Google Earth 5.0: pod hladinou oceánu, zpět v historii

0

Pro ty z vás, kdo Google Earth ještě nevyzkoušeli, zde mám malé shrnutí, co všechno můžete s touto aplikací provádět. Google Earth je program zobrazující naši Zemi očima satelitů. Díky tomu si můžete zobrazit jak samotnou Zeměkouli, tak jakékoli místo na ní přiblížené na vzdálenost několika metrů od povrchu. To vše s většími či menšími detaily podle toho, jaké místo vás zrovna zajímá.

Google Earth dovede kromě pohledu na povrch planety zobrazit i různé navigační informace, jako jsou spojení mezi dvěma místy, ulice, názvy obcí nebo zvýraznění projeté trasy neimportované z GPS navigace.

Kromě toho si v Google Earth zobrazíte spoustu doplňkových informací, jako jsou fotografie vybraných míst, informace o dopravě, počasí nebo záznamy z Wikipedie. Ve vybraných městech se také můžete přepnout do virtuálního světa a projít se ulicemi díky prostorově zobrazeným budovám.

Instalace Google Earth 5.0

Lhostejno, zda používáte starší verzi Google Earth nebo jste tento program zatím nevyzkoušeli, jděte na adresu earth.google.com. Zde klepněte na tlačítko Stáhnout Google Earth 5.0. vyberte si, zda chcete program stáhnout včetně webového prohlížeče Google Chrome nebo bez něj a instalátor stažený do počítače spusťte.

Instalátor, který má okolo 1 MB si pak z internetu stáhne všechny potřebné součásti aplikace, a buď provede její aktualizaci, nebo zcela novou instalaci.

Nadechnout a ponořit

S novým Google Earth nemusíte být potápěčem ani mít dostatek financí na cestu do exotických krajů. Chcete-li se podívat na vybraná místa pod hladinou oceánu, můžete tak učinit od obrazovky počítače. Google Earth 5.0 nyní zobrazuje i povrch pod hladinou moře.

Zapněte si vrstvu Oceán, kde najdete i zajímavosti o fauně a flóře, něco pro turisty i něco pro hledače pokladů z potopených lodí. Poklepejte na vrstvu oceán a Google Earth by vás měl nasměrovat k některým ostrovům. Stiskem pravého tlačítka myši a tažením se jakoby potopíte. Je to podobné, jako při přepnutí do režimu pro procházení ulicemi.

Na řadě míst najdete zájmové body. Chcete-li se přesunout na další místo, klepněte na jednu ze šipek a Google Earth vás teleportuje.

Cestování v čase

Chcete se podívat, jak vypadalo konkrétní místo několik let nazpátek? Google Earth 5.0 vám to umožní. Díky nové funkci se totiž možné vracet zobrazené snímky o několik let nazpátek, takže se například podíváte, jak se měnilo okolí vašeho domu nebo nějaké náměstí ve velkém městě.

V nástrojové liště klepněte na tlačítko Zobrazení historických snímků (to se symbolem hodin). Objeví se časová osa, ve které se můžete přepínat mezi jednotlivými obdobími. Google Earth vám sice nenabídne zobrazení den za dnem (spíše počítejte s řádem měsíců až let), ale i tak je zajímavé sledovat vývoj některých míst.

Centrum Prahy v roce 2004

Centrum Prahy v roce 2007

Zaznamenejte svou virtuální prohlídku

Zajímavou funkcí je zaznamenávání prohlídky. Jednoduše klepněte na tlačítko Zaznamenat prohlídku. Při spodním okraji se zobrazí panel s nahrávacím tlačítkem a s tlačítkem pro záznam z mikrofonu. Spusťte nahrávání, pomocí myši nebo jiných ovládacích prvků proveďte prohlídku (posun mapy) a poté nahrávání zastavte.

Zaznamenanou prohlídku si pak můžete uložit do programu a kdykoli později spustit její přehrávání.

Je na vás, jak se s novými vlastnostmi a funkcemi Google Earth vypořádáte. Od pohledů na mořské dno mnoho neočekávejte, významnější jsou spíše informace o bodech zájmu vztažené k oceánům a mořským letoviskům. Zobrazení historie je mnohem zajímavější, někde najdete i černobílé snímky z devadesátých let. Objevíte-li zajímavé místo, které se v čase změnilo, dejte ostatním tip do komentářů pod článkem.

Google Earth 5.0: pod hladinou oceánu, zpět v historii
Ohodnoťte tento článek!