Evropská komise dala Googlu další obří pokutu. Musí zaplatit 1,5 miliardy eur

5
Google
Ilustrační foto (zdroj: Skitterphoto / Pixabay, úprava Lukáš Václavík)
-
Zdroj: Skitterphoto / Pixabay
Předchozí
Následující

Pokuta za reklamní monopol

Google již třetím rokem v řadě schytal od Evropské komise pokutu kvůli zneužívání dominantního postavení. V červnu 2017 mu EK vyčíslila 2,42 miliardy eur za to, že ve vyhledávači zvýhodňoval vlastní srovnávač cen zboží na úkor konkurence. Loni v červenci to bylo dalších 4,34 miliardy eur za monopolní praktiky týkající se Androidu, kde výrobcům diktovat, které aplikace a služby mohou využívat a předinstalovávat na jejich zařízení.

Dnes Evropská komise uzavřela poslední probíhající vyšetřování a Googlu udělila pokutu ve výši 1,49 miliardy eur. Firma se provinila v oblasti online reklamy, když si od partnerů nechala podepisovat exkluzivní smlouvy, které zakazovaly či omezovaly konkurenční inzertní systémy.

Google posiloval monopol v online reklamě
Google posiloval monopol v online reklamě (foto: EU)

Google některým webům poskytoval (a stále poskytuje) vyhledávač článků či jiného obsahu. Pokud jej použily, Google do výsledků vkládal výhradně vlastní reklamy a provozovatelé webů s tím nemohli nic dělat. Exkluzivitu si vynucovat od roku 2006. V roce 2009 již konkurenční reklamy povolil, ale musely být pouze na méně viditelných místech, v omezeném množství, a ještě musely být schváleny Googlem. Takto se choval až do roku 2016, kdy po námitkách Evropské komise od exkluzivity zcela ustoupil. Pokutě se však nevyhnul.

google search adsense guardian
Vyhledávač Google používá například britský list The Guardian, na obrázku včetně reklam AdSense

Komise dnes uložila pokutu společnosti Google ve výši 1,49 mld. eur za protiprávní zneužívání dominantního postavení na trhu se zprostředkováním internetové reklamy ve výsledcích vyhledávání. Google si své dominantní postavení v oblasti této reklamy upevnil a zároveň se zbavil konkurenčního tlaku tím, že provozovatelům webových stránek ukládal protisoutěžní smluvní omezení. To je podle antimonopolních pravidel EU protiprávní. Toto jeho protiprávní chování trvalo více než 10 let a bránilo nejen dalším společnostem v inovacích i v hospodářské soutěži jako takové, ale poškozovalo i spotřebitele,“ řekla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž.

Celou zprávu Evropské komise v češtině najdete v další kapitole.

Předchozí
Následující

5 KOMENTÁŘE

  • Celkem s tímto pohledem souhlasím.
   Monopol Googlu je určitě velký problém, ale nechat ho každý rok zaplatit nějakou tu miliardu eur evidentně není žádné řešení, nic to nezmění a jen zbytečně pak v důsledku zaplatí zákazníci další „daň“.
   Netuším, jestli je vůbec nějaký způsob jak monopol Googlu řešit, ale takovéto pokutování to evidentně není.

   • Pokuta sama o sobě nic neřeší, ale vážou se k ní i další opatření aby Google tohoto chování zanechal.

    Komerční firmu nelze pokutami donutit ke snižování marže. Ta se sníží jen tehdy, až bude konkurence a antimonopolní úřady tu jsou od toho aby ji zajistily pokud možno co nejvyšší. Proto se nerozčilujme nad pokutami a nad tím, že si někdo dovolí něco nařizovat úspěšné soukromé firmě. Je to v náš prospěch.

 1. Mě by zajímalo, co by se stalo kdyby google odmítl zaplatit? Platí tady na EU nějaká smlouva? Pochybuji že by se měl google zpovídat EU. To je jak kdyby si nějaký borec na jachtě uprostřed tichého oceánu zřídil server s pedofilní tématikou a vysílal to onilne přes satelit a EU se s ním chtěla soudit, že poskytuje pedofilní obsah. Bych se jim vysmál do očí. Domnívám se, že jste svědci likvidace a okleštění internetu totalitní stranou, která chce internet omezit aby mohla diktovat lidem jak mají žít podle svých potřeb a byla navždycky zakonzervovaná a jistá a nikdo se nezmohl na odpor. Stačí vidět jak děti stát vychovává směrem k ovčímu chování, naděje je v proletech. A školský systém prolety generuje předpisově. Řekne se jim bežte do ulic stávkovat proti Babišovi a oni jdou, pak se jim řekne běžte stávkovat kvůli DPF filtrům a oni jdou a ještě nadšeně hýkají blahem, že něco udělali pro svůj stát. Hlavně když zasednou doma k facebooku a k počítačovým hrám. Že z nich rostou degeni, kteří nezvládnou ani zaméct dvůr, nevnímají. Fuj práce. Toho se štítíme, ať to udělá nějakej bezdomovec nebo cigán a ty strejdo naval 35.000,-Kč/měsíčně čistého, vlastní kancelář, noťas, mobil s internetem a firemní auto bez GPS sledovačky, nejlíp Oktávku dvoulitra f metle a na hlínách ať to vypadá a na práci se neptej.