Google chce videoformáty vyvíjet mnohem rychleji. VP10 možná přijde už za pár měsíců

0

Naším cílem je vyvíjet kodeky stejně rychle jako web,“ říká Renganathan Ramamoorthy, product manager Chrome, pod něhož spadá i vývoj VP9 a WebM. Mezi představením VP8 a VP9 uběhly jen dva roky. Další verze by prý mohla být dokončena už do 18 měsíců. Podle této logiky musíme VP10 očekávat koncem tohoto nebo začátkem příštího roku.

Ramamoorthy okomentoval také (ne)úspěch stávajícího formátu VP9. Je přesvědčený, že je lepší než VP8 a H.264, což je ale stará generace. VP9 už běží například na YouTube, pokud používáte prohlížeč Chrome. V něm prý videa startují o 15 % rychleji a spotřebují méně datového toku. I díky tomu prý YouTube od zavedení nového formátu přehraje o čtvrtinu více HD videa, kterému stačí datový tok, jako u starších formátu v rozlišení SD.

YouTube v Chromu už běží výhradně v HTML5
YouTube v Chromu už běží výhradně v HTML5 a formátech VP8/VP9 

Google už má na své straně i Mozillu (Firefox) a Operu. Jeho podporu zavedl i v Androidu 4.4. VP9 stále vylepšuje, učí jej nové funkce a zrychluje kodek. Jenže dokáže oslovit pouze firmy nebo nadšence, kteří jsou zapálení pro open source software a svobodné formáty. Adopce stojí a padá s tím, jak se k VP9 postaví velké společnosti produkující obsah a prodávající koncová zařízení.

Na CESu nás firma přesvědčovala, že za ní stojí už i Sony, LG nebo Panasonic, kteří budou formát podporovat v nových Smart TV. I dalších výrobci zařízení a čipů se na VP9 připravují: ARM, Broadcom, Intel, Marvell, MediaTek, Nvidia, Philips, Qualcomm, RealTek, Samsung, Sigma, Sharp nebo Toshiba.

Jenže něco jiného je slíbená podpora a něco jiného skutečné činy. Z mobilních SoC nabízí hardwarovou podporu jen MediaTek MT6595, který nově najdeme například v Meizu MX4. Qualcomm ani Nvidia stále nic, přestože konkurenční H.265 (HEVC) už zvládnou. A to je problém i u velkých firem jako Sony. Podporují VP9 jako alternativu, ale H.265 se věnují primárně. Je to formát schválený pro 4K video na discích Blu-ray i pro budoucí DVB vysílání. Bude jej podporovat celý řetězec od střižen až po mediální servery až po přehrávače.

Jak popisuje Cnet, o VP9 není velký zájem ani na webu. Kupříkladu služba Encoding.com, která se stará o převod videa v cloudu a jejímiž zákazníky jsou AOL, Autodesk nebo i Google, by implementaci VP9 zvládla, ale zákazníci o ni nemají zájem. Totéž platí pro CDN síť Limelight, která je na nové formáty připravena, ale její klienti je zatím nepotřebují.

 

Rychlejší vývoj VPx má možná veřejnost přesvědčit, že otevřený formát Googlu bude lepší, když se může rychleji vylepšovat. Já mám ale strach, aby to nezafungovalo opačně. Než Google stihl prosadit VP8, přišel VP9. Výrobci čipů už podporují VP8, které se už ale skoro nikde nepoužívá, zatímco na VP9 ještě nepřešli. V mobilech se VP9 ukáže především v roce 2015, ale to už přijde VP10.

Trh se tím bude neuvěřitelně tříštit, jenže v této oblasti je potřeba určitá stabilita. První verze H.264 byla dokončena v roce 2003 a i dnes jde pořád o velmi dobrý a především takřka všude podporovaný formát. U HEVC tomu nebude jinak. Než přijde nějaký H.266, Google už klidně může mít VP16.

Zdroj: Cnet

Ohodnoťte tento článek!