Google dá novému Androidu lepší funkce, fanoušci zase jméno [I/O 2016]

0

Na konferenci I/O Google oznámil třetí testovací verzi Androidu N. Prý je již natolik stabilní, že se dá považovat za plnohodnotnou betu. To mohu potvrdit. Zatímco první dvě preview byly neuvěřitelně pomalé a na produkčním telefonu prakticky nepoužitelné, třetí sestavení vrátilo Nexusu 5X rychlost, jakou měl s Androidem 6.

Přes android.com/beta si systém můžete vyzkoušet sami, pokud máte Nexus 5X, 6, 6P, 9, Player nebo Pixel C. Díky spolupráci Googlu se Sony lze betaverzi testovat i na Xperii Z3.

Víceokenní režim bude i na mobilech

Žádných velkých novinek jsme se ale nedočkali. To hlavní už víme. Enko přinese nové notifikace s možností přímých odpovědí, víceokenní režim, rychlejší instalace/aktualizace a menší spotřebu operační i úložné paměti atd. To už už známe z prvního preview.

 

Druhé preview přineslo podporu grafického rozhraní Vulcan nahrazujícího starší OpenGL. Slibuje vyšší výkon a lepší vizuál. Aplikace díky Vulkanu budou blíž samotnému GPU, omezí se role ovladačů a tím i zatížení CPU/RAM. Vulkan byl navíc vytvořen s ohledem na moderní architektury a vícevláknové operace. Systém dále podporuje Emoji Unicode 9.

Ve třetím preview přibyl VR Mode pro rychlejší běh a přesnější tracking aplikací využívající virtuální realitu. Naopak zmizely tzv. Launcher Shorcuts, tedy kontextová menu na ikonkách aplikací podobně, jako to má Apple v iOS na nejnovějších iPhonech s funkcí 3D Touch.

Android N nakonec přinese i seamless updates, tiché aktualizace. Stejně jako u Windows nebo Chrome OS se systémové aktualizace stáhnou a nainstalují na pozadí, uživatel pak pouze rozhodne, kdy zařízení restartuje. Doteď mu přišla notifikace, že je update dostupný a musel jej ručně stáhnout.

Fanoušky pak možná potěší, že finální název Androidu N mohou vymyslet sami. Google na android.com/n přijímá až do 8. června návrhy a možná si z nich nakonec vybere. Podmínkou je, aby název začínal na N- a popisoval nějaký dezert. Souhlasem s podmínkami se zřeknete jakýchkoliv práv a ani pokud váš návrh Google vybere, nemáte nárok na odměnu.

Zdroj: Google (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!