Google změnil vyhledávač obrázků. Už nenabídne původní rozlišení

Autorská práva nelze přehlížet, Google by se laxním přístupem mohl dostat do problémů.

6
Google
Google
-
Zdroj: logo: Google / koláž: Petr Urban / Cnews

Oživeno dne 16. února 2018

Níže uvedené plány, které vznikly po dohodě s Getty Images, Google proměnil v realitu. Tlačítko Zobrazit obrázek zmizelo z vyhledávače, tudíž pro obrázek v plném rozlišení musíte navštívit původní zdroj. Tlačítko bylo odebráno kompletně, tedy nejen pro snímky z fotobank.

Je samozřejmě možné používat jiné služby než Google Images – tenhle vyhledávač je ovšem nejsilnější. Pokud budete používat jiné služby, nezapomeňte se ujistit, že při práci s obrázky neporušujete autorský zákon.

Tlačítko pro přímé zobrazení původního obrázku bylo odstraněno
Tlačítko pro přímé zobrazení původního obrázku bylo odstraněno

Původní článek ze dne 13. února 2018

Služba pro vyhledávání obrázků od Googlu byla už v minulosti shledána problémovou tím, že umožňuje zobrazit obrázky přímo. Můžete si tak najít obrázek, přitom ale nenavštívíte plnohodnotnou webovou stránku, kde je uložený. Což může v některých případech znamenat, že tím pádem nezobrazíte reklamu na tomto webu, neuložíte si do paměti značku webu, vyhnete se zaplacení apod.

V posledních letech když hledáte obrázky pomocí Google Images, některé weby v náhledu snímku ve službě Images zobrazí velký vodoznak a neumožní vám si tuto fotografii prohlédnout přímo. Nutí vás tak navštívit samotnou stránku, kde je obrázek uložen. Což je podle mě pochopitelné chování.

Konec kradení fotografií

V budoucnu se dočkáme úprav Google Images. Reklamní gigant dospěl k dohodě Getty Images, obří fotobankou poskytující přes 200 milionů snímků nebo videí. Tyto snímky typicky spatříte v různých médiích. Getty Images s Google uzavřel na několik let licenční smlouvu, jež mu umožní tyto snímky používat v jeho produktech a službách.

Některé weby se přímému zobrazení snímků skrze Google Images brání tímto způsobem
Některé weby se přímému zobrazení snímků skrze Google Images brání tímto způsobem

Toto oznámení je na pohled nenápadné. Jenže vedle toho prosákl na veřejnost interní e-mail, o jehož obsahu referuje PetaPixel. Je zřejmé, že dohoda mezi firmami je větší, než co oficiální oznámení prozrazuje. E‑mail nám prozradil, že Google uznal námitky Getty Images, které na něj podávalo stížnosti v USA nebo v Evropě, a svou službu pro vyhledávání obrázků upraví. Stížnosti byly staženy, otázkou tudíž zůstává, co teď Google s Images konkrétně provede.

Podle PetaPixelu dojde k odstranění tlačítka pro přímé zobrazení obrázku. Zároveň bude výraznější upozornění na fakt, že si prohlížíte autorsky chráněný obsah. Nevíme, zda bude tlačítko pro přímé zobrazení odstraněno jen v případě snímků z uvedené fotobanky, nebo bude z Images odebráno kompletně a pro všechny.

Google změnil vyhledávač obrázků. Už nenabídne původní rozlišení
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas

6 KOMENTÁŘE

  1. Jestli si chcete hrát na IT zpravodajství, měli byste se nechat odborně proškolit, jak se má dělat zpravodajství. Už mě přestává bavit to podsouvání vlastních názorů a obhajování nebo kritizování jedné ze stran. Piště fakta a v případě sporů názory obou stran! Vlastní názory si nechte na fejsbůček nebo do hospody. Nebo si dejte do záhlaví, že cnews je lifestyle blogísek, aby bylo každému na první pohled jasné, co může čekat.

    • Já jsem člověk konstruktivní kritice velmi otevřený, nemám ale pochopení pro ty, kdo si myslí, že je normální komunikovat na úrovni třináctiletého děcka a čekají, že se s nimi někdo bude bavit jako s dospělými. Máte konkrétní (validní) připomínky ke článku, nebo tu budete neurčitě neurvale pořvávat? Nemám pocit, že zrovna naše články by byly jednostranné, vždycky se snažíme k látce přistupovat kriticky, tj. posuzujeme ji z obou stran. To, že k faktům přidáte vlastní interpretaci či názor, vytváří hodnotu navíc oproti suchým faktům. Pokud jsou ve článku uvedena fakta, názor si vy jako čtenář můžete udělat jakýkoli a nemusíte ani s autorovým názorem souhlasit. Mám pocit, že zde uvádím zjevné věci, ale… Samozřejmě pokud máte pocit, že vás naše články nebaví, nikdo vás nenutí je číst.

      • Na urážky zpravidla nereaguji, ale udělám výjimku. Jak je z mého komentáře patrné, má kritika směřuje obecně k objektivitě zpravodajství na tomto webu, nejen k tomuto konkrétnímu článku. Ale chcete příklad, pojďme na to. V tomto článku je názorová vrstva poměrně malá a je jasně čitelná („…Což je podle mě pochopitelné chování…“). Nicméně zpravodajství je zpravodajství a ne komentář. Jeho účelem je přinést fakta. Je-li už nezbytné pracovat s názory (uznávám, že leckdy ano), oslovíte někoho jiného a použijete citaci. A potom uděláte to samé u druhé názorové strany, čímž zajistíte objektivitu. Leckdy není ani nutné shánět někoho zvnějšku. Citovat se dá i kolega z redakce. Pokud už je potřeba do toho vnášet názor autora, je vhodné jej oddělit do samostatného odstavce, nadepsaného např. „komentář redakce“ a pod. Ale ideální je zřídit si na to samostatnou sekci „komentáře“, jak je na zpravodajských serverech běžné.
        Do této sekce by patřil Vás článek o VPN od Facebooku, který je celý založen na Vašem osobním názoru, co je správné a co není.