet u obou služeb v klientech se tedy připojit dvakrát.

Jenže teď firmy připravují vzájemnou interoperabilitu, takže se můžete spojit s kamarády v AIM, i když tam vlastní účet nemáte. A naopak uživatelé AIM mohou přímo kontaktovat lidi s GTalkem.

Pro nás je AIM asi nezajímavou sítí. Jenže využívá protokolu OSCAR (vyvinutého AOLem), který je rovněž základem ICQ. Tím není automaticky zaručeno, že bude GTalk kompatibilní i s ICQ, ale třeba se dočkáme v budoucnu. Pro hovoří fakt, že ICQ se naoko chce dostat i do klientů třetích stran. Kdyby ICQ bylo stále v rukou AOLu, nejspíš by tato možnost zůstala otevřená. Jenže AOL prodal celou síť do Ruska a tam dělají věci trochu po svém.

AOL bohužel nepíše, jestli se vzdá svého protokolu OSCAR ve prospěch XMPP, na kterém staví i GTalk. Spíš jen XMPP zařadí do svých klientů a pro Google napíše nějaký transportní plugin.

Hned jak bude spolupráce ve finální fázi, vzájemné propojení vyzkoušíme (včetně ICQ) a dáme vám vědět. Co vy, chtěli byste kontakty z ICQ připojit do sítě Googlu?

Zdroj: GoogleOperatingSystem

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář