Google chce dostat samořídicí auta na cesty, už lobbuje v Nevadě

0

Pamatujete si auta Googlu s umělou inteligencí? Speciální Toyoty Prius a Audi TT odbařené množstvím senzorů loni najezdily přes 140 000 mil bez nehod, přitom je řídil počítač (minimálně 1000 mil s plnou kontrolou), a to i v běžném dopravním provozu.

Google si teď najal lasvegaského lobbistu David Goldwatera, který chce u tamních úřadů vyjednat změny v legislativě. Prvním návrhem chtějí povolit licencování a testování aut s umělou inteligencí, druhým pak povolit psaní textovek při řízení. Goldwater argumentuje tím, že autonomní vozidla jsou bezpečnější a úspornější k životnímu prostředí.

Google Car AIUpravená Toyota Prius, foto: BBC

Nevada by se měla stát prvním státem, kde budou tyto návrhy přijaty. Má pro to ideální podmínky: jeden z největších amerických států, ale zároveň s menším počtem obyvatel. Takže se auta mohou vyřádit na velkém prostoru.

Myšlenka, že mezi námi budou jezdit auta bez řidiče, je hodně strašidelná. Na autonomní taxíky a kurýry přepravních společností si asi ještě počkáme, ale tato auta zatím mohou chránit lidi před nehodou v mikrospánku, pomůžou s parkováním, při nudném řízení po dálnici si vyřídíte e-maily apod.

Zdroj: NYT

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Nevím nemám tuto službu rád. Je dražší než převod například když nakupuji kredit pro stahování a pak taky se mi stalo, že jsem odeslal smsku dle návodu, kredit se odečetl, ale kredit pro stahování se nepřičetl. Při zjištování kde je chyba si mě přehazovali jak horký brambor. Od té doby raději jen převod. Na telefonu mám stejně vždy jen celkem malý kredit