Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let

2
Google Hangouts
Google Hangouts

Aktualizováno 27. června 2017

Co slíbil, to i splnil. Během včerejšího večera Google vypl poslední zbytky Talku, respektive Chatu integrovaného v Gmailu. Na místo nich teď slouží Hangouts. Talk byl spuštěn 24. srpna 2005 s cílem vytvořit síť podobně univerzální jako e-mail. Spojil nejen uživatele googlovských služeb, ale také jiných nezávislých sítí založených na protokolu XMPP. Hangouts už je uzavřená záležitost jen pro členy klubu Google Account.

Původní článek z 9. června 2017

Jak už jsme předeslali v březnu, 26. června skončí Google Talk a Google Chat. Firma už na tuto skutečnost v posledních týdnech upozorňuje uživatele Gmailu, kteří ještě interní chat nepřepnuli na Hangouts. A právě Hangouts má být náhradou za roky staré kecálky.

Google Chat byl součástí Gmailu, Google Talk pak zvláštní klient pro počítače a Android. Aplikace již nefungují, stále je však možné přihlásit se v univerzálních klientech s podporou protokolu XMPP, jako je Miranda, IM+, Pidgin apod. Tato funkce zůstane i v Hangouts. Pokud se vám nelíbí aplikace od Googlu, můžete využít ty od třetích stran. Budou však funkčně omezené, nabídnou jen textový chat (a bohužel ne skupinový a už vůbec ne audio/video volání).

Hangouts už nicméně nepodporují XMPP federation. Toto rozhraní sloužilo k tomu, že jste přes Chat/Talk mohli komunikovat s jinými sítěmi založenými na XMPP, jako je Jabber nebo český Jabbim. Přechodem na Hangouts tyto kontakty ztratíte. Spojíte se jen s těmi, kteří mají účet u Googlu.

Google Talk končí 26. června 2017
Google Talk končí 26. června 2017
Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. To je dnes nějaká móda, že každý používá jiný komunikátor? A to ještě bez univerzálního rozhraní jako XMPP? What’s Up, Viber, FB Messenger. A všichni si připadají, jak jsou cool. ICQ, jabber a jiné komunikátory/protokoly tu byli již dávno před nimi (jak autor sám vzpomenul). V čem jsou ty nové lepší než ty staré?