Google I/O: HTML5 a VP8 jako konečné řešení online videa?

0

HTML5 zdrojem hádek a nekompatibility

Google asi nakonec bude tím, kdo sjednotí internetové video. Nemyslím tím, že všechno skončí na YouTube, ale určí jeho budoucí formu. Že vsadil na HTML5 už víme. Specifikace sice ještě nejsou hotovy, ale minimálně video funguje poměrně dobře už dnes, i když pouze v betaverzi. Stejný krok učinil třeba server Vimeo. To se hodí do krámu Applu, protože v mobilních zařízeních nechce Flash v žádném případě vidět. Jenže HTML5 řeší maximálně přehrávač a povolené formáty a v tom je jádro pudla.

HTML5 a H.264 video

Doteď byla IT společnost rozdělena na video v H.264, nebo Ogg Theora. První je standardem, který má velkou podporu a ambice. Stojí na něm moderní Blu-ray, satelitní HDTV, budoucí DVB-T2, výrobci spotřební elektroniky, fotoaparátů i třeba „pirátská“ obec. Jenže H.264 není otevřený a MPEG LA za něj vybírá poplatky. Mezi prohlížeči jej podporují aktuální verze Google Chrome, Safari a v budoucnu třeba IE 9.

Na druhé straně je tu otevřený formát Ogg Theora. Za něj se nic neplatí, téměř nikde se nepoužívá, ale má jej rád linuxová komunita a vůbec všichni kolem OSS. Jeho podporu v HTML5 slibuje Firefox, Opera, Chrome (minoritní Konqueror, Epiphany apod. nechme stranou). A téměř jistě se na něj vykašle Microsoft a v poslední době „velkých otevřených aktivit fanda“ Apple. S takto roztříštěným trhem se nové technologie jen těžko prosadí.

Navíc Theora může kvalitou obrazu konkurovat maximálně MPEG-4 ASP (to co leze z XviD, DivX atd.), ale MPEG-4 AVC (H.264) je o třídu výše. Theora totiž vychází ze starého formátu VP3 od On2 Technologies. Tato společnost vytvořila oblíbenější VP6, 7 a 8, které se ve streamovaném videu také používají, najdete je třeba ve Skypu. Už od sedmé verze On2 tvrdí, že kvalita je při nižším datovém toku lepší než u H.264. To je fajn, zejména při omezené propustnosti internetu. Jenže tyto formáty jsou také proprietární a zpoplatněné.

zdroj: YouTube

Google se otevřel

I když vlastně už tolik ne. Vracíme se zpět ke Googlu a jeho roli kata. Vyhledávací jednička totiž loni On2 Technologies koupila a obchod za 124,6 milionu dolarů byl letos v únoru dokončen. Ihned se spekulovalo (a Google to i nepřímo potvrdil), že VP7 a VP8 otevře. A tak se také stalo. Po včerejší konferenci už je to oficiální, k VP8 budou dostupné zdrojové kódy a samotný formát je uvolněn pod licencí podobnou BSD.

Jenže to není všechno, podporu VP8 slíbila Opera, Chrome i Firefox. Mezi spřízněnými společnostmi chybí Microsoft i Apple. S IE 9 je situace nejistá, ale pokud bude v systému přítomen potřebný dekodér, neměl by být problém jej využít. Aktualizováno: Tuto domněnku už Microsoft potvrdil na svém blogu. U Applu si netroufnu ani naznačit, ale pokud to s HTML5 myslí opravdu vážně, také přistoupí. A Google, resp. YouTube (třetí nejnavštěvovanější web) je tím nejpovolanějším, který tuto situaci může vyřešit.

Na palubu VP8 nastoupily také významné hardwarové společnosti. AMD, ARM, Broadcom, Logitech, MIPS, Nvidia, Marvell, Qualcomm, Imagination Technologies, Texas Instruments nebo softwarové Adobe, Sorenson a Skype a další. V seznamu je také Adobe, takže VP8 se zřejmě dostane do další verze Flashe. A ano, chybí Intel. Hardwarová podpora ale bude oříšek. Nejsem si jistý, jestli současné obvody v grafických čipech jsou na nové formáty připraveny. U mobilních zařízení na blogu ARM tvrdí, že s procesory Cortex-A8 a vyššími problém nebude.

WebM aneb Web Movie

VP8 je však pouze video. My potřebujeme i zvuk a nějakou obálku, která oba soubory pojme. Kontejnerem se stane WebM, což je příbuzný Matrosky (třeba MKV) a jako zvuk slouží Vorbis od skupiny Xiph (mj. tvůrci FLAC, OGG a Theory). Všechny tři formáty jsou open-source. Pojem WebM budeme nyní slýchat čím dál častěji. Google jej už nasadil na YouTube. WebM bude dostupný u všech videí 720p a 1080p, které se od 19. května na YouTube objeví. Nejlepší zdrojem informací bude samotná stránka projektu a FAQ.

V současné době podporuje WebM noční sestavení Firefoxu, Opery a během dneška se také objeví Google Chrome. Pokud chcete tento formát vyzkoušet, na adrese http://www.youtube.com/html5 nejdříve aktivujte HTML5. Pod tímto odkazem naleznete videa už převedená, zkoušet vlastní můžete přidáním parametru #webm=1 do adresní řádku prohlížeče. Pokud vše běží podle plánu, v liště přehrávače budete mít nápis HTML5 + WEBM.

HTML5 a VP8

Pokud chcete vlastní videa také vytvářet, můžete využít nejnovějších verze knihovny FFmpeg a DirectShow filtrů. Komerční nástroje už také existují. Více zde. Pro přehrávání ve Windows nezapomeňte na nový splitter Haali Media (Matroska). Formáty WebM s VP8 by se mohly dostat do finální specifikace HTML5. Zatím W3C u videa uvádí pouze H.264, MPEG-4 ASP, Theora a Dirac video v kontejnerech ogv, 3gpp, mkv a mp4.

Google zatím souboj HTML5 vs. Flash nerozlouskl, ale minimálně na poli videa udělal revoluční krok. Teď už situace závisí na spravující organizaci W3C a poskytovatelích online videa, jak s těmito dary naloží. Ovšem Adobe bude WebM/VP8 podporovat také, takže se s těmi formáty můžeme potkávat i ve Flashi. Největší starosti by tak mohl mít MPEG LA, který – pokud to klapne – přijde o velkou část příjmů.

Zítra budeme pokračovat s dalšími novinkami z konference Google I/O. Je jich opravdu hodně. Nedočkavci si můžou celou včerejší keynote pustit na YouTube.

Ohodnoťte tento článek!