Google Drive zlepší interoperabilitu. Cizí dokumenty bude možné přímo komentovat

Pokud chcete komentovat obsah dokumentu v cizím formátu (jako DOCX), nebude brzy nutné dokument převádět do patřičného formátu od Googlu.

7
Google Drive
Google Drive

Pokud s dokumenty nahranými do Google Drive hodláte pracovat, musíte je typicky převést do místního formátu. Což nezřídka vede k různým problémům s narušením formátování. Zvlášť pokud chcete dokument následně zase exportovat ze služby do jednoho z běžných formátů.

Google ale uvádí novinku, která je na poměry daného řešení důležitá.

Komentáře a cizí formáty

Jedná se o první možnost s dokumenty ve formátu jiném než od Googlu dělat něco víc, než je jen prohlížet, aniž by došlo ke konverzi. Jedná se o formáty používané balíkem Microsoft Office, ale také o PDF a o obrázky. Google bohužel neuvedl seznam formátů, jen obecně hovoří o obrázcích. Nevíme ani, jestli podporuje starší formáty jako DOC, nebo jen novější jako DOCX. (Pravděpodobně myslí jen OOXML.)

Tip: Google Drive editaci dokumentů z Office podporuje, ale jen přes doplněk pro Chrome.

Co se soubory v negooglovských formátech můžete v Google Drive dělat? Zatím do takových dokumentů můžete vkládat komentáře. Zdá se to jako maličkost, ale ledy se pohnuly. Google tímto vysílá signál týmům, že ho přece jen zajímají scénáře ze života – ne každý pracuje se stejnými aplikacemi a interoperabilita je důležitá.

Drive bude brzy podporovat vkládaní komentářů u nezkonvertovaných dokumentů
Drive bude brzy podporovat vkládaní komentářů u nezkonvertovaných dokumentů (foto: Google)

Když si nahraný dokument zobrazíte v režimu náhledu (upravovat jeho obsah bez konverze standardně stále nemůžete), můžete přidávat komentáře. Člověk, jemuž takový dokument nasdílíte, pak můžete vkládat vlastní komentáře, a to aniž by se musel přihlašovat. Komentáře by se měly do dokumentů ukládat, takže pokud soubor následně stáhnete a otevřete např. ve Wordu, komentáře zde uvidíte.

Komentáře by se měly zobrazovat také u nově importovaných dokumentů, jež komentáře obsahují. Nová funkce se v Google Drive objeví za dva týdny, distribuce mezi účty ale může trvat o něco déle.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Já nevím úplně přesně co chtěl autor článkem říci a co je myšleno onou interoperabilitou, cizími dokumenty a „přímo komentovat“, ale podle následujícího textu jsem odtušil, že autor vpodstatě jásá nad tím, že může editovat soubory přímo na Google drive aniž by je musel stahovat a to i v jiných formátech než je. doc například. Mno, já nevím jak ve Windows a s MS Office, ale já tuhle „novinku“ používám na Linuxu a s Libre Office už řadu let. Přes Nemo si otevřu libovolný dokument (ano, je mnoho formátu které lze v libreoffice editovat, včetně .doc a doc) umístěný na Google drive, zedituju ho a zase ho zavřu aniž bych cokoli tahal a uploadoval zpět na gd. Nebo jsem nepochopil pointu?

  • Nepochopils. Článek se týká práce s dokumenty přímo v prohlížeči v prostředí Google Drive. Dokumenty z MS Office, Libre Office apod. se v Drivu zobrazují v režimu náhledu a pokud chceš upravovat, klikneš na otevření v Google Docs, čímž se dokument převede do formátu Google Docs (originál zůstane) a otevře se v odpovídající aplikaci Google Docs. Odkud ho můžeš následně ručně uložit zase do jakéhokoliv formátu, ale je to drbání se pinďourem za uchem a u složitějších dokumentů nemusí být převod 100% OK. Novinka podle všeho spočívá v tom, že ve zmíněném režimu náhledu (bez převodu formátu) budeš moct alespoň vkládat poznámky.

   • OK, už to chápu. A jenom se zeptám, proč to budu řešit složitě v prohlížeči, když to můžu vyřešit naprosto jednoduše a elegantně úplně mimo něj přímo v dokumentu který chci editovat a kýženého výsledku se dobrat tak nějak normálně, a ne timhle způsobem? Asi proto jsem to nepochopil, když jako už léta něco funguje hladce, proč někdo vymýšlí kotrmelce?.

    • V tom případě ale musíš dokument stáhnout, upravit a zase uploadnout. Zatímco s dokumenty v googlovském formátu je můžeš upravovat či právě přidávat poznámky rovnou online. Pracuješ přímo s dokumentem na driveru a každá změna se hned ukládá a vidí ji ostatní.

     • Ne, nemusím, vždyť to jasně píšu, že si otevřu ve file manageru soubor na Google drive, zedituju ho a zavřu a to tamtéž. Já nechápu proč bych kvůli editaci musel někde někam něco převádět do nějakých Google docs, když mohu zedifovat přímo to co potrebuju a pak to třeba, v případě potřeby, zase na Google drive, uložit do souboru jiného formátu.

    • Zann: Tak to už by bylo na obecnou diskusi o smyslu cloudového kanc. balíku. Pro mnohé a stále i více pro firmy to evidentně smysl má, když to používají. Přinejmenším kvůli snadné dostupnosti odkudkoliv a napříč platformami a zařízeními, možnosti sdílení a společném editování s uživateli bez nutnosti instalovat jakýkoliv SW apod. O propojenosti s dalšími Google službami (např. Keepem) nemluvě. A v neposlední řadě, pokud někomu leze Microsoft krkem a hledá alternativu k MS Office, tak jsou Google Docs poněkud „měkčí“ alternativou než LibreOffice, protože mají mnohem menší problémy s kompatibilitou s MS formáty a na rozdíl od Libre Office mají použitelné aplikace pro Android.

     • No když to napíšete takhle, tak jo, tak to smysl dává i mi 🙂 Napsal jste to česky, srozumitelně (bez použití termínů které jsou buď vyloženě špatně, nebo jim naprosto nerozumíte, jak tomu běžně bývá u některých redaktorů), tak jo. Jenom ještě … použitelné aplikace pro Android … on Android, se nachází zpravidla na přenosných, dotekových zařízeních s pro kancelářské aplikace naprosto nepoužitelnými displayi, takže tam mi přijde naprosto zbytečné vyrábět něco opravdu sofistikovaného, protože to budou vždycky jenom „berle“ (třeba mi přijde WPS Office v telefonu s displayem 5.5 palce dostačující až nad hlavu, ale je to věc názoru samozřejmě) a zadruhé … k čemu tak asi byl celý ten článek dobrý? Kolik zástupců firem pro které dává smysl ve sto lidech najednou editovat nějaký dokument někde v cloudu si to tady asi tak přijde nastudovat? .-) A né, nevěřím že by editace textu někde na GD prostřednictvím nějakého Googlovského formátu „v zastoupení“, byla nějak masivně oblíbená a používána u jednotlivců nebo v nekorporátní sféře, tomu uvěřím, až to někdy sám uvidím, alespoň na netu nebo v TV, když už ne osobně 😉 Ale jo, opakuju, vysvětlil jste to perfektně a srozumitelně, žádný pseudointelektuální mišmaš kterému nerozumí ani autor 😀