Google donutí výrobce, aby častěji aktualizovali smartphony

1
Samsung Galaxy Note8
Samsung Galaxy Note8

Google vyléčí další velkou bolístku svého mobilního systému. Šéf bezpečnosti Androidu Dave Kleidermacher na konferenci I/O prozradil (video v čase 2:14), že ve smlouvách s výrobci telefonů a tabletů přibyla klauzule, podle níž se výrobci zavazují zařízení pravidelně záplatovat. Podle něj to povede k masivnímu nárůstu uživatelů, kteří budou dostávat bezpečnostní aktualizace.

Detaily neznáme, smlouvy mezi Googlem a výrobci jsou tajné a Kleidermacher na I/O nezacházel do podrobností. Magazín Android Police ale spekuluje, že by podmínky mohly být stejné jako v případě programu Android Enterprise Recommended. Google certifikuje zařízení určená k pracovnímu nasazení, mj. pokud dostávají bezpečnostní záplaty do 90 dnů ode dne, kdy je vydá Google, a to podobu tří let.

Jak vyplývá z analýzy Security Research Labs, řada výrobců na záplaty zapomíná nebo přímo lže. Systém se tváří jako čerstvě aktualizovaný, ale ve skutečnosti má poslední záplaty staré několik měsíců. Podle nové dohody s výrobce by se tohle nemělo stávat. Logicky ale bude platit pouze u nově vydaných/certifikovaných produktů.

Google donutí výrobce, aby častěji aktualizovali smartphony
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlas/ů

1 komentář

  1. Něco takového měli udělat už dávno. Ještě by to chtělo specifikovat, od kdy se ty tři roky budou počítat. Jestli od představení, které je mnohdy víc než půl roku před reálným začátkem prodeje, a nebo od té doby, co bude telefon k dispozici na jeho primárních trzích. Ideálně by tuto povinnost měli rozšířit nejen na bezpečnostní aktualizace, ale na aktualizace systému jako takové. Hned by celý ekosystém Androidu byl na úplně jiné úrovni. Ale chápu proč se do toho výrobcům nechce. Je to práce, a navíc by odpadl jeden z důvodů pro koupi nového telefonu.