Google poprvé promluvil o zákazu pro Huawei. Varuje před flashováním

7
android
Ilustrační foto (autor: dassel / Pixabay)

Spojené státy vidí v Huawei bezpečnostní riziko, proto loni zakázaly domácím firmám s touto firmou spolupracovat. Huawei může od amerických společností na základě stále se prodlužujících výjimek odebírat software nebo hardware, aby mohl podporovat stávajících produkty a sítě, ale pro potřeby nových již povolení nemá.

V praxi se to již projevilo například tím, že telefony řady Huawei Mate 30 nemají k dispozici Play Store a aplikace od Googlu. Běží sice na Androidu (který je open source), ale software Googlu už je vázaný licencí. Ten s výrobci podepisuje smlouvy a jejich zařízení certifikuje. Ověří, jestli jsou kompatibilní s jeho aplikacemi a zdali nenesou nějaká bezpečnostní rizika. Mate 30 tímto procesem neprošel.

Google se k situaci vůbec poprvé vyjádřil veřejně. Tristan Ostrowski, hlavní advokát starající se o smlouvy na Android / Play, potvrdil, že pro Huawei necertifikoval žádná zařízení vydaná po 16. 5. 2019. Připouští také, že aplikace a služby Googlu lze do zařízení neoficiálně flashnout přes tzv. sideload, ale zařízení zůstane pořád „necertifikované“ a na základě tohoto příznaku pak nemusí některé aplikace vůbec fungovat. Typicky se to bude týkat například platební služby Pay.

Ostrowski varuje, že uživatelé by takovou operaci ani neměli podstupovat. Je totiž velká šance, že se jim do telefonu dostane malware, který by mohl kompromitovat jejich data. To se ale dá říct prakticky o všech komunitních verzí Androidu (jako LineageOS), kde vždy existuje bezpečnostní riziko.

Zdroj: Google via Engadget

Google poprvé promluvil o zákazu pro Huawei. Varuje před flashováním
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.55%) 11 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

 1. Veskera moje data na mobilu jsou kompromitovana, a to predevsim od Googlu. Jinymi slovy kazdej Android je kompromitovanej, akorat u tech komunitnich si muzes prelouskat zdrojovej kod, takze vis kde a jak je to kompromitovany. V aplikacich primo od Google nevis nic.
  Zlaty komunitni ROMky, ale samozrejme takovej mobil s Windows 10 to by bylo jinci kafe, jenze neni, protoze to Ind odpiskal.

  • Je to tak, jsem teď necelý týden “obětí” ňadroidu a spousta věcí je “divná”. WP8.1 byly zlatý, bohužel, MS to zabil včetně WP10 a celé je to takové smutné. To, že platformu opustil ksichtokniha a podobně, to mě netrápilo. Že nemohu “využívat” super “vychytávek” a nějak “rozumněji” komunikovat s lidma, i to jsem oželel. Nicméně MS postupně zabil skype, pak zabil store (ten od cca poloviny prosince opravdu nefunguje) a následně zabil i věci, jako MSN počasí (když člověk tráví 13h dne 50km od svého bydliště, rád by věděl, co si vzít sebou a na sebe). Takže další kroky pak bude zabití utlouk klienta a vzhledem k velké zastaralosti IE (kde si nezobrazím ani webovou stránku ve vlaku pro “data zadarmo”), tak je z toho “lepší hloupý telefon”.

   A samozřejmě, že tohle časem potká každý “neaktualizovaný” telefon je jasné.

   • Tak hlavne Microsoft nacpal do desktopovych Windows 10 patlaci metro rozhrani a potom zabil jediny zarizeni, na kterym se to dalo dobre pouzivat, nepochopim.
    Navic dneska maji procesory uz v pohode tolik vykonu, ze nejakej vestavenej emulator Androidu nebo proste jen vestaveny androidi behovy prostredi by poresilo vetsinu aplikaci a MS si mohl resit jen to v cem je dobrej: Windows + Office. Firmy by jim ruce utrhali, lidi by byli spokojeny, ale misto toho Nadella miluje linux, magor.