Google chce Čechy naučit platit za hudbu. Spustil zde Play Music

0

Po měsících planých poplachů dnes Google konečně oznámil, na co jsme všichni čekali. Hudební služba Play Music oficiálně odstartovala také v České republice. Týká se to samotného obchodu, cloudového úložiště pro 20 000 vlastních písniček a také předplatného All Access, které český Google přejmenoval na Naplno. Play Music se dnes otevřel i v dalších zemích: Finsku, Maďarsku, Lichtenštejnsku, Nizozemsku, Rusku a Švýcarsku.

Privítejte Google Play Music (Hudba Google Play)

Dlouho jsme Googlu vyčítali, že v zahraničí si už mohou koupit českou hudbu, ale Češi mají obchod uzavřený. Technické ani legislativní překážky v tom určitě nebyly. Obchod i podmínky byly v češtině, Google už dokonce dávno získal práva k distribuci hudby. Až před pár hodinami ale konečně někdo v centrále přepnul tlačítko do aktivní polohy, a Češi tak mohou nakupovat v obchodě s asi 18 miliony skladbami.

Google slibuje téměř kompletní českou hudební produkci, smlouvy podepsal s českými vydavatelstvími EMI, Championship Music, Sony Music, Supraphon a Universal Music, celkově získal obsah od téměř 50 hudebních labelů. Přihlásit se mohou i samotní umělci. Skrz funkci Artist Hub mohou do Play Musicu nahrávat vlastní hudbu, spravovat stránku, a být tak blíž fanouškům.

Velice mě těší, že jsme jako vůbec první kolektivní správce ve střední a východní Evropě dosáhli dohody se společností Google na licenčních podmínkách pro spuštění globální internetové hudební služby Google Play. Svět internetu nezná teritoriální hranice. Proto přicházíme s inovativním přístupem v licencování hudby na internetu, který opouští tradiční teritoriální způsob licencování,“ říká Roman Strejček, předseda představenstva Ochranného svazu autorského (OSA).

Jako u konkurenčních služeb, Google umožňuje nakupovat jednotlivé písničky i kompletní alba. Platí se skrz firemní peněženku Wallet, následně si mohou posluchači hudbu stáhnout jako MP3 (320 kb/s). Fanoušci plné kvality ve FLACu mají smůlu. Hudba je bez ochrany, lze ji proto nakopírovat do libovolného přehrávače. Na webu Play Musicu nebo v oficiální aplikaci pro Android je však možné hudbu poslouchat i bez stahování, muzika se přehraje streamovaně. Webový přehrávač nicméně funguje i na iOS, byť není tak pohodlný jako nativní aplikace.

Všechna hudba za 129/149 Kč měsíčně

Letos Google představil novou službu All Access, která má donutit uživatele k pravidelné měsíční platbě, za což bude moci neomezeně poslouchat cokoliv z katalogu. Takový předplacený poslech ve světě nejvíce proslavilo Spotify, All Access (česky Hudba Naplno) funguje podobně. Za 149 Kč měsíčně se můžete nabažit hudby, kolik chcete. Poslouchat můžete na webu i v mobilu, avšak vždy jen na jednom zařízení současně. Pokud si službu objednáte do 15. listopadu, je cena předplatného jen 129 Kč (samozřejmě pak musíte platit nepřetržitě). Každý nový uživatel navíc dostane první měsíc zdarma.

Hudba Naplno
Hudba Naplno

Hudba Naplno je na tom výborně i cenově. V USA stojí předplatné 9,99 dolaru, v Evropě pak před stejnou číslovku můžete dát euro nebo britskou libru. Google ale Čechy nevyděsil cenou 250 Kč, jako mají jinde, ale slevil na úroveň nejlevnější konkurence – u nás MusicJet. Jeho nejvyšší tarif dovolující poslech i na mobilu totiž také stojí 149 Kč. Zahraniční služby jsou však o něco dražší: Deezer i Rdio stojí 180 Kč, Rara pak dokonce 240 Kč.

Součástí je Hudby Naplno je i výborná funkce Rádio, která na základě vašeho poslechu (vkusu) nabízí podobné interprety a žánry hudby, které se vám mohou líbit. Skladby v rádiu můžete neomezeně přeskakovat, dokonce vidíte dopředu, co bude hrát a případně to i ze seznamu vyškrtnout. Tvořit můžete vlastní playlisty, hudbu hodnotit, sdílet v síti Google+.

Hudba Naplno Webový přehrávač Naplno Rádio
Hudba Naplno |Webový přehrávač Naplno |Rádio

Jedna věc ale překvapivě nefunguje. Pokud procházíte hudební obchod, Google vám nabídne pouze možnost zakoupení písničky nebo alba, nikoliv jeho poslech přes All Access, i kdžy máte zakoupené předplatné.

20 000 skladeb pro vašeho hudební soubory

Pokud v obchodě nenajdete hudbu dle vašeho vkusu, můžete si vlastní soubory nahrát na servery Googlu. Ty se pak chovají jako běžně nakoupené, můžete je poslouchat na webu i v mobilu. Tato služba funguje zdarma, ať už si hudbu nebo předplatné platíte, či nikoliv. Každý může do cloudu nahrát 20 000 souborů. Pokud má průměrné album 15 písniček, dělá to přes 1300 alb.

Vlastní písničky v cloudu
Vlastní písničky v cloudu

K nahrávání slouží desktopová aplikace Music Manager, která umí hubební soubory na pozadí hledat a neustále synchronizovat. Dokonce umí na servery Googlu nahrát hudbu z knihovny iTunes. Samotný Apple chce za obdobnou funkci 25 eur ročně.

Music ManagerMusic Manager

Pro koho je Play Music?

Pokud už máte Deezer, Radio atd., se službou Play Music můžete ušetřit. Play Music má o něco menší katalog a hlavně jej sráží nedostupnost na jiných platformách. Konkurence má aplikace pro všechna možná zařízení, Google se až příliš zaměřuje na svůj vlastní svět. To nemůžeme brát jako chybu, ale je to zkrátka nepříjemné omezení. Společnou vlastností předplacených služeb je pak doporučování hudby dle vašeho vkusu. Zmíněný Deezer navíc také umožnuje nahrávat do cloudu vlastní hudební soubory.

Největší výhodou Googlu je, že nabízí kompletní hudební servis. Dává prostor amatérským umělcům. Fanoušci si mohou hudbu kupovat i půjčovat za předplatné. Díky Play Musicu také mohou objevit novou hudbu. A pokud se jim katalog zdá malý, mohou jej vyšperkovat vlastní muzikou. Takový rozsah nemá žádná jiná služba. Pokud ovšem chcete hudbu pouze nakupovat, nebo naopak poslouchat streamovaně za předplatné, vůbec jste na otevření služby Play Music nemuseli čekat. Možnosti už tu byly.

Kompletní galerie

Ohodnoťte tento článek!