Google Chrome a doplňky? Už brzy!

0

Vývoj prohlížeče Google Chrome probíhá mílovými kroky. Asi před rokem vyšla první verze a nyní se už pracuje na čtvrté (běžní uživatelé mohou využívat stabilní verze třetí). Jednotlivá vydání se zaměřovala především na navyšování rychlosti vykreslování internetových stránek. Už prvotní verze byla díky renderovacímu jádru WebKit a javascriptovému enginu V8 velice svižná i při práci se složitými webovými aplikacemi, přičemž verze čtvrtá dle některých testů zrychlila až čtyřikrát oproti prvotnímu vydání. Díky tomu patří Chrome mezi to nejrychlejší, co k prohlížení webu seženete, což ostatně potvrzují i mnohé testy.

Zatímco rychlost narůstala, funkcionalita nikoliv. Ačkoli v nových verzích přibyla kupříkladu podpora vzhledů, po stránce funkční je prohlížeč stále relativně chudý. Přestože to může být na jedné straně výhoda, zejména v jednoduchosti rozhraní pro méně zkušené uživatele, nesnadná rozšiřitelnost, prozatím možná pouze neoficiálními metodami, patří mezi jeden z důvodů, který drží některé uživatele stále u konkurenčního Firefoxu. Ten totiž nabízí tisíce různých rozšíření, více či méně souvisejících se samotným prohlížením webu, vytvořených rozsáhlou komunitou a mnoha nadšenci. Díky nim si každý může Firefox vybavit přesně těmi nástroji a vlastnostmi, které potřebuje, což u Chrome možné není.

Blýská se na lepší časy

V jednom z nejnovějších sestavení čtvrté verze z vývojářského (dev) kanálu se objevil přímý důkaz, že doplňky v Google Chrome budou co nevidět. Ve spodní části okna totiž uživatele při spuštění uvítá oznámení hlásající novinku černé na bílém (respektive žlutém): „Google Chrome má nyní doplňky a synchronizaci záložek.“ V pravém dolním rohu se rovněž objevil obrázek tradičně symbolizující různá rozšíření: dílky puzzle.

Jak slovo „doplňky“ tak obrázek puzzle odkazují na jednu stránku: https://chrome.google.com/extensions. Nejprve při otevření tohoto odkazu došlo k prostému přesměrování na domovskou stránku www.google.com, nyní se zde nachází obrázek tlačítka s dílkem puzzle (jež bude zřejmě sloužit ke správě rozšíření) a textem „coming soon…“, nebo jak v Česku říkáme: „již brzy…“. Něco podobného udělal Google již dříve s galerií témat, a tak se dá očekávat, že se na této adrese galerie doplňků opravdu objeví.

Potvrzení tohoto předpokladu se skrývá na adrese chrome://extensions. Zde totiž najdete stránku, jež bude zřejmě sloužit jako správce rozšíření – prozatím hlásí, že nic instalováno není. Mimo to lze klepnutím na Developer mode zobrazit tři další tlačítka. Jak už název napovídá, jejich cílovými uživateli jsou vývojáři, kteří jejich prostřednictvím mohou přidat doplněk z lokálního počítače, vytvořit balíček a aktualizovat všechny doplňky.

Jednoduchá tvorba doplňků

Aby mohl Google opravdu konkurovat Firefoxu, bude potřebovat stovky různých rozšíření, jinak se mu nemá šanci vyrovnat. A kdo jiný takové množství vytvoří, než sami technicky zdatní uživatelé Chrome? Samotná tvorba doplňku by ovšem neměla být příliš složitá. Na následujícím screenshotu lze vidět „Hello World“ doplněk, jež má vývojářům ukázat, že vytvoření jednoduchého rozšíření je otázkou několika málo úkonů.

Co budou ale moci vývojáři s rozhraním aplikace udělat? Dle dostupných informací mohou přidávat tlačítka na nástrojovou lištu, stejně jako zobrazovat ikonky v adresním panelu. Rovněž mohou vytvořit vlastní speciální stránky, jako „Nová karta“. Dočkáme se třeba i rozšíření vestavěného správce stahování, či propojení se samostatnými programy na stahování souborů? Samozřejmostí je i možnost přizpůsobení chování doplňku uživatelem.

Doplňky od Googlu pro začátek

Jakmile bude galerie spuštěna, samozřejmě nebude zcela prázdná, pouze čekající na rozšíření vytvořené komunitou. Google má ke svým službám již připraveno několik vlastních doplňků. Ačkoli prozatím neexistují detailní informace, rozšíření propojí Chrome se službami jako Google Mapy, Zprávy Google či Gmail. Kupříkladu u posledního jmenovaného zobrazí počet nových zpráv přímo na nástrojové liště prohlížeče a pravděpodobně nabídne další možnosti práce s e-mailem.

Bude jistě zajímavé sledovat, jak se bude galerie rozšíření vyvíjet a zdali bude moci konkurovat Firefoxu. Otázkou také zůstává, zdali doplňky nezpůsobí zpomalení prohlížeče, čímž by se ztratila jedna z jeho největších současných výhod. V případě, že se Googlu podaří zajistit širokou rozšiřitelnost svého prohlížeče při zachování vynikající rychlosti, získá (nejen) Firefox silného konkurenta, jenž bude mít ještě vyšší potenciál zaujmout větší podíl na trhu, než má nyní.

Zdroj: Techcrunch

Ohodnoťte tento článek!