Google dostal stopku, protože lidem kouká přes plot

0

Tu kameru máte moc vysoko, Google. Úřad pro ochranu osobních údajů včera upřesnil výpověď ohledně kauzy mapovací služby Street View. Domněnka z minulého týdne, že Google nedostal registraci kvůli sběru dat z Wi-Fi, byla mylná. Zakládala se na podobné aféře z německé strany. U nás je příběh nakonec více japonský.

Úřad nesouhlasí s výškou, ve které je kamera umístěna (2,7 m). Takto totiž vidí lidem přes plot, do domácností apod., přitom není důvod. ÚOOÚ proti Street View nebojuje za každou cenu, ale pro turisty by byl užitečnější pohled z výšky očí člověka (třeba zaokrouhlené dva metry). V Japonsku to probíhalo podobně, Google nakonec stojany snížil o 40 cm.

Google CarŠmírující Google Car, zdroj: Google

Úřadu dále vadí, že Google nemá v tomto případě v Česku svého zástupce. Jako firma mimo EU jej mít musí, česká pobočka se od Street View distancuje. Dalším problémem je, že Google nerozlišuje mezi velkými městy a vesničkami, kde je množství neužitečných informací (tedy těch odhalující soukromí) více.

Je pravděpodobné, že se stejnými problémy bojuje Google také na Slovensku. Našim úřadům přicházely desítky stížností, že je na snímcích vidět až do domu.

Pokrytí Google Street View v Česku, zdroj: Google

Já bych jen dodal, že z výšky očí také běžně vidíme přes plot. A 2,7 m má svůj účel – auto se musí vyhýbat překážkám (zaparkované dodávky, kontejnery…). Snad se případ co nejrychleji vyřeší (Google se odvolal), Street View v dalších městech bych určitě ocenil nejen já.

Zdroj: ÚOOÚ, Finanční noviny

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Devatenáct programů je už na mě moc:). Takže ze mě vodoprdi nedostanou ani korunu. Stejně by to dopadlo jako s jejich „až 8Mbit/s“ připojením, takže by třeba vysílaly černobíle. Teď koukám, že mají dokonce dost drzosti na to, aby vypustili i to důležité slovíčko „až“ – prostě zloději.