Google končí s aplikacemi pro Chrome. Proces zakončí v roce 2018

0

Google opouští aplikace pro Chrome. Firma v posledních měsících prohlížeč optimalizuje, během jara tak přišel o prostředí pro spuštění aplikací, jež bychom nejlépe přirovnali k nabídce Start. Ta tak zůstala pouze na zařízeních s Chrome OS a stejný osud postihne i aplikace pro Chrome. Před třemi roky představená platforma měla pomoci překonat nedostatky webu. Aplikace mj. mohly běžet v režimu bez připojení, zobrazovat oznámení nebo přistupovat k hardwaru.

Google si myslí, že web je dostatečně rozvinutý, aby od svého řešení upustil. Bonusem bude odlehčení vlastního prohlížeče. Odebrání podpory pro aplikace ovšem nebude proces na jednu noc. Trvat bude zhruba dva roky, pokud se ovšem plány nezmění, a týká se pouze Chromu pro Windows, OS X a Linux. Google si zatím zrušení podpory rozvrhl následovně:

  • Ještě v tomto roce dojde k tomu, že nové aplikace budou dostupné už pouze na Chrome  OS. Stávající zůstanou dostupné na všech platformách s tím, že je lze aktualizovat.
  • Ve druhé polovině roku 2017 již aplikace nebudou v Internetovém obchodě Chrome zobrazené. Stále se to týká jen platforem Windows, OS X a Linux.
  • Tyto platformy přestanou aplikace pro Chrome zcela podporovat v roce 2018.

Na Chromebooku už lze volat přes Skype
Skype funguje i ve Chrome OS, je to normální webová aplikace (Ilustrační foto)

Pro upřesní dodávám, že aplikace pro Chrome jsou dvojího typu. První měly prohlížeč pozvednout na samostatnou platformu. Google lákal vývojářky a vývojáře, aby vyvíjely raději pro Chome, protože taková aplikace může běžet všude, kde je Chrome. Ačkoli je taková možnost snazší, než vyvíjet samostatně pro Windows, Linux a OS X, řešení s sebou nese i nevýhody. Především nezasáhnete ty, kdo nepoužívají Chrome. Tyto aplikace využívalo pouhé procento lidí, kteří používají Chrome ve Windows, OS X  a Linuxu.

Druhým typem jsou v podstatě klasické webové aplikace, které byly zabaleny tak, aby mohly být přidány do Internetového obchodu Chrome a aby byly snadno dostupné ve Chromu – stejně tak si ale můžete webovou aplikaci přidat k záložkám. Google se rozhodl, že už ani tento model podporovat nebude, respektive ho nechá jen pro Chrome OS. Jak dlouho bude podpora aplikací ve Chrome OS trvat? Google hovoří o dohledné budoucnosti. V tomto systému se mezitím objevují aplikace z Androidu.

Zdroj: Chromium Blog

Google končí s aplikacemi pro Chrome. Proces zakončí v roce 2018

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů