Google chce až desetkrát rychlejší internet. V Kansasu rozjede 10Gb/s linku

0

Google se v posledních dvou letech stává také internetovým poskytovatelem. V amerických městech Kansas City, Austin a Provo buduje moderní optické linky pro firmy i domácnosti. Doteď nabízel maximální symetrickou rychlost 1 Gb/s, ale finanční šéf společnosti Patrick Pichette prozradil, že už plánují novou generaci 10Gb/s internetu.

Minulý týden na konferenci pořádané bankou Goldman Sachs také dodal, že internet by během následující dekády stejně zrychlil, tak proč přechod neuspíšit a nepřinést rychlejší linku do tří let. Není prý důvod čekat. Google prodává především internetové služby a jejich kvalita se odvíjí od dostupného připojení.

 

Jeho Chromebooky a systém Chrome OS jsou na celosvětové síti plně závislé. Počítače mají jen menší paměti, protože spoléhají na to, že si uživatelé uloží svá data do cloudu. Linky s rychlostí nad 1 Gb/s už přitom smazávají rozdíl mezi tím, jestli člověk ukládá data lokálně nebo vzdáleně. Tedy za předpokladu, že jsou dostatečně dimenzovány i servery Googlu.

Vysoké přenosové rychlosti ale ovlivní jen přenos dat, ideálně menšího množství velkých souborů (typicky multimédia). Aplikace vyžadující svižný přístup však budou stále brzděny dobou odezvy. Tady už Google fyziku neobelstí. Kilometry dlouhá linka má zkrátka horší latence než sběrnice uvnitř počítače.

Zdroj: USA Today

Ohodnoťte tento článek!