Google: Flash umírá, denně jej využívá už jen 8 % lidí

4
Adobe Flash
Adobe Flash
-
Zdroj: Adobe

Flash nemá budoucnost. Už to není jen přání Steva Jobse, ale holá skutečnost. Samo Adobe už oznámilo, že v roce 2020 ukončí podporu tohoto formátu. Tvůrci obsahu a prohlížečů se do té doby musí přizpůsobit a přejít na HTML5.

Podle HTTParchivu monitorujícího 1000 nejnavštěvovanějších webů se to již děj, flashové prvky nenajdeme na žádném z nich. Uživatelé se ale s Flashem ještě pořád setkávají. Google na konferenci Network and Distributed System Security Symposium v americkém San Diegu prozradil, že alespoň jednu stránku s Flashem denně navštíví 8 % uživatelů Chromu. Ještě před čtyřmi lety to ovšem bylo 80 %.

Ve všech hlavních prohlížečích je Flash dostupný jen na vyžádání. Uživatel musí kliknout, aby se mu animace nebo celá webová aplikace spustila. Flash totiž dlouhodobě patří mezi nejzranitelnější software a jeho díry potenciálním útočníkům dovolí vzdáleně proniknout hluboko do operačního systému.

Chrome blokuje většinu flashových prvků od verze 55 z prosince 2016. Chrome 76, který dorazí někdy v červenci 2019 již bude mít zásuvný modul deaktivovaný a uživatelé jej budou muset případně ručně zapnout. Chrome 87 z prosince 2020 by měl Flash definitivně odstranit.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Flash umírá už pěkně dlouho, ale ne a ne konečně chcípnout. Už aby to bylo. Ještě se drží v mnohých prohlížečových hrách. Je to až s podivem, že vývojáři zamrzli někde před deseti lety a stále tenhle neřád podporují. Přitom většina webů už jede na HTML5.

  2. Nadpis clanku je IMHO trochu nestastny. Evokuje to, ze tech 8% lidi si aktivne ten Flash zvoli, ale pritom je to jen o tom, na jake stranky chodi a zda ty ten Flash obsahuji.
    Ja osobne bych jej zakazal uz na urovni vsech prohlizecu a pokud by se to nikomu z uzivatelu nezobrazilo, tak byste videli ten fofr autoru stranek to predelat. Nic jineho nez restrikce je k tomu nedonuti.