Google dnes oslavuje první zmínku o Járu Cimrmanovi. Věnoval mu logo i kanál na YouTubu

0

O geniálním českém vynálezci ve veřejnost poprvé dozvěděla přesně před 50 lety. Zdeněk Svěrák jej představil 16. září 1966 v přímém přenosu rozhlasové hudební vinárny U pavouka jako naivního sochaře-samouka a povoláním řidiče parního válce u národního podniku Stavby silnic a železnic. Právě toto výročí dnes připomíná Google na své hlavní stránce.

Cimrmanovský Doodle
Cimrmanovský Doodle

Cimrmanovi věnoval Doodle. Nakreslil sanfranciský výtvarník Nate Swinehart, jenž má shodou okolností české kořeny. „Studiem Járy Cimrmana a estetiky jeho doby strávil poměrně dlouhou dobu a nadšeně ho popsal jako mix Chucka Norrise a skupiny Monty Python,“ píše Google v tiskové zprávě.

Na YouTube jsou k vidění hry o Cimrmanovi
Na YouTube jsou k vidění hry o Cimrmanovi

Google ale nezůstal jen u loga. Na YouTubu najdeme nový kanál, kde jsou k vidění záznamy 16 divadelních her. Ve Street View si zase můžete projít Cimrmanovo muzeum v Příchovicích. Google také vytvořil test pro cimrmanology.

Cimrmanovo muzeum ve Street View
Cimrmanovo muzeum ve Street View

Je hezké, že si v Googlu vzpomněli na svého otce zakladatele,” říká scénárista a publicista David Smoljak. „Trvalo to sice 18 let, ale Cimrman byl na ústrky a zapomnění zvyklý. Díky bohu, že teď bude i tahle drobná historická jizva zacelena!” dodává Smoljak.

 

Zdroj: TZ Google

Ohodnoťte tento článek!