Google Hangouts nebudou potřebovat plugin a naučí se videohovory v HD

0

VP8 místo H.264

Jako první přijde na řadu formát VP8, který nahradí běžnější H.264. Google se jej už tři roky pokouší protlačit na úkor úspěšnější konkurence, ale mimo jeho vlastní služby jej téměř nenajdeme. Otevřený kompresní formát už podporují prohlížeče Chrome, Firefox a Opera, jejichž společný tržní podíl je mezi 38 a 60 % (dle statistik NetMarketSharu a Statcounteru). Google už také uzavřel patentový smír, takže mohou i ostatní přidávat podporu VP8, aniž by museli komukoliv něco platit.

Hangouty budou v HD
Hangouty budou v HD (foto: Google)

Díky VP8 se hangouty konečně naučí pracovat s videem ve vysokém rozlišení. Viceprezident Googlu Chee Chow tvrdí, že s H.264 nejsou HD videohovory možné, protože je tento formát výpočetně náročnější. To přitom odporuje řadě nezávislých testů (třeba zde), kdy se ukázalo, že H.264 je nejen rychlejší, ale také kvalitativně lepší než VP8. H.264 má navíc lepší hardwarovou podporu. Chew ale možná naznačuje, že bude VP8 efektivnější pro konferenční hovory s až 10 lidmi, což hangouty opravdu umožňují.

Google už upravil nápovědu, kde jsme se dozvěděli limity. HD video bude dostupné jen v Hangouts On Air a uživatelé budou potřebovat minimálně čtyřjádrový procesor (Google zmiňuje například Intel Core i5). Samozřejmostí je webkamera s rozlišením alespoň 720p a připojení s rychlostí 1,2 Mb/s (ideálně 1,5 Mb/s) pro upload a stejně tak i pro download. V případě hovorů více lidí se to jistě budou stupňovat.

Konec doplňků, tak trochu

Pokud dnes chcete používat hangouty na počítači, musíte nainstalovat speciální doplněk. To se s nástupem rozhraní WebRTC změní. Jelikož jej také přímo podporují Chrome, Firefox a Opera, v těchto prohlížečích budou videohovory fungovat tzv. out of the box, tedy bez jakékoliv další námahy a instalace. Zatím ale bude problém se speciálními efekty, sdílením plochy a jinými aplikacemi, které v Hangouts fungují. Google to zatím neupřesnil, ale plná podpora těchto vychytávek bude dostupná až za několik měsíců.

Dle magazínu GigaOM budou už příští týden všichni uživatelé přepínáni na VP8. Přechod na WebRTC se ale potáhne zřejmě až do příštího roku. A aby to nebylo tak jednoduché, Google stejně musí zůstat v duálním režimu. Jestliže u třech zmiňovaných prohlížečů pojede vše hladce, Microsoft a Apple jeho snahy brzdí. V IE ani Safari totiž nefunguje jak VP8, tak i WebRTC. A nic nenasvědčuje tomu, že se něco změní.

 

Hangouty dnes fungují také na Androidu a iOS. U prvního systému může Google experimentovat, ale pro iOS bude znovu muset zachovat formát H.264. Nehledě na to, že k výše uvedeným nárokům se mobilní zařízení možná HD videa ani nedočkají. Zatím jsou to samá ale nebo možná, jenže Google ještě nic oficiálně neuvedl, pouze zprostředkováváme informace z hovoru GigaOMu, jehož redaktoři kladli špatné otázky. 🙂 Tak či onak, HD video chválíme a budoucí provoz bez pluginů bude určitě pohodlnější řešení.

Zdroj: GigaOM

Ohodnoťte tento článek!