Dragonfly končí. Google prý nevytvoří cenzurovaný vyhledávač pro Čínu

0

Je to přesně rok, co na veřejnost poprvé unikly informace o tom, že by se Google rád vrátil na čínský trh. Připravoval projekt Dragonfly, což měl být nový vyhledávač vytvořený s ohledem na „Velký čínský firewall“. Tak se přezdívá legislativě a technologiím, které brání občanům navštěvovat úředně zakázané stránky.

Vláda nedovoluje šířit oponentní názory na státní politiku nebo náboženství, cenzuruje sexuální obsah, hazard… Na černé listině zakázaných webů je prakticky vše od Googlu, YouTube, Facebook, Twitter, Wikipedia, The Pirate Bay nebo velká média typu New York Times, Bloomberg apod. Přehledný seznam blokovaných webů a služeb najdete na Wikipedii.

TIP: Listování ve Wikipedii už v Číně není možné. Plošně encyklopedii blokuje

Když se provalilo, že zvláštní tým Googlu měl vytvořit cenzurovaný vyhledávač, zvedlo to velkou vlnu nevole. Protestovali sami zaměstnanci a samotný šéf Googlu Sundar Pichai se zpovídal americkému kongresu. Tehdy prohlásil, že jde o interní záležitosti a firma se vývoji ani plně nevěnuje.

TIP: DuckDuckGo slibuje bezpečný vyhledávač. Čína jej teď zablokovala

Aktuální novinkou je, že Dragonfly prý úplně skončil. Podle magazínu BuzzFeed to řekl viceprezident firmy Karan Bhatia během slyšení u senátního výboru pro soudnictví. „Projekt Dragonfly jsme ukončili. Jak už říkáme několik měsíců, nemáme v plánu v Číně spouštět vyhledávač a na podobném projektu momentálně nikdo nepracuje,“ řekl Bhatia.

via Engadget

Dragonfly končí. Google prý nevytvoří cenzurovaný vyhledávač pro Čínu
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 2 hlasů