Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…

13
Microsoft Office na Chromebooku
Microsoft Office na Chromebooku

Více než rok od ohlášení CrossOveru pro Chrome OS je nástroj pro spuštění programů z Windows na Chromeboocích veřejně dostupný. V Play Storu je ke stažení betaverze. Potřebovat budete Chromebook s procesorem od Intelu (většina) a podporou aplikací pro Android (menšina).

Programy pro Windows se na Chrome OS spouštějí hodně velkou oklikou. Vývojáři z CodeWeavers totiž připravili CrossOver pro Android. Vzhledem k tomu, že Intel vzdal vývoj procesorů pro mobily a tablety, jde o prakticky mrtvý projekt. Jenže Google chtěl vyřešit aplikační krizi Chrome OS tím, že do systému integruje běhové prostředí pro Android. A když na Chromebooku poběží část Androidu, spustíte na něm vrstvu CrossOver, přes který zase rozjedete oblíbený software z Windows.

TIP: Intel vzdává boj o mobilní trh. Zrušil čipy Atom pro mobily a tablety

Bude to nouzové řešení, ale jinak si na Chromeboocích těžko spustíte Microsoft Office 2016 nebo hry pro DirectX. Podle CodeWeavers by měl bez problémů běžet také World of Warcraft, Skyrim nebo Half-Life 2. Budete ale také potřebovat adekvátní hardware. Levný Chromebook s Celeronem/Pentiem N a 2 GB paměti na hry nestačí ani v nativně pod Windows, natož přes dvě mezivrstvy (k emulaci ovšem nedochází).

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

    • Levný windows notebook – pomalý 500GB disk, 4GB RAM a nějaké pentium (tedy kombinace která jen stěží a určitě ne bez problémů dostačující na Win), K tomu laciné plastové šasi, nekvalitní displej s pouze HD rozlišením… mám své zkušenosti a už nikdy více. Za tu cenu radši klidně kvalitní Tablet s dokovací klávesnicí.
     Nebo druhá varianta Chromebook s hliníkovým šasi, kvalitní klávesnicí, fullHD displejem. Nějaký ten celeron a 4GB naprosto dostačující pro daný systém. Komu by nedostačovaly aplikace, na paměťovku nahodit nějakou lite distribuci linuxu.
     Samozřejmě u chromkooku vše platí v případě, že člověk předem ví na co si ho kupuje a že ho bude užívat jen tam kde má dostupnost pevného netu.

     • No, tak pokud od toho očekáváš, že budeš pařit top hry na nejvyšší detaily, pak ti nepochybně to Pentium nestačí. Ale vzhledem k možnostem ekvivalentního chromáku ty běžné notebooky více než dostačují, s bonusem širší nabídky softwaru. Ono toho na 16 GB, což je u chromáků typické úložiště, moc jiného dát nejde.

     • asi jsi zaspal dobu všechny nové chromebooky mají 64GB, pár tych nejlevnějších 32GB. Ale ono to prostě o té velikosti disku není ani o výkonu hardware není, celý systém je založen na internetových službách. K čemu člověk potřebuje velký disk, veškeré videa hudbu lze streamovat z netu, osobní fotky, videa, dokumenty zálohovat do NAS, či externího disku a zároveň to mít na cloudu.
      O hrách se tady vůbec nebavíme jsme v uplně jiné kategorii. Já mluvím o tom že notebook s Pentium v tom lepším případě řady U v tom horším N, v kombinaci s 5400 otáčkovým diskem je na windows prostě málo.

   • Zpomal. Staci se podivat na historii – Windows Phone vs Android, tzn skvely system, ale malo mobilnich aplikaci na jedne strane a priserny system, ale dost aplikaci na druhe. Chromebooky maji ale jak priserny system, tak malo aplikaci. Nejak nevim, jak by Chromebooky mohly vubec nekoho zajimat.

 1. je to blbost kdo chce Microsoft Office koupí si windows, kdo Office nepotřebuje, nebo mu stačí Google Docs, či obecně online aplikace koupí chrome, které jsou v dané ceně mnohem lépe zpracované a OS je méně náročny na hardware.

 2. Chromebook jsem nikdy v ruce nedržel, ale stačí se kouknout na to v jaké jsou cenové kategorii a s jakými parametry – Celerony, eMMC 32/64GB paměti. To jsou prostě zařízení na prohlížení webu a na běžné texťáky stačí LibreOffice.
  Kdo potřebuje používat MS Office, nedej bože hrát hry, tak pokud má alespoň trochu rozumu, nekoupí si Chromebook.
  Jinak, zajímalo by mě, jestli by vůbec nějaký chromebook dokázal ten zmíněný Skyrim nějak použitelně rozjet. 😀