Google Chrome OS: nejodvážnější operační systém historie

0

Chrome a Chrome Web Store

Nejočekávanější tiskovka Googlu je za námi. Dostalo se nám několik odpovědí a konkrétních čísel. I když samotná přednáška byla docela nudná (kam se hrabou na Apple, Microsoft nebo Adobe), důležitější byly opravdu ty novinky než jejich podání. Pojďme na to.

Chrome

Začátek byla tradiční pohádka, jak z Popelky udělali princeznu. Prohlížeč Chrome přišel před dvěma roky, dnes už obsadil skoro 10 % trhu. Neustále se zrychluje, opatrně přidává funkce a svým designem udal směrem, kam se dnes odvážily všechny konkurenční prohlížeče. Ještě na začátku roku měl jen 40 milionů uživatelů, nyní 120 milionů.

Chystaná 10. verze má být dalším velkým krokem. JavaScriptové jádro V8 přezdívané „Crackshaft“ se v některých aplikacích zrychlí až dvojnásobně. Svižnější mají být nejen vykreslování, ale také start Chrome i aplikací (třeba Gmail). Chrome 10 je už v dev a canary kanálu.

Chrome 10

Ale i devátá verze, která bude vydána za pár týdnů za stabilní, dostane některé nové funkce. Kromě prohlížeče PDF a Flash Playeru (obojí v sandboxu, takže běží v samostatných procesech a neohrozí ostatní záložky), to bude okamžité vyhledávání Google Instant v poli Omnibox (sloučený adresní a vyhledávací řádek). Funguje stejně jako webový vyhledávač. Stačí psát dotaz a výsledky se ihned mění. Pokud je adresa v historii, stačí opravdu jen písmenko.

Google hodně spoléhá na GPU akceleraci, kterou se pyšní i konkurence. Na Internet Eplorer 9 stále ještě nemá, ale vykreslování WebGL zvládne dobře. Schválně zkuste navštívit dema:

Chrome Web Store

Portál s webovými aplikacemi Google přislíbil na letošní konferenci I/O. Dnes v noci byl také oficiálně spuštěn na adrese chrome.google.com/webstore. Prozatím má být dostupný pouze v USA, ale bezplatné aplikace fungují i u nás. Ty placené vidím také, ale ještě nemám vyřízený Google Checkout (platební systém), abych je mohl vyzkoušet. Klidně se ozvěte v komentářích.

Chrome Web Store

V portálu najdete kromě aplikací i rozšíření a motivy pro prohlížeč Chrome. Některé aplikace jsou ve Flashi (Chrome jej má v základu), jiné v HTML5 a Ajaxu. Hlavním motivem bylo vytvořit prostor, kde se ty nejlepší programy sejdou na jednom místě a kde nadějní vývojáři mohou začít vydělávat. Nápad chválím, když si chcete na odreagování zahrát jednoduchou onlinovku, nemusíte se brodit plevelem s reklamou, kde mj. jsou i některé hry, ale zadejte do přehledného Web Store. Zatím chybí nějaká lepší sociální vrstva, jak bylo slibováno, ale hodnocení aplikací a různé žebříčky už fungují i nyní. A co je hlavní, většinu aplikací nemusíte používat pouze s Chrome, v portálu jsou totiž i některé speciální upravené webové stránky, které zobrazíte v každém prohlížeči s podporou HTML5.

Kladně hodnotím předělávku New York Times. Tlačítkem Customize v levém spodním rohu můžete ovlivnit barvy i layout stránky, vše navíc připomíná klasické noviny. Ani nepotřebujete myš, stačí ovládat klávesovými zkratkami. Je to spíš efektní než efektivní, ale to nemusí nutně znamenat špatné.

Na screenshotech vidíte nejdůležitější části Web Store a také integraci aplikaci v prohlížeči. K nim se dostanete při otevření nové záložky (tlačítkem nebo zkratkou Ctrl+T). Otevírají se jako nové karty, ale můžete jim nastavit, aby se zobrazily jako připnutá karta (je menší, zobrazena je pouze ikona) nebo ve fullscreenu.

Některé bohužel nefungují. Marně jsem zkoušel Google Talk, ten vyžaduje oficiální hardware, takže volat ani psát nemůžete. Maximálně v Chatu Gmailu. Další zajímavou aplikací byl Amazon for Web. Ano správně, čtečka e-knih se dostane i do prohlížeče. Na souboj Amazonu a Chrome eBookstore se opravdu těším. Snad z toho kápne i něco pro nás.

Chrome OS, hardware a shrnutí

Chrome OS

Operační systém jen nakonec opravdu jen prohlížeč Chrome postavený těsně nad hardwarem. Osekané linuxové jádro obstarává základní hardware, spravuje napájení, ale nedovolí instalaci dalších programů. Někdo to nazve ořezáním až na kost, pro Google je to optimalizace.

Takový systém je po vybalení možné zapnout a nastavit do jedné minuty. Jen odsouhlasíte pár kroků a připojíte se pomocí Google ID. Veškeré nastavení prohlížeče z jiných systémů se přenese i do Chrome OS. Mimo okno Chrome nevyskočíte, běžný systém připomíná jen horní lišta s hodinami, stavem baterky a indikací sítě.

Google Chrome OSHlavní lišta Chrome OS

Někdo v publiku se ptal, jak to bude s dodatečnými aplikacemi. Nativní aplikace = webová aplikace, zněla odpověď. Pomocí HTML5 i Flashe lze tvořit aplikace i pro offline použití. Google nyní předělává kancelář Docs tak, abyste mohli psát i bez internetu.

Chrome OS slibuje bleskový start. Po spuštění počítače jen 10 vteřin, probuzení ze spánku je okamžité jako na MacBooku. Zajímavě je řešeno přihlašování. Počítač samozřejmě může sdílet několik uživatelů a navzájem si svá data nevidí. Pokud chcete někomu počítač půjčit, jen se odhlásíte a kamarádovi spustíte inkognito „porno“ mód. Navíc po něm nezůstanou stopy. To se může hodit i v internetových kavárnách.

Chrome OSPřihlašovací obrazovka

Co do bezpečnosti, Chrome OS je chráněn v několika úrovních.

 • Běžné viry nehrozí, nejsou to Windows.
 • Automatický update neotravuje, probíhá zkrátka automaticky bez zásahu uživatele. Windows, Linux i OS X jsou spíš poloautomatické.
 • Sandboxing – jednotlivé záložky (taby) jsou odděleny od ostatních i od systému. Běžně není možné shodit celý prohlížeč (systém) jedním zákeřným procesem nebo malwarem.
 • Verified Boot – I kdyby se malware dostal přes sandbox, systém se stále dokáže obnovit do původní podoby. Nejdůležitější části Chrome OS jsou uloženy v ROM, odkud je není možné přepsat. Při každém startu se kontroluje, jestli data nebyla porušena, případně je opraví.
 • Enkryptování dat – uživatelské dokumenty a fotografie se ukládají v cloudu (webových úložištích), na počítači ale stále zůstávají dočasné soubory (cache, cookies, stažené soubory atd.), ty jsou však automaticky šifrovány.

Chrome OS si rozumí pouze s bezdrátovými sítěmi – Wi-Fi a 3G. Snad se objeví alespoň Bluetooth pro připojení telefonu. V Americe dostane od Verizonu každý 100MB FUP zdarma, za další data se platí.

V sále se ukázal i člověk z Citrixu, který vysvětloval, jak je Chrome OS vhodný i pro podniky. Ne, že by ostatní systémy nebyly, spíš jen ukázal, že to jde i s Googlem. Ukázkou byl třeba plnohodnotný Microsoft Excel hostovaný na serverech a tenký klient pro prohlížeč.

Hardware (CR-48)

Google zatím Chrome OS testuje na referenčním stroji s názvem CR-48. Dvanáctipalcový notebook má plnohodnotnou klávesnici, stisknutelný touchpad jako MacBook, chybí mu funkční tlačítka a Caps Lock, který nahrazuje klávesa pro hledání. Běží na platformě Intelu (neupřesněno), vzhledem k 12″ displeji s vyšším rozlišením (předpokládám 1366 × 768 px) to nebude Atom, ale nějaké Pentium. CR-48 prý vydrží 8 hodin aktivního používání a 8 dní v pohotovosti.

CR-48Chrome CR-48

K síti se připojí jen pomocí Wi-Fi 802.11 b/g/n, disponuje i 3G modulem. Mechanické součástky nehledejte, DVD chybí, HDD střídá flash paměť. Kamera, repro a mikrofon jsou samozřejmostí. Při keynote se mluvilo o jakémsi přítomném „jail-breaking mode“. Že by systém byl nakonec jen připraven pro různé úpravy? Notebook obsahuje pouze jedno USB (jen pro klávesnici nebo myč, ani flaska nebude fungovat), sluchátkový jack, možná čtečku SD karet (není z obrázku příliš poznat) a výstup D-sub. Na HDMI se teprve pracuje a další výrobci jej zřejmě použijí. Nepřipojíte ani tiskárnu, to bude řešit Cloud Print a připojená síťová tiskárna. Více zde.

Sundar Pichai, kterou celou keynote vedl, už CR-48 používá půl roku, prý se neustále zrychluje. Do prodeje se ale nikdy nedostane. Můžou jej ovšem získat přihlášení „early adopters“, pokud se registrují na této stránce a budou mít sakra kliku.

Ostatní musí čekat na oficiální přístroje Aceru nebo Samsungu, které mají přijít až v první polovině příštího roku. Další výrobci se přidají časem, stejně tak různé formáty (možná i tablety) ovlivní až zájem veřejnosti. Co však zamrzí, kvůli některým požadavkům na systém si Chrome OS nemůžete snadno nainstalovat na běžný počítač. Buď budete kompilovat Chromium OS (open-source varianta) ze zdrojových kódů, nebo si koupíte speciální notebook.

Otázkou je kdy. První polovina 2011 je příliš vágní, Google tvrdí, že nechce nic uspěchat a přinést na trh nedodělaný produkt. Proto rozdává referenční modely, ať lidi sami testují.

Další odkazy:

Komentář

Chrome OS je revoluce i budoucnost. Všichni tak nějak tušíme, že se čím dál více dat budeme ukládat v síti místo pevných disků. Chrome OS je této vizi opravdu blízko. Nebude to systém pro každého, v anglickém (pěkně animovaném) kvízu si můžete vyzkoušet, jestli se vám o něm vůbec vyplatí přemýšlet.

Musíte počítat s tím, že:

 • Bez internetu budete poloviční.
 • Chrome OS je spíš pro konzumaci než tvorbu obsahu.
 • Nezahrajete si v něm pořádné hry.
 • Zapomeňte na profi aplikace: Photoshop, editor videa, CAD…
 • Možnosti přizpůsobení budou malé.
 • Nepřipojíte žádný další hardware (televizní kartu, USB tiskárnu, skener, externí disk, foťák, kameru)
 • Nepřehrajete si stažené video.

Zato však:

 • Nemůžete nic zkazit.
 • Aktuální data budete mít vždy u sebe.
 • Start bude opravdu rychlý.
 • Chrome OS se bez vaší asistence neustále opravuje a aktualizuje.
 • Teoreticky je bezpečnější než ostatní spotřebitelské systémy.

Osobně se na hraní s Chrome OS opravdu těším. Naivně jsem se zapsal do pilotního programu pro testování CR-48. Nečekám, že by v následujících pěti letech mohl Chrome OS nahradit dospělé desktopové systémy. Ale určitě vyšlape cestičku pro ty chystané cloudové. Přesto věřím, že hodně lidí by uspokojil i dnes. Na takové to facebookání nebo zevlování s flashovými hrami stačí. Ale nemůžete chtít nic více. Zatím jej nemůžeme takto přísně hodnotit. Až tak za rok či dva si můžeme říct, jestli se Google trefil do vkusu uživatelů a zaplnil nějakou díru na trhu.

Ohodnoťte tento článek!