Google I/O 2013: bez nového Androidu, ale s hromadou jiných novinek

0

Bez nového Androidu, ale se spoustou novinek

Máme zase sebou úvodní keynote největší letošní akce Googlu. Jako obvykle firma představila několik nových služeb a produktů, ale překvapení jsme prakticky nebyli. Novinky jsme během posledního měsíce zachytávali průběžně díky různým únikům. Internet před veřejností nedokáže zadržet žádné tajemství.

Sundar Pichai (šéf Androidu, Chromu a Google Apps) začal keynote tím, jak se během posledních osmi let změnily počítače i jejich uživatelé. Ukázal už provařený obrázek porovnávající volby papeže. U Benedikta XVI. byly vidět pouze věřící, u Františka to byli věřící se smartphony a tablety nad hlavami. Android je dnes nejrozšířenějším operačním systémem, ještě před lety to byl Windows.

Google už aktivoval 900 milionů zařízení s Androidem. Podle nedávných odhadů Horace Dediuho padne miliarda ještě letos na podzim. Lidé si už nainstalovali 48 miliard aplikací přes Play Store. Jen za poslední měsíc to bylo 2,5 miliardy. Už se blíží Applu, který právě překonal 50 miliard.

Ale dost řečí, co je nového?

Google Play Services

Jako první Google představil nové mapové API pro vývojáře, kteří ve svých aplikacích mohou používat všechny možnosti Maps. K tomu přibyly tři nové geolokační API. Z uživatelského hlediska je nejzajímavější hned to první. Fused Location Provide využije pro zjištění vaší polohy všechny možné senzory (GPS, Wi-Fi. BTS…), ale bude šetřit energii, vezme si méně než jedno procento baterky každou hodinu. Geolokace na pozadí už proto nebude zbytečně ukrajovat z výdrže.

Google Play Games services

Herní platforma pro Android opravdu bude! Jednou z funkcí je cloud save – ať už hrajete na jakémkoliv zařízení, vaše nastavení a herní postup se bude synchronizovat do všech zařízení najednou. Přibudou také achievementy (trofeje) a leaderboards (žebříčky). Takže můžete ve hrách sbírat různé bonusy a porovnávat herní výkony s přáteli z Google+. Zkrátka to, co už umí Xbox Games a Apple Game Center.

Google Play Games Google Play Games 

Play Games se stará i o multiplayerové hraní ať už s přáteli, nebo jinými lidmi, co jsou poblíž. Google tuto funkci prezentoval na novém titulu Riptide 2. Ke společnému hraní stačilo pozvat kamaráda z Google+. Ale zákon schválnosti hraní nakonec nepovolil. Už to připomínalo akce Microsoftu. 🙂

Výhody herních služeb si firma ovšem neschovává pouze pro majitele telefonů s Androidem, zpřístupní je rovněž na webu a konkurenční platformě iOS. Na Androidu budou tyto novinky fungovat už dnes, ale pochopitelně musí své hry upravit také jejich tvůrci.

 

Android Studio

Vývojáři dostanou nové IDE založené na IntelliJ. Slibuje rendering kódu v reálném čase, lepší výstup pro zařízení s různými obrazovkami, jednodušší práci s lokalizacemi aplikací atd. Jednou ze zajímavostí vývojářské konzole je podpora externích lokalizací. Tvůrci softwaru si mohou najmout cizí firmu, aby přeložila texty do jiného jazyka. Do konzole přibudou i statistiky z Analytics, prý někdy v létě.

Nové jsou grafy tržeb s filtry jednotlivých zemí (trhů). Vývojáři také mohou v konzoli spravovat jednotlivé fáze aplikací od alfaverze, přes betaverzi (můžou ji poslat vybraným lidem) až po finální verzi.

Google Play

Aktualizovaný obchod pro Android dostane další novinky. Nedávno přibyl zcela přepracovaný vzhled, na cestě jsou nová doporučení založená na tom, co už používáte. Obsah bude přizpůsoben individuálním potřebám každého uživatele. Novinkou jsou žebříčky aplikací optimalizovaných pro tablet.

Nový Google Play se dostane i na web. Vypadá podobně jako na Androidu. Jednotlivé položky jsou rozděleny do malých boxíků s názvem, cenou a hodnocením. Vlevo přibyla nová navigační lišta s jednotlivými oddělením obchodu (hudba, aplikace, video, knihy…)

Google Play Music All Access

Potvrzují se spekulace, že Google přinese konkurenci Spotify, Deezeru, případně i Groovesharku a podobným službám. Hudbu hledáte, přímo přehráváte, přidáváte do osobní kolekce, objevujete nové interprety na základě dosavadních poslechů atp. All Access také najde hudbu podle vašeho vkusu. Ke knihovně máte přístup prakticky z libovolného (čtěte podporovaného) zařízení.

Kolik si Google hudby cení? Za neomezené streamování kompletního katalogu si uživatelé ve Spojených státech musí připravit 9,99 dolaru. Pro srovnání, Deezer, který již můžeme oproti Spotify používat také my v Česku, vás vyjde na 3,49 eura v nižší variantě předplatného (web), dražší stojí 6,99 eura měsíčně (web + mobil).

 

Samsung Galaxy S4 skoro jako Nexus

Už rok básníme o programu, díky kterému by výrobci telefonů a tabletů mohli svá zařízení okamžitě aktualizovat na poslední verzi systému. Běžně totiž čekáme i půl roku, než výrobce nabídne nejčerstvější Android pro starší zařízení. Někdy se nedočkáme vůbec. Jedinou jistotou jsou telefony a tablety Nexus, pro které Google slibuje okamžitou podporu.

Prvním zařízením mimo Nexus, které rovněž dostane okamžité updaty, bude vlajková loď Samsungu. Galaxy S4 je aktuálně nejrychleji prodávaným smartphonem, ale ne každému vyhovují aplikace instalované výrobcem a hlavně grafická nadstavba TouchWiz. Samsung se ale s Googlem domluvil a společně přinesou upravený SGS4 s otevřeným bootloaderem a čistým Androidem. Telefon se ale bude pravděpodobně prodávat pouze v USA, oznámená byla dostupnost u operátorů T-Mobile a AT&T. Telefon s 16GB pamětí bude stát 649 dolarů a začne se prodávat 26. června.

Novinky týkající se Chrome

Google si myslí, že pro mobilní web může udělat to stejné, co učinil pro běžné weby, co prohlížíme pomocí klasických osobních počítačů. Jeho prohlížeč vskutku není žádné ořezávátko a v minulém roce při stejné akci jej používalo přes 450 milionů uživatelů. Letos jich je dokonce přes 750 milionů. Vliv Chromu na webové standardy a běžně používané technologie se zkrátka nedá popřít. Další etapa?

Chrome pro mobilní telefony se má naučit všechno to, co dovede jeho silnější a starší sourozenec z desktopu. V posledních měsících se na svět klubalo např. WebGL, které dovolí v prohlížeči provozovat běžné 3D hry. Této technologii se nejen od Googlu dostává stále větší pozornosti. Jenže aby bylo možné provozovat komplexní hry v prohlížeči, musí být browser skutečně rychlý.

Firma se v posledních měsících příliš nechlubí tím, jak zrychluje JavaScript, ač pěkná čísla dříve ráda vystavovala na odiv. Oproti loňskému roku se zpracování JavaScriptu v desktopovém Chromu zrychlilo o 24 %. Pokroky každopádně nejsou tak citelné jako tomu bylo dříve. Dosáhli jsme tak vysoké úrovně, že je dost těžké ji překonat.

WebP a WebM

Google se znovu připomněl svým novým obrazovým formátem. Při stejné kvalitě slibuje menší soubory, až poloviční úsporu oproti JPEGu. WebP ale umí také průhlednost jako PNG a nově i animace jako GIF. Zkrátka univerzál. Už jej používá sám Google, Opera nebo Facebook, ale kvůli zpětné kompatibilitě s ostatními prohlížeči a softwarem se bohužel prosazuje jen těžko.

Google připomněl také novou kompresi mobilního webu, o které jsme před nedávnem psali. Tato funkce stejně jako u Opery Turbo převádí obrázky do WebP, aby se do zařízení stáhl menší objem dat. V průměru s ní přenesete 46 % dat, co byste museli standardně stáhnout.

 

Stejným problém jako se statickými obrázky řeší Google i s videem. Prosadit vlastní formát VP8 se nakonec příliš nepodařilo, mimo YouTube se prakticky nevyskytuje. Druhou příležitost dostane Google s novými generacemi formátů. Než přijde H.265, bude muset Google urychleně dostat na veřejnost VP9. Ještě letos jej bude podporovat YouTube. Slibuje o 63 % menší soubory při stejné kvalitě jako současný H.264. Srovnání s H.265 nicméně chybí.

Web zvládne všechno

Kam se technologie posunuly, nám zástupci Googlu předvedli pomocí jednoduché závodní hry. To možná zní na první poslech nezajímavě, ale provedení nás příjemně překvapilo. Několik tabletů a telefonů jejich majitelé vyrovnali vedle sebe na stole, přičemž závodní dráha se roztáhla přes obrazovky všech zařízení, které přirozeně spojil cloud.

Synchronizaci řídily tzv. Web Sockets. Google chce dokázat, že webové technologie dokáží úplně všechno. Ty se staraly o obraz, technické pozadí nebo o hudbu, přehrávanou během závodů.

Google do škol

Microsoft se do škol protlačil v 90. letech, Applu se to díky iPadu daří teď. Google se do školních lavic přesune letos. Prvním krokem je speciální sekce Education v obchodě Google Play. V ní budou všechny učebnice, aplikace, videa a jiné lekce využitelná ve škole.

Co jsme měli možnost slyšet, každý student v „podporované“ škole dostane vlastní účet na Googlu, který bude moci vzdáleně spravovat i učitel. Například pošle na všechny tablety ve třídě novou aplikaci či video. Google Play for Education odstartuje na podzim.

Google už do škol prosazuje své Chromebooky. Loni je používalo už přes 1000 institucí v USA a teď míří i na jiné trhy. Chromebooky už do výuky nasadilo 3000 škol v celém světě a například Malajsie nasadí Google Apps do celého školského systému pro 10 milionů studentů.

Lepší Google+, fotky a sjednocený chat

Vic Gundotra si pochválil, jak mají lidi rádi nový design mobilních klientů Google+. Vícesloupcový design se proto dostane i do běžných prohlížečů na desktopu. Počet sloupců a hustota textu se přizpůsobuje šířce okna, webová aplikace je plně responzivní. Jednotlivé příspěvky ve streamu jsou tvořeny menšími boxíky/kartičkami stejně jako na mobilu či tabletu. Uživatelé ale budou moci zachovat i jednosloupcový design.

Hezká tvář ale nepředstavuje všechno. Nová verze Google+ bude inteligentnější. Navrhne vám např. hashtagy, které souvisí s tématem, o němž se ve svém příspěvku zmiňujete. Google ani nevyžaduje text, potřebné informace může čerpat dokonce z obrázku. Pakliže se vyfotíte s nějakou dominantou, sociální síť by ji z nahrané fotografie měla poznat. Jak spolehlivá funkce bude? Nechme se překvapit.

V každém případě bude Google ještě více analyzovat obsah, které po sobě ve virtuálním světě zanecháme. Což jistě slyší rádi zejména příznivci konspiračních teorií. Sociální síť bude ve výsledku obohacena o 41 nových funkcí.

 

Hangouts

Potvrzují se rovněž spekulace ohledně sjednoceného chatu, nakonec se opravdu jmenuje Hangouts. Má vyřešit problémy s různými funkcemi v Androidu, iOS a na webu. Jednotná komunikace je založena na konverzacích, nikoliv kontaktech. Co to znamená? Hlavní obrazovku netvoří „contact list“, ale dřívější chaty/diskuzemi. S přáteli si můžete psát, volat i videotelefonovat. Pomocí mobilních aplikací také jednoduše posílat fotky.

Google nabízí hromadný videochat zdarma, což je ve srovnání se Skypem podstatný rozdíl. Nová aplikace nahradí Google Talk, Google+ Messenger a Google+ Hangout. Google prý vylepší i upozornění, takže nová zpráva nebude vyřvávat ze všech zařízení, ale jen z toho, které zrovna používáte. Novou aplikaci naleznete v Google Play Store Apple App Store. Příznivci Chromu mohou instalovat doplněk.

Fotky

Na Google+ můžete neomezeně nahrávat fotky do rozlišení 4 Mpx (2048 × 2048 px), aniž by se započítávaly do kapacity úložiště Drive. Pokud potřebujete více, můžete od nedávna automaticky použít webový disk s bezplatnou kapacitou 15 GB. (Ovšem pozor, sdílíte ji s e-mailem a dalšími službami.)

Nejen sociální síť bude chytřejší. Google si dokonce dovolí ze záplavy fotografií, např. pořízených na vaší dovolené, vybrat nejlepší snímky za vás! Rozpozná také špatně zaostřené nebo exponované obrázky. Pokud nemáte čas se hromadou souborů zaobírat, můžete její osud svěřit do rukou internetového giganta, aby ji roztřídil. Není to malinko strašidelné?

Nová bude automatická úprava obrázků. Google nechce děsit lidi vyvoláváním RAWů nebo úpravou ve složitých softwarech jako Photoshop. Uživatelům nabídne hodně automatických nástrojů. Vylepší expozici a na obrázku pozná, na co se má soustředit. Ví, kde jsou oči, ústa a nos a tato místa zanechá ostrá.

Hodně působivě vypadala ukázka „vylepšení“ obličeje. Google zjemní kůži, vylepší pleťové barvy, odstraní nedokonalosti pleti apod. Odšumovací algoritmus vypadal na ukázce také moc dobře. Milovníci HDR snímků si rovněž přijdou na své. Jedním z automatickým efektů je vytvoření animace z podobných snímků pořízených po sobě. Nebo z více rodinných fotek vybere, kde se lidé smějí a složí je dohromady.

Google chce, abyste veškerou práci s fotkami dělali u něj. Od pořízení (Android) až po úpravu a sdílení. Pro amatérské fotografy nabídne opravdu atraktivní funkce a nástroje.

Vyhledávač, Google Now a nové mapy

Že hledání nebude nikdy stejné, ví moc dobře každý, kdo má možnost v telefonu používat osobního hlasového asistenta. Místo toho, abyste pomocí textu v Googlu hledali aktuální počasí, svého asistenta se prostě zeptáte, jaké počasí venku panuje. Také Facebook nám dříve ukázal, jak by si představoval další fázi hledání. Má být intuitivní, přirozené. Prosté zadávání hesel do vyhledávače, za které obdržíme seznam souvisejících webů, se postupně stává minulostí.

Google Now pro desktop
Google Now pro desktop

Zvykáme si na to, že dostáváme přímé odpovědi. Google potvrdil, že se nám letitý vyhledávač přístupný z běžných počítačů, kde hlasoví asistenti zatím prakticky neexistují, naučí dávat přímé odpovědi. Google nejdříve musí zprovoznit podporu pro konkrétní jazyk a čeština se v první vlně samozřejmě nenachází. Máme se nač těšit, do hry vstoupí rovněž hlasové hledání, takže se ani nebudete muset obtěžovat svou otázku zapisovat ručně.

Hlasové hledání bylo dostupné na platformách Android a iOS, konečně se prostřednictvím Chromu dostane i na web. Prostředí nespoléhá na tlačítka, vyhledávání spustíte jednoduše tak, že nahlas pronesete slova „OK, Google“. Následuje vaše otázka.

Google Now

Na jiné úrovni nadále stojí plnohodnotný asistent Google Now. I ten se naučí pár fíglů. Jeho prostřednictvím budete moci ukládat upozornění, zjišťovat délku plánované trasy nebo dostávat doporučení nových knížek, hudby, her či filmů. Hledání není úplně obecné, naopak bere v potaz vaši historii. Personalizované hledání může vypadat tak, že se zeptáte „v kolik hodin odlétám“ a aplikace bude vědět, o jakém letu mluvíte.

Tedy o tom, který jste si zamluvili. Nehledě na to, že vám pak automaticky připomene, že se máte vydat na cestu, abyste jej nezmeškali. Stejně tak můžete Now přikázat, aby vám ukázal fotografie, jež jste pořídili na vlastní oslavě narozenin. Siri může jen tiše závidět. Současně se ale předpokládá, že prakticky ke všemu používáte služby od Googlu. Snímky z narozenin vám asistent neukáže, pokud je neuložíte do cloudového úložiště Drive.

S Google Now dále můžete nově posílat e-maily. Některé tyto funkce nicméně vyžadují, abyste se zúčastnili experimentu, kde se ve vyhledávání objevují osobní výsledky. Český jazyk zatím experimentální služba nepodporuje. Jinak si aktualizovanou aplikaci Google Search můžete stáhnout z Play Storu. Verze pro iOS je teprve v přípravě.

Google Maps

Mapy Googlu jsou dostupné už ve 200 zemích světa. Street View je v 50 státech a snímkovací auta už najezdila přes osm milionů kilometrů. Ale Street View zachytilo i řeky, parky nebo podmořské scenérie, kam auta nemůžou. Google také rozšiřuje pokrytí 3D budov, do Česka se nicméně ještě nedostala.

Google Maps Google Maps Google Maps Google Maps

Google ukázal demo nových aplikací pro Android a iOS. Obě verze už vypadají stejně. Jednou z novinek je integrování Zagatu (recenze a hodnocení míst pomocí hvězdiček) a služby Offers, což je googlácká verze našeho Slevomatu. U nás ale pochopitelně nefunguje.

Hlasová navigace už provedla řidiče po 50 miliardách kilometrech silnic, nově bude aplikace upozorňovat v reálném čase na aktuální nehody a automaticky vybírat alternativní trasu. Tato funkce dorazí během léta.

Zcela nové budou desktopové mapy. V prohlížeči Chrome poběží kompletně v rozhraní WebGL a základní mapa bude krásně vektorová. Jak už víme z nedávno uniklého screenshotu, mapy mají nový vyhledávač míst, nové barvy a formáty. Díky zapojení G+ budou výsledky vyhledávače unikátní. Jedinečné ostatně budou i samotné mapy, podklady se budou přizpůsobovat vyhledávání. Při navigaci z místa na místo bude trasa mnohem výraznější, důležité ulice větší. Zcela nová je navigace v MHD, jízdní řády mají efektní časový rozvrh.

 

Součástí webových map je už definitivně vrstva Earth a s ní 3D snímky, jak je známe ze specializovaných aplikací, a také průlet městem. Ve virtuálním glóbusu budou k vidění i mraky v reálném čase! A pokud se od Země vzdálíte, uvidíte i okolní vesmír.

Více než tříhodinová keynote nás zahltila tolika informacemi, že jsme možná na některé detaily zapomněli. K funkcím se nicméně ještě v budoucnu budeme vracet, až si je vyzkoušíme na vlastní kůži.

Ohodnoťte tento článek!