Google vás ve Chromu upozorní na kompromitované přihlašovací údaje

Upozornění ale není součástí prohlížeče, firma pro tento účel vydala zvláštní doplněk.

2

Svůj nástroj na boj s nevhodnými hesly, která pro jedince představují zvýšené riziko, vydal také Google. Zajímavý může být pro ty, kdo nepoužívají správce hesel, jenž kontrolu hesel nabízí. Password Checkup je doplněk pro Chrome. Vznikl ve spolupráci s kryptografickým týmem ze Stanford University a upozorní vás na přihlašovací údaje, která jsou kompromitovány.

Nejedná se tedy o typ nástroje, který by sledoval základní vlastnosti hesla, tj. délka a komplexita. (Což typicky činí zmínění správci.) To se může časem změnit, Google sám o doplňku hovoří jako o experimentu. Svým způsobem se tak řešení od Googlu podobá službě Firefox Monitor, která dovede detekovat kompromitované přihlašovací údaje srovnáním s databází Have I Been Pwned od bezpečnostního experta Troye Hunta.

Tip: Česko a hesla. Skoro 6 z 10 lidí používá stejné heslo u více online účtů

Pokud Google zjistí, že se vaše heslo stalo předmětem známého úniku přihlašovacích údajů, k nimž nevyhnutelně občas dochází, resetuje heslo k přílišnému účtu Google. Kdyby tak neučinil, byl by účet ohrožen desetinásobně více. Podle firmy tak už bylo ochráněno 110 milionů účtů v posledních dvou letech. Zatím není jasné, jestli funkce doplňku Password Checkup bude někdy integrována přímo do Chromu – smysl by to každopádně mělo.

chrome password checkup 6
chrome password checkup 6

Google uvedl, že v rámci úniků už byly odhaleny čtyři miliardy přihlašovacích údajů. Proto se nedoporučuje používat stejná hesla napříč více účty, mohou tak být relativně snadno napadeny také další vaše účty. Doplněk je navržený tak, aby Google přímo nezískal přihlašovací údaje, které v Chromu použijete. Podobnou anonymitu zajišťuje také zmíněné služba ve Firefoxu.

Pro snazší používání komplexních hesel a využívání podpůrných funkcí stejně doporučujeme správce jako Enpass, LastPass, KeePass apod.

Google vás ve Chromu upozorní na kompromitované přihlašovací údaje
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.38%) 13 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Holínky jako hodinky, že? Obojí se natahuje – tedy dnes už vlastně ne. Já jak blbec přemýšlím, co jsou to komprimované přihlašovací údaje a proč na ně upozorňovat, a ona je to jen obvyklá chyba v nadpisu.